Sari la conținut
Forum Roportal
allyssa_19

Cum percepeti sufletul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Stiu ca Dumnezeu "nu are nevoie" de creduli ci de credinciosi, dar exista perioade in viata religioasa a unui individ (cel putin din perspectiva mea) cand simpla incredere este zdruncinata de o neintelegere a conceptelor. Cum este perceput sufletul?Daca omul este format din parte fizica: trupul(palpabila, concreta, care poate fi studiat) minte ( inteligenta) in ce masura, raportat la elemente concrete poate fi inteles sufletul (daca exista!). si dupa moarte, ce se intampla cu acesta?

Exista Iad si Rai?

 

Sunt cam multe intrebari dar poate reusim impreuna sa elucidam macar in parte unele :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiu ca Dumnezeu "nu are nevoie" de creduli ci de credinciosi, dar exista perioade in viata religioasa a unui individ (cel putin din perspectiva mea) cand simpla incredere este zdruncinata de o neintelegere a conceptelor. Cum este perceput sufletul?Daca omul este format din parte fizica: trupul(palpabila, concreta, care poate fi studiat)  minte ( inteligenta) in ce masura, raportat la elemente concrete poate fi inteles sufletul (daca exista!). si dupa moarte, ce se intampla cu acesta?

Exista Iad si Rai?

 

Sunt cam multe intrebari dar poate reusim impreuna sa elucidam macar in parte unele :cry:

[snapbacca]57871[/snapbacca]

 

 

Alyssa,

 

 

Interesant subiect,dar si foarte controversat!Ma inscriu si eu pe aceasta tema...Sint multe de spus si in curind ai sa iti gasesti si potrivnici,daca cum va ai ideile tale si tii la ele:).Succes!Am sa revin!

post-7181-1122812837_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua tuturor!Buna allyssa!Eu o sa incerc sa-ti raspund dupa felul in care inteleg eu sufletul si existenta lui si cunostintele mele,de musulmana.

Pentru a demonstra existenta sufletului am sa dau cateva exemple.Un om care este foarte bolnav,trupeste,are dureri,mental este constient de faptul ca nu are probabil mult de trait sau este constient de faptul ca este bolnav,imobilizat la pat insa acel om este fericit,impacat cu el insusi.Simte o pace interioara,liniste fericire,implinire care nu poate fi explicata prin factori externi(sa presupunem ca omul este si singur parasit de familie prieteni traieste intr-un mediu modest si fara sa aiba impliniri deosebite).Cum putem explica acest fapt?Omul nu are numai un trup si o minte,are si un suflet care este fericit,cu toate ca trupul si gandirea lui il indeamna la opusul fericirii.

Un exemplu asemanator este atunci cand un om este sanatos trupeste,are o gandire pozitiva despre viata si o viata intelectuala deosebita multumitoare,in mod rational nu are nimic care sa nu fie perfect in viata acestuia,inclusiv viata familiala..insa acel om este f trist,zambeste,rade din exterior pare fericit ...dar se simte gol confuz neimplinit nu stie scopul vietii si simte ca totul se va termina....ca viata lui nu are sens..omul are un suflet are este trist,neingrijit,confuz....

De cele mai multe ori(daca nu intotdeauna)primul o va fi unul credincios iar cel de-al doilea necredincios.

mai aveam un exemplu in minte,dar am un lapsus acum

Da alyssa eu sunt convinsa de existenta Raiului si Iadului,insa motivele care ma fac sa cred desi logice,sunt multe de scris acum,mai exact eu cred prin cuvintele Sfantului Qur-an si prin faptele stiintifice mentionate in Quran neschimbat de mai bine de 1400 de ani ,si care corespund cu descoperiri recente,mie, acum mai multi ani ,cand eram atee,atee din pacate :good: acest fapt mi-a demonstrat ca este cuvantul Lui Dumnezeu,deci si Raiul si Iadul sunt adevarate...

as avea multe de spus..

 

nu fii trista roaga-te Lui Dumnezeu pentru calauzire alinare si pace,eventual citeste Sfanta Biblie priveste in jurul tau la acest univers perfect la corpurile noastre atat de minutios facute iti vei da seama de

existenta unui Creator Milostiv care nu a facut toate aceste lucruri in zadar si care se apropie de noi cu dragoste de fiecare data cand Il chemam,trebuie doar sa Il chemi si Dumnezeu iti va raspunde insaAllah Doamne ajuta!

