Sari la conținut
Forum Roportal
odeta

Cancerul de colon

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna Bagherra. Imi cer o sumedenie de scuze ca raspund asa tarziu, dar cu problemele cu mamica mea, abia daca mai am timp sa respir. Ce pot sa iti spun... situatia este destul de sumbra.. Mama se simte din ce in ce mai rau, abia daca mai poate sa manance. Este foarte slabita. Am luat-o pe naturiste, ptr ca medicina clasica nu o mai poate ajuta. Si ceea ce este mai grav... este faptul ca toata situatia asta este din cauza unui medic care nu binevoit sa ii acorde destula atentie ptr a-i citi un tomograf corect. Nu mi-a mai ramas decat sa ma rog la Dumnezeu sa o ajute, si sa ii aline durerile, care au devenit insuportabile. Ma doare sufletul ca nu pot face nimic... este asa de greu cand ai pe cineva drag in suferinta, si sa nu il poti ajuta cu nimic. Daca stii cazuri asemanatoare, sau ceva tratamente naturiste... poti sa ma ajuti cumva. Ma agat de orice fir...

Multumesc.

Multa sanatate!

 

buna,

daca nu mai mananca incearca cu perfuzii de glucoza sa o mai pui putin pe picioare.

eu asa fac cu tata.

exista o fundatie de stat care vine gratuit acasa si pune perfuziile si ii administreaza tratamente.

banuiesc ca deja ia morfina...

Editat de Cristinick
reclama

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
- Strugurii

Pentru frumusete: samburii (semintele) de struguri impiedica aparitia petelor de batranete.

 

 

Ce se facem cu samburii de struguri sa devenim frumoase??? sa oprim timpul ... batrinetea :lol:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Auzi???tu stii ce este un cancer cu metastaze???este un cancer malign...ala nu mai are cum sa-l vindece....pt un cancer malign se defineste astfel :cel canceroase invadeaza cel normale....nu exista cale de intoarcere..odata invadate duce la distrugere...citostaticele nu fac altceva decat sa mai prelungeasca putin viata organului afectat....nu am auzit ca un cancer malign cu metastaze sa poata fi vindecat :P

Ma numesc Sandu Toma , am 59 de ani, sunt din Timisoara si va scriu aceste randuri, cu toata recunostinta pe care un om care a trecut alaturi de moarte v-o poate purta, pentru ajutorul inestimabil pe care doamna doctor Mirela Wagner ( din Los Angeles ) il acorda celor loviti de soarta, uneori - in momentele cruciale ale vietii lor. Acum un an, am fost diagnosticat, fara drept de apel, cu adenocarcinom de prostata cu metastaze multiple. Medicii nu mi-au dat nici o sansa. Cum era si firesc, am intrat intr-o depresie adanca si ma simteam pe sfarsite, cand Dumnezeu s-a indurat de mine si m-a salvat. Mai precis, am gasit in paginile de pe internet un articol postat de o doamna care sa vindecat de cancer la colon si ficat dupa o schema de tratament data de dr Mirela Wagner. Desi fusesem sceptic pana atunci in fata tratamentelor naturiste, am considerat ca in situatia mea nu mai aveam ce pierde si m-am hotarat sa incerc. Rezultatul: in prezent sunt din nou un om sanatos. Uluitor, nu? Nici mie nu-mi vine sa cred, dar consultatiile si analizele medicale din aceasta primavara (la care s-au adaugat recent si doua examene tomografice) releva acest fapt, in plus, vitalitatea mea e comparabila cu cea din anii tineretii. Schema mea de tratament era asa :

