Sari la conținut
Forum Roportal
marisa

Am nevoie de sfaturi

Postări Recomandate

Bun gasit tuturor membrilor forumului!

Ma numesc Marisa si se pare ca ca sunt infectata cu virusul hepatic C. Ii rog pe cei care se afla in situatia mea sa-mi spuna care sunt pasii pe care trebuie sa-i urmez pentru a afla mai multe intr-un timp cit mai scurt.

Voi incerca sa expun cit mai scurt problemele pe care le-am avut cu ficatul. In 1987 am facut hepatita A, care, se pare, sa-a vindecat la vremea respectiva. Prin 1993 insa problemele au revenit in forta, cu TGO 157, TGP 247 si gama 30,4. Mi sa-a pus diagnosticul hepatita cronica activa. Cu timpul, cu exceptia transaminazelor (ALT) care erau in decembrie anul trecut 64, valorile hepatice au ajuns in limite normale. In 2001, antigenul HBs a iesit negativ. In schimb, la rubrica Anticorpi ANTI HCV se mentioneaza: "reactive 28,8". Bineinteles ca m-am speriat foarte mult. Tot timpul imi fusese frica de hepatita B si acum se intimpla un lucru la care nici nu ma gindisem. Doctorul m-a linistit insa spunindu-mi ca pot fi numai purtator al acestui virus. La vremea respectiva eram foarte ingrijorata de un chist ovarian destul de mare, vreo 6 cm. Acelasi doctor mi-a spus ca mai mult ar trebui sa ma ingrijoreze acest chist. Am mai facut totusi ceva pentru linistea mea. Am repetat testul pentru anticorpii HCV la alt laborator. A iesit negativ. M-am multumit cu acest rezultat, desi aveam o umbra de indoiala.

In timp am mai facut probe hepatice. Cum spuneam, doar transaminazele nu reveneau la normal.

Recent, m-am hotarit sa fac mai multe analize pentru o eventuala sarcina. Saptamina trecuta mi sa-a confirmat un lucru de care ma temeam in subconstient. La rubrica hepatita C se mentioneaza "pozitiv 3,000/0,333".

Acum nu stiu incotro sa-o apuc. Am 37 de ani si stiu ca este si asa destul de tirziu pentru a face un copil. Sunt constienta insa ca nu pot sa-mi asum acest risc.

Astept sfaturile voastre.

Va doresc tuturor multa sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Marisa !

 

De-abia acum am citit mesajul tau si vreau sa-ti spun ca si eu trec printr-o situatie asemanatoare. Aflarea vestii ca am hepatita C mi-a dat toata viata peste cap. Am 38 de ani si intocmai ca si tine imi doream un copil. Am facut si tratament pentru asta.....Acum toate visele mele sa-au naruit.....Dar ,cine stie . Daca vrei sa vorbim mai mult ma contacta si pe yahoo messenger. Id-ul meu este doralina37.

Iti doresc mult curaj pentru ca TREBUIE sa invingem.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna Marisa !

 

    De-abia acum am citit mesajul tau si vreau sa-ti spun ca si eu trec printr-o situatie  asemanatoare. Aflarea vestii ca am hepatita C mi-a dat toata viata peste cap. Am 38 de ani si intocmai ca si tine imi doream un copil. Am facut si tratament pentru asta.....Acum toate visele mele sa-au naruit.....Dar ,cine stie . Daca vrei sa vorbim mai mult ma contacta si pe yahoo messenger. Id-ul meu este doralina37.

Iti doresc mult curaj pentru ca TREBUIE sa invingem.

[snapbacca]58913[/snapbacca]

 

Draga Doraslina,

Trimite-mi adresa ta de mail si vom vorbi mai multe! Eu inca nu mi-am pierdut speranta!

Marisa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Marisa, te rog sa intri pe hepatita c intrebari si raspunsuri, unde vei gasi ceea ce te intereseaza.

Multa sanatate,

Ameli

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna Marisa, te rog sa intri pe hepatita c intrebari si raspunsuri, unde vei gasi ceea ce te intereseaza.

Multa sanatate,

Ameli

[snapbacca]63553[/snapbacca]

 

 

Draga Ameli,

Iti multumesc mult pentru sugestie! Intre timp m-am mai documentat si mi-am facut mai multe analize. Astept rezultatele!

Iti doresc, la rindul meu, multa, multa sanatate!

Marisa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Marisa

Sper ca rezultatul sa fie multumitor. Te rog sa ne tii si pe noi la curent .

Iti multumesc mult pentru urari.

Ameli

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut, tuturor. Acum am primit vestea ca probele hepatice sunt bune si ca situatia este sub control. Medicul meu mi-a redus silimarina la 3 pe zi.(luam 6).Sper sa fie bine.Vreau sa traiesc normal.

Multumesc gabriel pentru sfaturi.M-ai linistit intr-un fel.Problema pe care o pune oncologul meu e ca eu am avut niste celule canceroase foarte invazive si de trei feluri si ca probabilitatea de a face cancer la ficat este mai mare acum ca am acest virus nenorocit.Sper sa se insele.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Parerea mea este ca daca va doriti intr-adevar un copil trebuie sa il faceti. Sistemul imunitar se va mobiliza si sa-ar putea sa va vindecati de HC. Sunt multe cazuri in care perioada de gravidie rezolva boli care nici un tratament nu le poate rezolva. Exista cazuri de mame infectate cu HIV sau treponema si copiii sa-au nascut perfect sanatosi. Cantitatea de anticorpi poate sa fie insuficienta pentru o persoana matura de 60 cag dar pentru un copil de 3 cag aceasta il va apara cu siguranta.

Foarte multi din noi suntem diagnosticati cu HC fara sa stim de unde am luat-o, eu personal cred ca am mostenit-o pentru ca la mine in famile, din partea mamei un va, un unchi, mama au aceeasi problema. Descoperita la timp si cu un regim de viata sanatos nu constituie o problema asa ca va doresc mult curaj !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

Am fost plecata in concediu si abia am reusit sa ajung la -zi-

Va rog daca puteti sa-mi spuneti cate pastile de "lagosa(150 )trebuie sa luam.

Mie mi sa-a spus sa iau hepatoprotectoare (si atat)deoarece am fost considerata nonresponder la tratament(pegasys=copegus).

Medicul de familie mi-a prescris Lagosa (silimarina=150)si iau 2/zi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×