Sari la conținut
Forum Roportal
codrindoru

EXECUTARE SILITA

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua.

 

As dori un raspuns daca se poate, concis.

 

Asociatul meu a acumulat datorii de peste 100 mil la cas etccc si am aflat acum ca firma este in executare silita de catre cei de la finante (din martie 2008).

 

Ce se intampla daca firma nu are active (bunuri de nici un fel) iar asociatii nimic pe numele lor si nici alt venit?

 

De asemenea activitatea firmei poate continua?

 

Executarea este pe jumate din suma 50 si ceva de mil. Urmeaza banuiesc runda 2.

 

Intentionam sa platim dar esalonat, nu avem toti banii.

 

Ma intere pasii pe care ii vor face finantele si ce trebuie sa fac eu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca ar trebui sa detaliezi. Daca sunteti asociati in firma, cum a putut doar el sa acumuleze datorii ? In cazul in care sunteti asociati raspundeti solidar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

poi in primul rand daca snteti asociati intr-o firma, toti sunteti datori.

Daca nu aveti bunuri nu au pe ce sa puna sechestru...in cel mai rau,si cel maisigur caz va poate inchide firma

..parerea mea....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

executarea silita priveste doar patrimoniul societatii, in nici un caz patrimoniul propriu al asociatilor. asa ca pot sa va execute doar in limita a ceea ce detine firma. in primul rand popresc conturile, daca firma nu are bani in cont o sa treaca la bunurile trecute pe firma, terenuri... apartamente... masini... daca nici asta nu exista firma o sa intre in procedura de faliment si toate activele pe care le aveti, adica totii banii care trebuie sa va vina de la clienti o sa-i opreasca ei... si de asemenea activitatea poate continua a firmei pentru ca ei nu o sa opreasca toti banii deodata, o sa aveti posibilitatea sa aduceti alte contracte si sa va platiti datoriile si sa puneti din nou firma pe picioare....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai ... lichidarea judiciara (faliment) se constituie prin ordin judecatoresc un alt consiliu de administratie in frunte cu un lichidator numit de instanta care va conduce si gestiona activitatea firmei pana la acoperirea integrala a datoriei. in situatia in care se ajunge aici, se recupereaza tot inclusiv penalizari

iti sugerez sa apelezi la un avocat, poate ajungeti totusi la o intelegere ... dar daca spui ca s-a ajuns deja la executare silita inseamna ca ati trecut pe langa conciliere ... te-ai trezit un pic tarziu :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

parerea mea este ca ar trebui sa faceti in asa fel sa achitati cat mai repede datoria..

de ce?

1. se poate da ordin judecatoresc de bagarea in faliment a firmei pentru insolvabilitate.( suma datorata depaseste cuantumul de 10000 ron)

urmat de executare judecatoreasca cu recuperarea prejudiciului..( in cazul in care au ce sa recupereze)

.....................

daca nu au ce recupera--nu lichiditati in conturi--nu active mobile si imobile

se poate ajunge pe cale legala la acuzare de inselaciune---si asta chiar este nasoala--

poate nu crezi ce spun, insa la capitolul " inselaciune" se pot face multe interpretari.

nu este decat un pas pana la dosar penal pe civil..

asa deci....grija mare..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pai ... lichidarea judiciara (faliment) se constituie prin ordin judecatoresc un alt consiliu de administratie in frunte cu un lichidator numit de instanta care va conduce si gestiona activitatea firmei pana la acoperirea integrala a datoriei. in situatia in care se ajunge aici, se recupereaza tot inclusiv penalizari

iti sugerez sa apelezi la un avocat, poate ajungeti totusi la o intelegere ... dar daca spui ca s-a ajuns deja la executare silita inseamna ca ati trecut pe langa conciliere ... te-ai trezit un pic tarziu :king:

Daca e vorba de viramentele catre Directia Muncii de exemplu sau catre stat in general daca intirzii citeva zile deja iti vine prin posta somatia de plata si " inceperea procedurii de executare silita" si dupa ce platesti iti vine " incetarea procedurilor...bla bla bla..." pateam asta sistematic intr-o perioada pentru ca aveam viramentele de platit plus chiriile si era un virf de plata monstruos raportat la flux-ul meu de bani si plateam numai cum puteam adica esalonat. Deci nu prea ai timp de negocieri- daca ai intirziat o ora deja hirtia e pe drum spre tine.

 

parerea mea este ca ar trebui sa faceti in asa fel sa achitati cat mai repede datoria..

de ce?

1. se poate da ordin judecatoresc de bagarea in faliment a firmei pentru insolvabilitate.( suma datorata depaseste cuantumul de 10000 ron)

urmat de executare judecatoreasca cu recuperarea prejudiciului..( in cazul in care au ce sa recupereze)

.....................

daca nu au ce recupera--nu lichiditati in conturi--nu active mobile si imobile

se poate ajunge pe cale legala la acuzare de inselaciune---si asta chiar este nasoala--

poate nu crezi ce spun, insa la capitolul " inselaciune" se pot face multe interpretari.

nu este decat un pas pana la dosar penal pe civil..

asa deci....grija mare..

Macar niste plati partiale sa aratati ca " este bunavointa" ajuta mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×