 

revin cu voia lui Dumnezeu asupra sufletului.

sa aveti o noapte si o zi binecuvantate si Dumnezeu sa fie multumit de voi insaAllah!

aynur

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiu ca Dumnezeu "nu are nevoie" de creduli ci de credinciosi, dar exista perioade in viata religioasa a unui individ (cel putin din perspectiva mea) cand simpla incredere este zdruncinata de o neintelegere a conceptelor.

[snapbacca]57871[/snapbacca]

Neintelegerile nu trebuie sa zdruncine credinta. Asa este in ceea ce priveste scoala, serviciul, familia, credinta.

Daca nu stiu sa rezolv o problema de geometrie, nu trebuie sa imi fie zdruncinata increderea in valabilitatea axiomelor geometriei (nu sunt atotstiutor). Daca profesorul de matematica nu reuseste sa imi rezolva problema de geometrie, nu trebuie sa imi fie zdruncinata increderea in profesorul de matematica (nu este atotstiutor).

Daca imi dau seama ca am o neintelegere in ceea ce priveste credinta mea, nu este de vina credinta in sine, ci vina este a mea ca nu m-am lamurit inca.

 

Ce ne facem cand, cercetand, ajungem la concluzii care ne tulbura? - asta este intrebarea! Raspunsul: cercetam in continuare.

 

Daca vorbesti despre ceea ce nu iti este clar iti clarifici nu neaparat din raspunsurile celorlaltyi, cat din concluziile personale determinate de raspunsurile celortlalti (de aceea este bine sa citesti ce au scris altii, de exemplu Biblia sau Sfintii Parinti, pentru ca astfel ajungi la cunoasteri pe care nu le aveai si care iti prilejuiesc o rearanjare a ideilor si o clarificare a lor - ne vei gasi retete, ci indemnuri).

 

Ce ai aflat despre suflet de te-a tulburat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

noi suntem creati din pamant si in pamant ne ducem. suflarea dumnezeiasca- sufletul este ceea ce da viata, o data ce sufletul paraseste trupul suntem morti. nu mai avem senzatii, nu mai putem gandii deci nu mai putem percepe lumea.

dar in mare parte viata noastra se rezuma la instincte, la nevoi (fiziologice, sociale, economice, de apartenenta la un grup, de autodepasire). nu suntem diferiti animale de animale daca ne raportam la asta.

 

animalele care au ajuns la un anumit stadiu de dezvoltare, pot sa perceapa mai mult sau mai putin constient lumea inconjuratoare. daca-la educi va stii ca un lucru este bun, ca altul este rau, ca a gresit... stiu ca trebuie sa se supuna unor limite ... spre diferenta de noi anumite nevoi priveaza celorlalte...

 

animalele au suflet?

 

cred ca existenta sufletului precum si cea a lui Dumnezeu (are este o alta chestiune pe care mi-ar placea sa o discutam) sunt doar consecinte ale nevoii omului de a avea limite pentru ca itre acestea sa se defineasca, deci sa existe ca individ. sunt de acord ca limitele trebuie sa existe. ma ganesc la aceasta ca la o multime marginita care este infinita in acelasi timp.

 

dar sufletul este ceva concret sau abstract?... incerc sa mi-la imaginez ca o energie vitala dar ce se intampla cu acesta dupa moarte, unde se duce?...

 

inca ceva cu totul diferit de tema aceasta: se pot aborda mai multe teme in cadrul aceleasi teme sau trebuie deschis o alta...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiu ca Dumnezeu "nu are nevoie" de creduli ci de credinciosi, dar exista perioade in viata religioasa a unui individ (cel putin din perspectiva mea) cand simpla incredere este zdruncinata de o neintelegere a conceptelor. Cum este perceput sufletul?Daca omul este format din parte fizica: trupul(palpabila, concreta, care poate fi studiat) minte ( inteligenta) in ce masura, raportat la elemente concrete poate fi inteles sufletul (daca exista!). si dupa moarte, ce se intampla cu acesta?

Exista Iad si Rai?

 

Sunt cam multe intrebari dar poate reusim impreuna sa elucidam macar in parte unele :friends:

allyssa...frumos pseudonim...insa sa revenim.

so...dupa capul meu :doh: , sufletul este acel ceva daruit de divinitate inca din momentul creatiei ca embrion, el este o masa energetica inca nedetectabila la nivelul actual al stiintei, poate in viitor...,pentru simplu fapt ca este constituit din particule mult mai mici decat neutrino(care pana akum 4/5 ani, era considerat o simpla speculatie!).

despre existenta raiului sau a iadului...ele exista ,doar in masura in care noi credem in ele, oricum linia de demarcatie intre ele este foarte subtire.

sigur si eu cred in existenta a ceva dupa moarte...insa nu la modul de ev mediu , in care credeau predecesorii nostri!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×