Sari la conținut
Forum Roportal
IntergalacticNightWolf

Samba in Linux

Postări Recomandate

Salut tuturor! mizez pe cei ce cunosc linuxu, stiu ca multi o sa zica use google, da am facut insa nu prea se primeste, am nevoie sa configurez samba la distributivu linux Kubuntu 8.04 command line! pentru mine ca incepator este foarte complicat mai ales fara grafica si dupa niste parametri stricti , si anume :

am 20 calculatoare cu SisOperare windows care tre sa poata

1. viziona filme asculta muzica de pe acest calculator cu linux deasemenea copia de pe el informatia,

2. calculatoarele au de ex workgrupul - Inter si Ip 192.168.1.1 (ex)

3 ce e mai complicat e ca am nevoie de a configura in felul urmator toate calculatoarele au acountul user si parola X cand din acest acount user sa intri prin de exemplu run \\192.168.1.254\public da sa zicem mapa public sa nu ceara parola sa intre automat avind doar drepturile indicate mai sus , insa intrand asa \\192.168.1.254\a$ sa aiba drepturi de root, adica si la stergere/inscriere a informatiei! poate pentru cine cunoaste bine linuxu e foarte simplu pentru mine insa imi pare :yes: :flowers: :yahoo: :crazy:

Cine poate ajutor :crazy:

Editat de IntergalacticNightWolf

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Drepturile le specifici ca read-only, write-enable pentru fiecare director in parte

 

Cred ca la fel este si in cazul conectarii conectarea fara parola. Totusi, daca serverul este conectat la internet nu recomand accesul fara parola. Astfel ai un control al persoanelor ce acceseaza serverul, si apoi daca ai acces la cele 20 de calculatoare le poti configura (punand username si password) o conexiune specifica catre serverul samba; cand user-ul face click pe un buton, calculatorul se conecteaza automat la server folosind username/parola specificate in configuratie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×