Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ma rog, parerea medicului pe undeva pare corecta. Insa diagnosticul pe care ti l-a pus sufera. De ce? Pai a spune ca este virus mutant, in mod normal, in practica internationala, inseamna ca 1 an de zile ti-a testat atat viremia cat si DNA-ul. Exact cum ti-am scris cu cateva mesaje mai sus. Ai transaminaze persistent normale si viremie mica, sub 20000 copii/ml, timp de un an de zile, inseamna ca esti purtator inactiv. Te afli totusi intr-un caz fericit de hepatita cronica, la fel ca si cei 300 de milioane de carrieri din toata lumea asta. E o forma latenta a hepatitei in care nici un tratament nu si-a dovedit eficacitatea.

Te poate ajuta un link : http://archive.mail-list.com/hbv_research/msg08814.html

Vei citi acolo ca dc un an de zile analizele iti ies la fel de bine, parcursul bolii e unul benign, care insa necesita control medical. Asadar recomandarile care exista: transaminaze la fiecare 3 luni, si AFP (alfa fetoproteina) si ecografie abdominala la fiecare 6 luni. La cel mai mic semn, intri pe tratament.

Asa cum ti-a scris si medicul: esti infectioasa pe calea sangelui, dar nu si prin celelalte secretii ale corpului (care in mod normal si ele sunt infectioase). Adica e necesar sa iti vaccinezi sotul si copilul si sa ai grija ca alte persoane sa nu intre in contact cu sangele tau. In rest, probabil ca cel mai bine ar fi sa duci o viata fara excese: renunta la tigari si la alcool. Definitiv. Mananca orice nu iti face rau si odihneste-te cand poti. Viata nu trebuie sa se schimbe de acum incolo, asta trebuie sa intelegem toti.

Sanatate si sa auzim numai de bine. Apropo, fetei tale ce i s-a mai spus?

Tot in link vei citi ca doar putini din cei care au avut peste 10000 de copii/ml au suferit o reactivare, restul au urmat un curs benign. A si foarte important: 8 % au pierdut Aghbs si 1 % pe an au dobandit anti Hbs, adica SI-AU REVENIT COMPLET. Si asta doar din randurile celor inactivi. Avem sanse. Nu uita sa mergi regulat la controale si e foarte important ca o data la 6 luni sa faci AFP si ecografie pt ca desi putem trai pana la 80 de ani si fara tratament avem un risc ridicat de a ne procopsi cu un cancer primar hepatic (care in faza incipienta e curabil).

 

 

 

Hallo Sky,

m-am bucurat foarte mult citind mesajul tau. Eu sint inca novice in tema asta. Voi citi linkul recomandat de tine acasa impreuna cu sotul meu ca el stie foarte bine engleza. Despre fica mea au spus doctorii ca nu are rost sa mai faca analizele ca are HBs AG negativ si HBs AK titer >1000. Sotul meu isi face saptamina aceasta al doilea vacin si din fericire la primit pe reteta ca pentru primul a platit 60,00

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru putin juliana. Nu am facut decat sa iti impartasesc din ceea ce am citit pana acum si ce am vorbit cu medicii. Fiica ta, intr-adevar nu mai are nevoie de analize. Asa e, a dobandit imunitatea. Nu uita ca la fiecare 5 ani sa o revaccinezi, pt ca dupa 5 ani scade aceasta imunitate oferita de vaccin. Despre sfatul cu sportul ma abtin. Aici trebuie sa vezi cum suporta organismul tau. Eu unul, atunci cand fac efort de genul alergat mult, sau sport regulat, se mareste splina si imi sechestreaza trombocite, ceea ce nu e bine deloc. Trebuie sa vezi daca nu cumva sportul pe care il faci nu iti produce aceleasi efecte. Asta poti sa o vezi facand o simpla analiza la sange, hemoleucograma completa, probabil ca o si ai, si trebuie sa te uiti acolo la trombocite (PLT e simbolul). Daca sunt peste 150000 desi faci sport, inseamna ca poti face in continuare. Dc nu, ar fi bine sa inlocuiesti alergatul cu simple plimbari.

Sanatate si nu uita sa duci o viata normala.

A si... renunta la alcool. Crede-ma ca nu face bine in combinatie cu hepatita. nici macar ocazional, dc vrei sa imi asculti sfatul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hallo Sky,

scuza-ma ca nu te las in pace. Ma cam obsedeaza faptul ca nu e recomandata terapia in cazul nostru si am cautat in internet dupa ceva alternativ.