Immuno-Assist 3/zi . Cordyceps Sinensis 3/zi, Agaricus de la Aloha 3/zi si REd Reishi de la aloha 3/zi.Acest tratament l-am urmat 13 luni fara intrerupere.Pe timpul vindecarii mele am vazut lucruri despre care am crezut ca doar visez: insanatosirea unor bolnavi cu diverse tumori, leucemie si boli endocrine. Inchei aceasta scrisoare prin a-mi exprima miile de multumiri si nemarginita stima, apreciere si recunostinta, pentru acest om distins, competent si atat de apropiat de cei suferinzi: d-na dr Mirela Wagner. Ma rog bunului Dumnezeu sa-i dea multa sanatate si o viata cat mai lunga si frumoasa, ca sa ajute cat mai multi suferinzi, asa cum m-a ajutat si pe mine. Eu las adresa d-nei Dr .Mirela Wagner pentru persoanele care sint in situatia mea si ma rog ca toti cei suferinzi sa aiba bucuria mea.Adresa este edit@yahoo.com.Sanatate multa !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,

Nu as fi crezut vrodata ca ajung sa caut raspunsuri si solutii pentru o asa nenorocire. Tata (55 ani) a fost diagnosticat in luna septembrie 2010 cu cancer de colon situat in ascendent. L-am operat la spitalul Fundeni unde i-au extirpat 50 cm din intestinul gros si 60 din cel subtire ca si marja de siguranta.

Rezultatul histopatologic m-a dat peste cap:

Stadiul 3 C (pT3, pN2, cM0) Duke C. Tumora a a avut 4 cm cu aspect histopatologic de adenocarcinom tubulopapilar moderat, diferentiat G2 cu arii de secretie mucipara extracelulara, invazie in intregul perete (pT3) cu metastaze carcinomatoase in limfoganglionii recoltati (opt) si aspect imunoreactiv in 4.

I-am facut RMN si NU au aparut alte metastaze in alte organe. A inceput luna aceasta citistaticele la Fundeni intravenos si acasa ia pe cale bucala XELODA. Deocamdata reactioneaza bine, fara efecte adverse, are inca pofta de mancare, un tonus bun si o atitudine pozitiva. El nu stie care este diagnosticul real, nici nu prea are acces la informatii !

Ma poate ajuta cineva cu informatii, cu sfaturi despre tratamente naturiste, medicamentoase, ce sa fac? Sunt disperata. Tata s-a operat si eu arat mai rau ca el. Am slabit 7 kg intr-o saptamana. Sunt distrusa !

Editat de Olimpiaian

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna ziua,

 

Ma poate ajuta cineva cu informatii, cu sfaturi despre tratamente naturiste, medicamentoase, ce sa fac? Sunt disperata. Tata s-a operat si eu arat mai rau ca el. Am slabit 7 kg intr-o saptamana. Sunt distrusa !

 

1 http://altamedicina.com/dr-marginean-trateaza-cancerul/

 

2.

 

uita-te la toate partile

Editat de **Lux**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tata a avut cam acelasi diagnostic, cancer de colon gradul 3, operat tot la Fundeni in 1999. I-am facut acum analizele si i-au iesit foarte bine. Citostatice a facut parca decat 5 sedinte ca nu a mai rezistat. A incercat diferse tratamente naturiste si a tinut regim. Intre timp s-a operat si de colecist. De 11 ani nu stie ca a fost operat de cancer. A trait deja mai mult decat sperau foarte multi doctori.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara, si bine v-am gasit. Va ganditi ca nu m-am inscris aici de prea mult bine, am si eu o rugaminte daca se poate...

Socrul meu a fost diagnosticat cu cancer de colon, astazi i-au venit rezultatele finale si ne-au zis ca trebuie operat cat mai urgent. Doar ca nu ne-a dat prea multe detalii, va scriu aici ce scrie pe rezultatul biopsiei:

-Provenienta materialului: proces proliferativ sigmoidian

-Aspect macroscopic: doua fragmente tisulare albicioase de 0.3/0.1/0.1 fiecare + 1 mic de <0.1 cm diam.

-Diagnostic Histopatologic: adenocarcinom mucosecretant tubulo-papilar moderat diferentiat (G2) cu inflamatia stromei.

