Sari la conținut
Forum Roportal
lobster112

Am nevoie de niste sfaturi..

Postări Recomandate

(baiat)

sunt nou si sper sa nu va plictisesc si sper sa ma ajutati...

Oca de cateva saptamani de zile am pe picioare, langa zona organelor genitale (aparute de-a lungul lenjeriei intime) niste iritatii... sunt practic niste cercuri in centru au niste bubite rosii marginea este o dunga rosie din bubite mai mari decat cele din interior. ma ustura ingrozitor si nu stiu ce sa fac. pentru ca nu stau .. tocmai la oras imi este oarecum greu sa merg la un doctor si,sincer imi este si putin frica. nu stiu daca este urticarie sau nu, dar va rog frumos daca poate cineva sa ma ajute... :good: mentionez ca mi-au aparut doar in zona aia, de ambele parti si pe piciorul stang si drept si in urma efortului fizic, bailor fierbinti, zona se inroseste si ma ustura mai tare... as dori o mana de ajutor acum daca sa-ar putea.. eventual niste recomandari. multumesc mult

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Frica de ce ?

Medicii sunt oameni nu monstrii .

Cred ca este cel mai bine sa consulti un medic .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Consulta de urgenta un medic. Ai verificat sa vezi daca nu cumva ai aceste "bubite" si pe organele genitale?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:spiteful:)

parerea mea e ca nu trebuie sa te sperii deloc. e doar o reactie locala, cauzata de urmatoarii factori, coroborati:

1. cumva porti chiloti?

2. esti cumva mai plinut, sau ai picioarele destul de musculoase, astfel ca in timpul mersului... intelegi tu :-

3. nu cumva ai observat ca iti apar cu precadere vara?

 

cum ai putea sa eviti aparitia acelor "bubite"? pai, un prim sfat ar fi sa renunti la chiloti in favoarea boxerilor, de preferat mai lungi si larguti, astfel ca zona respectiva sa nu vina in contact strans cu tivul. apoi, igiena locala ar fi bine sa se faca foarte atent, frecvent si nu cu apa fierbinte (calduta ar fi foarte bine). si pe cat posibil, incearca sa "aerisesti" pe cat posibil zona, sa o feresti de transpiratie. in cca 7 zile vor trece :(. teoretic >:-

 

 

Succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trebuie sa speli zona inghinala cat mai des pentru a elimina transpiratia si sarea care sunt iritante. Chilotul trebuie schimbat zilnic. Dupa spalare lasa sa se usuce (fara sa stergi cu prosop) apoi unge cu alcool iodat toata zona. Dupa ce se usuca unge cu Nidoflor. Seara sa dormi numai cu pantalonul de pijama, fara chilot. Intr-o saptamana -10 zile trebuie sa treaca. Ameliorari ar trebui sa simti dupa a doua sau a treia zi. In caz contrar schimba unguentul, foloseste Dermovate sau un unguent pe baza de rezorcina sau grizeofulvina.

Sanatate si nu te speria, multi am trecut prin situatia asta, nu e grav.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cati dintre voi aveti diploma de medic? Nu puteti sa-i da-ti niste sfaturi ca astea. Omul trebuie sa se caute pe la medici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×