Sari la conținut
Forum Roportal
odeta

Cancerul de colon

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua

Sunt o membra noua insa de mult urmaresc discutile pe forum si mi se pare ca aici as mai putea gasi unele raspunsuri. La fel ca mama Odettei mama mea a suferit in sept.2005 o operatie de cancer de colon care a fost cu mari complicatii - peritonita, etc si are acum anus contra naturii. A urmat 6 luni tratamentul cu citostatice si chirurgul care a operat-o ia dat ft. mari sperante ca aceasta solutie de anus contra naturii este o solutie temporara, urmand ca dupa chimioterapie sa ii faca o a doua operatie pentru aducere la normal. A facut si cea de a doua opeatie (tentativa de operatie) insa in momentul cand a deschis-o chirurgul a realizat ca nu se mai poate face nimic, ba mai mult are metastaze la ficat. Acum el ia indicat sa mai faca un ciclu de citostatice insa sincer sa va spun nu stiu daca mai pot avea incredere in indicatiile acestui medic. Parerea mea umila este ca citostaticele (in cazule ei) nu pot sa-i faca decat rau. As aprecia ft. mult daca cineva m-ar putea ajuta cu un sfat, poate s-a confruntat cu o situatie asemanatoare.

Mama mea vrea sa incerce tratamente naturiste si de aceea as vrea daca poate sa imi dea cineva un nr. de tel al d-rului Stelian Fulga, poate un cabinet din Timisoara.

Va multumesc mult ptr. posibilele sfaturi pe care le voi primi de la voi si tututror doresc multa sanatate.

Diana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Intrebare:

 

Ce inseamna "citostatice" ??? in engleza. Vad ca se pronunta des in mesaje. Multumesc.

Substante chimice care pot incetini sau opri multiplicarea celulara.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
poate ca eu nu stiu de fapt ce vorbesc...dar ii simt frica prietenei tale si

 

senzatia ta de neputinta intr-un caz ca acesta...

 

tot ce pot sa-ti spun e ca nimic nu vine in viata noastra fara scopul de a ne face sa evoluam!

omul a fost facut sa fie masina perfecta de supravietuire...

 

nu e locul si probabil nici momentul potrivit sa-ti spun asta...dar trebuie s-o inveti sa lupte!

femeia aia nu trebuie sa se mai simta niciodata frustrata!

nu are voie sa tina in ea furia!

 

fa-o sa fie luptatoare , arata-i ca tot ce a facut pana acum nu e in van!

sanatate!

Problema este cam veche! De ce ati asteptat atat de mult? Oricum va trebui sa mergeti la medic! O colonoscopie va lamuri multe din intrebarile dvs. Grabiti-va! Orice intarziere scade simtitor sansele! Eu sunt operata de cancer la colon de 1an si 8 luni. Am facut chimioterapie si radioterapie dupa operatie. Multumesc lui dumnezeu si tuturor medicilor care m-au ingrijit! Mi-au dat curaj si speranta! Ma simt foarte bine. Analizele sunt bune. Lucrez si incerc sa-mi continuu viata. Trebuie sa aveti curaj iar sprijinul familiei este foarte important. Nu renuntati la lupta! SANATATE si SUCCES!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

De regula cancerul are simptome doar in fazele avansate. Fiercare organism reactioneaza diferit. Daca ai cea mai mica suspiciune, mergi la medic. Numai o colonoscopie poate spune cu siguranta daca exista probleme la nivelul intestinului. Chiar si analizele de sange pot da un semnal de alarma atunci cand nu se incadreaza in limite normale. Tot medicul este cel care te poate sfatui cel mai bine! Nu ezita sa-i ceri sfatul! Eu am trecut prin asa ceva si pot impartasi din experienta bolnavului. din punct de vedere medical, sfatul meu este sa mergi neintarziat la medic!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Se manifesta de la bun inceput, doar ca nu sunt bagate in seama. Plus ca daca ai ghinionul sa dai peste un medic cretin ti-ai pecetluit soarta. Intotdeauna cereti o a doua parere, indiferent daca medicul vostru se simte jignit de o asa actiune. E spre binele vostru. E vorba de sanatatea voastra.

 

In ultimile faze, respectivele simptome sunt evidente, nu le mai poti ignora si te forteaza sa faci niste investigatii.

Cel mai bine e sa previi decat sa tratezi, pentru ca regula, omul se duce la doctor in ultima faza cand nu se mai poate face nimic pe langa o oarecare ameliorare a starii generale.. Dar nici asta nu este posibila intotdeauna.. mai ales daca exista complicatii.

 

Sentimentul de neputinta.. treci peste, nu e timpul pentru asa ceva, spune-i prietenei tale sa-si ia mama de mana si s-o duca cu forta la cel putin 2 doctori. Nu mai amanati!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In ce fel este suspectata de cancer de colon? Cine a pus acest diagnostic preventiv?In momentul cand cineva iti spune ca esti suspect de cancer, in cazul asta de colon, nu mai stai pe ganduri. daca nu ai incredere in doctori...mergi si afli mai multe pareri. Medici buni sunt destui care ar putea sa o ajute.