 

Mentionez ca a facut si un CT toraco-abdominal la care NU s-au vazut alte organe afectate.

Ma intereseaza cat este de grav, ce stadiu este (G2 = gradul doi?) si daca la stadiul asta prima optiune este operatia?

Va intreb pt ca am avut doi vecini apropiati operati de cancer de colon (nu stiu exact in ce stadiu) care n-au rezistat mai mult de un an dupa operatie, si socrul meu e cam temator in legatura cu operatia...

 

Va multumesc mult, si sanatate la toata lumea!

 

Ps. in rezultatul colonoscopiei scrie cva de genu: "La 15 cm de OAE proces proliferativ...", in cazul asta poate scapa de "anus contra naturii"? se poate sa revina totul la normal dupa operatie???

Editat de Membrunou

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua,bine ai venit.

Am cunoscut si eu o persoana ,publica dealtfel,care in luna decembrie a anului 2008 s-a operat la spitalul fundeni de cancer la colon,mentionez ca este vorba de cancer malign,s-au taiat cativa centimetri din colon si a fost externat in luna ianuarie 2009.S-au efectuat cateva sedinte de chimioterapie si s-a recomandat un regim alimentar adecvat unui om care a fost operat.La plecarea din spital medicul care l-a operat pe acest om i-a recomandat pe langa acel regim alimentar si consumul de aloe vera ORIGINALA,omul a venit acasa si a imprastiat aceasta dorinta de a achizitiona aceasta aloe vera.Acest om este vanator(un lucru pe care eu nu-l agreez),la o vanatoare s-a intalnit cu un prieten de-al meu,bineinteles ca i-a transmis si lui aceasta dorinta,asa am ajuns sa-l intalnesc pe domnul primar al comunei Malureni din judetul Arges.In luna iulie anul 2009 a achizitionat aloe vera si alte produse care ajuta la o buna functionare a organismului,direct de la firma si nu de la mine,cu garantie.In luna aprilie a anului 2010 a fost cu chiu cu vai sa faca un rmn,la rezultat a reiesit ca nu exista formatiune tumorala la nivelul colonului si nici in alta parte.Nu pot garanta ca produsele au facut posibil acest diagnostic,dar acest om are convingerea ca l-au ajutat aceste produse in mentinerea acestui diagnostic,cert este ca printr-o alimentatie adecvata si un regim de viata corespunzator se poate trai si cu cancer.Am certitudinea ca totul poate sa functioneze doar daca elimini stresul si gandurile rele dar si daca iti scimbi radical viata.

In speranta ca v-am fost de folos va doresc multa sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor! Am si eu nevoie de cateva raspunsuri legate de cancerul de colon... Mama a fost operata de curand la colon si i-a fost inlaturat o parte din intestinul gros si acum are amplasata o "punga" in partea stanga a abdomenului. Acum asteptam rezultatele biopsiei de la tumoare. As vrea sa-mi explice cineva va rog diagnosticul care este scris in fisa de externare " neoplasm sigmoidian stenozant, perforat, cu peritonita acuta generalizata; metastaze hepatice multiple". Chimioterapia se face oricare ar fi natura tumorii(benign sau malign) ? VA multumesc anticipat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna, sunt noua aici.Am nevoie daca se poate sa-mi spuna cineva de specialitate ce inseamna ceea ce scrie pe rezultatul histopatologic si anume:

Rezultat microscopic:Adenocarcinom tip colorectal moderat diferentiat invaziv la nivelul muscularei popria,invazie vasculara si perineurala absenta. S-au izolat si examinat 3 limfoganglioni de aspect reactiv pT2NxMxG2.

1+2 ovare cu corpi albicans,chisturi de incluzie a epiteliului de suprafata.Salpingita cronica

As dori sa stiu cat este de grav, si de fapt ce inseamna aceasta

Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×