Sari la conținut
Forum Roportal
maybe

Politichia si taranul roman

Postări Recomandate

Nu odata am avut ocazia sa constat cu stupoare cat de neinformata este lumea in mediul rural privitor la cei care ne conduc si la ce se intampla inn lume in general. Cred ca ar trebui sa se faca niste programe prin care sa se puna accentul pe acest, de ce nu, handicap al taranului care vine obosit de la coasa bea un cail de vin baga manele si iese la poarta sa sparga seminte apoi se culca fericit. Are apoi pretentii sa ii "deie guvenul" daca nu i se face porumbu' la toamna fara sa stie macar cine e prim ministru sau alte alea... pare stupid exemplul dar am intalnit. Satul are un potential extraordinar de a aduce bani la buget prin diferite programe ... dar se impiedica de lipsa si refuzul de informatie a celor ce il locuiesc... ce e de facut ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesant topic Maybe!

Despre taranii neinformati nu e prea mult de comentat---sunt atat de "simplii" incat nu stiu ce inseamna parlament, senat, camera etc si nu stiu nici cine sunt reprezentantii acestora; sau ce inseamna putere executiva sau legislativa, sau democratie!!!

Neinformarea lor are radacinile adanc infipte in...comunism! Acum se manifesta ca o boala cronica! Chiar daca ii explici tatei Floarea cum stau lucrurile, mi-e teama ca nu o sa inteleaga prea bine...ea stie ca dolarul creste nu ca e inflatie.

Ce se poate face? Dupa parera mea mai nimic cu cei in varsta insa raman tinerii, iar ei pot sa invete...educatia e importanta!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu odata am avut ocazia sa constat cu stupoare cat de neinformata este lumea in mediul rural privitor la cei care ne conduc si la ce se intampla inn lume in general. Cred ca ar trebui sa se faca niste programe prin care sa se puna accentul pe acest, de ce nu, handicap al taranului care vine obosit de la coasa bea un cail de vin baga manele si iese la poarta sa sparga seminte apoi se culca fericit. Are apoi pretentii sa ii "deie guvenul" daca nu i se face porumbu' la toamna fara sa stie macar cine e prim ministru sau alte alea... pare stupid exemplul dar am intalnit. Satul are un potential extraordinar de a aduce bani la buget prin diferite programe ... dar se impiedica de lipsa si refuzul de informatie a celor ce il locuiesc... ce e de facut ?

[snapbacca]55916[/snapbacca]

in fond au dreptul sa fie fericiti nu? Glumesc, bineinteles....revin.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Prosti, prosti ... dar multi! :doh: ! Pentru ca pur si simplu nu-i intereseaza. Exista ziare si la tara (uneori cu conditia sa-ti faci abonament) asa ca cine doreste sa fie informat reuseste. Acces la tv au toti, si inafara de Stupide, stupide, :good: , exista si stiri!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, problema e ca in ziare sau la stiri nu se vorbeste pe intelesul tuturor! Nimeni nu explica ce si cum! Uneori am impresia ca intentionat sunt "tinuti" prosti oamenii...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ati vazut faza aia pe tvr in care basescu zice : TVR`u e singura televiziune controlata de stat.. :good:

la care antena1 : asa pe fata o spune`ti domnule presedinte?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ati vazut faza aia pe tvr in care basescu zice : TVR`u e singura televiziune controlata de stat..  :good:

la care antena1 : asa pe fata o spune`ti domnule presedinte?

[snapbacca]57414[/snapbacca]

pai se vede clar si din atitudine, si din modul in cvare a instituit rapid ( ce altceva?!!!...) o tax

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Credeti ca daca taranul roman ar avea acceas la alte posturi TV - asta ca sa excludem ca TVR-eanu este controlat pe fata de stat - ar intelege ceva din discutiile de acolo ? In ultimul timp am observat ca discutiile, cele politice in special, par a se purta astefel incat sa nu inteleleaga nimeni nimic din ele. Ei vb intre ei, se cearta ca dracii, si la final noi ar trebui sa fim fericiti ca avem acces la informatii. Deci daca in mediul urban, unde accesul la informatii este mult mai mare deja sa-a ajuns la probleme de ordinul asta, ce sa-i cerem taranului roman? Daca acum te duci la el si-la intrebi care e mai bun dintre Iliescu si Basescu, cred ca 99 % or sa spuna Iliescu. Si or sa motiveze " pentru ca ne-a dat pamant" . Deci ala care da pamant e bun, desi nu te-a invatat ce sa faci cu el. dar deja vb de manevre electorale, asa ca deviez.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adevarat. Sunt extrem de usor de manipulat precum si destul de instabili cand este vorba de o idee fie ea si politica...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×