Sari la conținut
Forum Roportal
deea1988

Un raspuns referitor la un implant

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Va rog mult sa ma ajutati cu un sfat..

Am 20 de ani , si acum 9 ani de zile, cand eram in clasa a IV-a, un coleg m`a impins si am cazut cu fata de ciment (amuzant, stiu). Chestia e ca mi s`a rupt dintele din fata. Initial s`a rupt jumatate, deci radacina a ramas, dar in timp a cazut si jumatatea aia si am ramas doar cu radacina. Mi s`a spus ca dupa ce implinesc 18 ani pot sa il inlocuiesc.. Am avut niste probleme in familie intre timp, am plecat la facultate in Bucuresti, si nu am mai ajuns la stomatolog. Am multi prieteni care nu au observat chestia asta, evident ca nu am ras cu gura pana la urechi, m`am limitat la zambet si am avut grija cu mimica fetei si contactul vizual, chiar mi` a intrat in reflex.

M`am angajat si as dispune de niste bani sa imi rezolv problema asta.. nu foarte multi ce`i drept.

Acum nu stiu daca imi trebuie neaparat un implant propriu-zis , sau poate fi folosita radacina. Oricum , dintele trebuie pus.

Nu am fost la niciun control recent , fiindca am vrut sa ma interesez inainte de un raport cat de cat bun calitate-pret.

Pe net am vazut in general preturi de 500 euro pt un implant- nu am banii astia.

Va rog mult spuneti`mi.. unde sa ma duc aici in Bucuresti..? Si cati bani mi`ar trebui sa`mi rezolv problema asta..?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu ai bani pentru implant, ai putea sa iti pui o coroana( mai ales ca spui ca exista inca radacina). Implantul presupune extractia dintelui( radacinii in cazul tau), si inlocuirea cu un implant, pe care se pune o coroana. Implantul inlocuieste radacina, coroana se face separat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×