Salt la continut

Fotografie

Compunere la romana

• Te rog sa te conectezi pentru a raspunde
21 replici la acest subiect

#1 antoniutza

antoniutza

Boboc

• Full Members
  • Strica
  • 13 mesaje

Scris 22 April 2008 - 07:32 PM

Magia padurii in plina toamna

Este o dupa-amiaza dezmierdata de vantul plapand de toamna .Ma plimb domol pe poteca impodobita de frunzele si nucile imbracate in camasi zdrentuite din care curge mustul amar.Stratul gros al frunzelor galben-maronii a reusit sa margineasca cararea . Padurea trista ,aproape moarta, fiindca a ignorat verdele,este acum pustie.Singurii amici care i-au mai ramas sunt vantul si frigul.
Intru in padure si vad uimita cum pare totul o magie a locurilor tainice, a locurilor ce ar putea insemna o minunatie pentru multi dintre noi.Farmecul toamnei a schimbat totul in ceva nevazut ,trecand de foarte frumos si ajungand la expresia ceva ce n-a mai vazut pamantul .Nu a uitat de raul ce inca si-a mai pastrat limpezimea, covorul ce se intinde la nesfarsit al multicolorelor frunze si desigur de ceea ce o acopera,cerul , patat cu fum amestecat ce-a devenit gri.
Copacii sunt tristi fiindca le-au pierit multi frati ,maroniul inchis fiind culoarea lor de baza.Fiecare lucru are o taina a sa ,una mai speciala ca alta ,dar a potecii ,sfarsitul poteciinu cred ca a fost gasit.
Poate nimic nu ar fi fost la fel fara strigatul cerbului infrigurat de batranul vant ce se crede domnitorul tuturor.Soarele palid printre ramurile nemiscate ne va mai lumina si inca atat.Ploaia palmuieste parca cu fiecare picatura tulpina copacilor , vantul ridica frunzele ude de la pamant ,iar fulgerele ,tunetele le sperie si mai mult pe putinele vietuitoare.Ceata zglobie ii joaca feste intreii paduri .Greierii pe aripi pudrati cu bruma sunt tristi acum ca vor rabda ,din nou o iarna intreaga , de foame.
Racoarea serii se lasa incet ,iar noaptea isi asterne perdeaua peste pamnatul mohorat.Imi deschid umbrela si cu pasimarunti dar grabiti ma indrept spre casa .Nu uit insa sa observ un lucru .Nu doar pasarile calatoare nu se mai afla in acest peisaj ci nici picior de om ,care nu stie sa aprecieze magia padurii in plina toamna .

Antonia Fitarau
  • 0

Ultima colectie! Noile implanturi Allergan BRST

#2 stupid_me

stupid_me

Rebeldom

• Gold Member
  • StricaStricaStricaStricaStricaStrica
  • 8657 mesaje

Scris 23 April 2008 - 12:47 AM

frumos. sa ne mai scrii :)
  • 0

#3 Malkia

Malkia

Seherezada

• Advanced Member
  • 1760 mesaje

Scris 23 April 2008 - 01:41 AM

Frumoasa compunerea, ai realizat un tablou destul de complex. :spiteful:

Sfarsitul e, insa, preferatul meu... :)
  • 0

#4 Selsila

Selsila

Ghiocel

• Members
  • 1 mesaje

Scris 30 September 2008 - 04:23 PM

:lol2: super ai takent bv :think:

Fisiere atasate

• 0

#5 SKY_Angel

SKY_Angel

Ghiocel

• Members
  • 3 mesaje

Scris 27 November 2008 - 08:29 AM

Bv miai dat o idee pt compunerea mea la romana :crazy: :o: :think:
  • 0

#6 Lek

Lek

Ghiocel

• Members
  • 1 mesaje

Scris 30 November 2008 - 12:08 AM

mi`a placut compunerea totusi as vrea sa mai vad cateva compuneri daca ai putea sa bagi id teo_lek93 poate o sa ma mai ajuti candva ... ! :P :P

care imi spuneti si mie unde gasesc un site cu tot felul de compuneri ....tare as avea nevoie ... ! :huh:
  • 0

#7 actor pe scena vietii

actor pe scena vietii

Lalea

• Full Members
  • StricaStricaStrica
  • 142 mesaje

Scris 30 November 2008 - 03:56 PM

Impresionant. Felicitari! :hi:
  • 0

#8 Sarah N....

Sarah N....

Orhidee

• Advanced Member
  • 2449 mesaje

Scris 01 December 2008 - 05:51 PM

Frumoasa descriere...
  • 0

#9 Ulquiorra

Ulquiorra

Ghiocel

• Members
  • 0 mesaje

Scris 07 September 2009 - 03:12 PM

♥ Am de scris o compunere pentru o tema la limba romana si nu prea am idei asa ca m-am decis sa cer ajutorul celor de pe roportal ....Enunţul suna cam asa:

♥ Scrie o intamplare misterioasa care sa se petreaca in cadrul natural descris de poezia Amurgul de Vasile Voiculescu(vezi poezia mai jos).

Creatia ta va respecta urmatoarele cerinte :

♥ vei construi textul tinand seama de introducere , cuprins si incheiere ;
♥ vei utiliza figuri de stil :personificare ,epitet , comparatie , enumeratie , repetitie
♥ vei introduce cel putin doua personaje

♥ Poezia:

Cerescul ghem de aur intreaga lui urzeala
Si-a depanat-o-n fire de foc stralucitoare...
Ajuns la pragul zarii gol,fara de beteala,
Rostogolit din ceruri, apune pe ponoare.

Strangandu-si friguroase foitele marunte,
Se-nchide-ncet trifoiul si floare de tintaur.
Din sesurile pure urcand grabit spre munte,
Amurgu-n mars despoaie colinele de aur.
(Vasile Voiculescu , Amurgul)

Imi trebuiesc doar niste idei despre ce aş putea sa scriu .Multumesc anticipat. :o:

Aceast mesaj a fost editat de Ulquiorra: 07 September 2009 - 03:15 PM

• 0

#10 black-mamba

black-mamba

Lalea

• Full Members
  • StricaStricaStrica
  • 148 mesaje

Scris 07 September 2009 - 03:22 PM

Scrie despre un extraterestru care l-ai vazut in munti :o:
  • 0