Ai primit multe sfaturi in ceea ce priveste colonoscopia, care in urma unei biopsii a unui fragment prelevat cu ajutorul endoscopului se poate pune un diagnostic, dupa care un tratament corespunzator.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Diagnosticul de internare al pacientului despre care va vorbesc a fost apendicita acuta-Spitalul de Urgenta Floreasca.In urma operatiei medicii au descoperit o tumoare cancerigena la colon(care a fost extirpata) si 3 metastaze pe ficat.Varsta pacientului este de 21 ani si se afla in continuare internat(operatia avand loc pe data de 8.06.2006).Medicii sunt sceptici in privinta sanselor de recuperare si asteapta unele rezultate dupa care il vor trimite la Institutul Oncologic.

Ceea ce am reusit eu sa vad pe fisa lui medicala a fost:Hemicolectomie dreapta cu ileotransverso;Anastomoza terminolaterala;Metastazectomie hepatica//Drenaj Douglas;proces proliferativ de cecoascendent stenozant.La ce spital este bine sa-si continue investigatiile si care este totalul sanselor?Va rog ,nu ocoliti intrebarile mele.Va multumesc anticipat!

 

st baiat ,iar chestia cu ghiocel nush ce e pt k sunt nou in forum :yahoo:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna. Bunica mea (72 ani) tocmai a fost operata de cancer la colon. Doctorul a spus ca este norocoasa pentru ca a venit exact la timp, cancerul fiind la inceput. Operatia a durat 2 ore jumate, fara nici o complicatie. Desi are 72 ani bunica mea arata de 50, este in putere si arata foarte bine. I s-au taiat 30 cm cu vreo 5 cm mai mult pentru orice eventualitate. Ficatul este in stare foarte buna fara absolut nici o problema. De vineri pana astazi a stat la reanimare pentru ca este mult mai bine ingrijita iar azi dimineata au mutat-o in salon. Ea se simte ok, nu o doare nimic.. doar ca nu se poate ridica decat in fund. Puteti sa-mi spuneti cam cat dureaza aceste stari? Adica in cat timp de la operatie se recupereaza?

Va multumesc mult!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua

Sunt o membra noua insa de mult urmaresc discutile pe forum si mi se pare ca aici as mai putea gasi unele raspunsuri. La fel ca mama Odettei mama mea a suferit in sept.2005 o operatie de cancer de colon care a fost cu mari complicatii - peritonita, etc si are acum anus contra naturii. A urmat 6 luni tratamentul cu citostatice si chirurgul care a operat-o ia dat ft. mari sperante ca aceasta solutie de anus contra naturii este o solutie temporara, urmand ca dupa chimioterapie sa ii faca o a doua operatie pentru aducere la normal. A facut si cea de a doua opeatie (tentativa de operatie) insa in momentul cand a deschis-o chirurgul a realizat ca nu se mai poate face nimic, ba mai mult are metastaze la ficat. Acum el ia indicat sa mai faca un ciclu de citostatice insa sincer sa va spun nu stiu daca mai pot avea incredere in indicatiile acestui medic. Parerea mea umila este ca citostaticele (in cazule ei) nu pot sa-i faca decat rau. As aprecia ft. mult daca cineva m-ar putea ajuta cu un sfat, poate s-a confruntat cu o situatie asemanatoare.

Mama mea vrea sa incerce tratamente naturiste si de aceea as vrea daca poate sa imi dea cineva un nr. de tel al d-rului Stelian Fulga, poate un cabinet din Timisoara.

Va multumesc mult ptr. posibilele sfaturi pe care le voi primi de la voi si tututror doresc multa sanatate.

Diana

Buna,

 

Si eu sunt membra noua si de aceea nu stiu daca raspunsul meu va folosi sau nu. Insa va pot spune despre tatal unei prietene, bolnav de cancer, care in urma cu cativa ani a suferit o operatie la colon soldata tot cu anus contra naturii. A fost bine pana cand i s-au descoperit metastaze la plamani. Au urmat sase luni de citostatice, din ianuarie 2006 si pana in iunie 2006. Apoi, din nefericere i s-a mai descoperit o tumora si la creier, tumora care a cauzat o semipareza...Medicii nu i-au mai dat sanse. Intai i-au spus ca nu apuca Craciunul, apoi i-au spus sotiei sa se pregateasca fiindca soltul ei poate sa moara in orice moment. In iulie 2006 a inceput sa ia un medicament sub forma de picaturi numit Nicolit. Cam dupa o luna si jumatate semipareza pe care o avea din cauza tumorii la creier a disparut. Omul se simte bine acum si continua cu acest tratament. Medicamentul acesta este compatibil cu citostaticele si impune un regim alimentar normal (bogat in proteine animale dar fara grasimi). Rezultatele multor persoane suferind de cancer in stadiu avansat au fost dintre cele mai bune.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×