Am gasit informatii despre un aparat pe baza de ionizari se numeste PAPIMI. Se zice ca ar avea foarte mult succes in terapia bolilor hepatice. Ai auzi ceva despre acest aparat, sau sti pe cineva care a facut terapie cu el?

In linkul: http://www.bourbaki.de/B/b4.html mi se pare cam exagerat succesul care la avut Prof. Panethimitakis prin folosirea acestui aparat.

Ciao Juliana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Te cred, juliana. E dreptul fiecaruia sa incerce si altceva. Nu mi-o lua in nume de rau dar eu sunt orientat strict pe medicina alopata. Nu vreau sa incerc nimic alternativ, ma rog, iau vitamine Farcovit B12 si Silimarina, insa asta este tot. Nimic altceva nu mai iau, de fapt nici in astea nu am incredere si asta pt ca s-au facut studii care au dovedit ca in afara de transaminaze, nu au efect nici asupra viremiei si nici asupra histologiei ficatului. Sincer sa fiu nu am auzit de acest aparat, de fapt am citit un pic acum dupa ce mi-ai scris tu, insa nu ma convinge. Adica, sa ma intelegi: acest aparat poate reduce toxine sau cine stie ce inflamatii, insa gandeste-te ca tu pt a scapa de virus ai nevoie de anticorpii necesari pe care nici un aparat nu ti-i poate oferi. In plus nu am vazut nici un studiu care sa ia in considerare efectele acestui aparat: adica sa ia 100 de bolnavi cu hep B, sa ii testeze complet- transaminaze, viremie, biopsie si sa ii testeze dupa sfarsitul tratamentului. Dc la macar 20% s-au obtinut rezultate ma convinge, insa crede-ma ca din ceea ce scrie el ca face, sigur nu poate face nimic din ceea ce avem noi nevoie.

In cazul nostru sunt doua motive pt care nu se poate face nimic:

1. s-au facut studii cf carora nici un medicament nu a adus vreo ameliorare. (din moment ce viremia e mica, transaminaze normale si AntiHbe+, chiar si in caz de ciroza inactiva nu se recomanda tratament, iti dai seama ca nu degeaba nu se recomanda tratament, ci pt ca e intr-o forma stationara).

2. Tratamentul, chiar dc sa zicem ca s-ar acorda, ii este mai necesar unuia care are o hepatita foarte activa sau o forma grava. Gandeste-te ca dc ar fi sa ti-l cumperi din farmacie, te poate costa cam 3500 de euro pe luna!!!!

 

Cu prima ocazie cand voi citi sau voi auzi de vreun tratament care sa isi dovedeasca utilitatea in cazul nostru voi fi primul care va afirma sus si tare asta. Din pacate, pana atunci asteptam si ne protejam. E tot ce putem face.

 

P.S. Opinia referitoare la medicina alternativa e o convingere proprie intarita de cateva studii pe care le-am citit. Recunosc ca atunci cand se vor face studii si pt efectul plantelor, si acest efect va fi unul pozitiv, voi incerca si eu aceasta varianta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hallo Sky,

mersi pentru raspunsul tau rapid,

eu sint la inceputul diagnosticului si cam obsedata de tema. Sper ca in timp ma voi linisti si ma voi putea si eu bucura de faptul ca am viremia mica.

Inca odata iti multumesc si iti doresc toate cele bune.

Ciao Juliana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru putin, insa te rog sa nu uiti ca la fiecare 3 luni sa iti faci hemoleucograma si transaminazele, iar la 6 luni ecografie si AFP. Crede-ma ca dc se mentin toate in regula o sa scriem aici si la 70 de ani.

Uite ca nu stiu exact acum cati ani ai, insa in general se recomanda ca peste 30 de ani la fiecare 6 luni sa se faca AFP si ecografie abdominala pt a surprinde din timp orice evolutie catre vreo ciroza sau aparitia cancerului primar hepatic. Nu vreau sa te sperii, exista in cazul tuturor celor cu hep B acest risc, el creste de obicei intre 40-50 de ani insa cei mai multi, 80-90 % dintre cei cu ciroza si apoi cancer sunt cei care au viremie mare si transaminaze mari, tocmai de aceea e bine ca regulat sa se mearga la medic. Pt noi momentan exista un risc de 2% sa capatam asa ceva, creste la 10-15% parca pt cei cu viremie mare si ceva peste 30% pt cei cu ciroza. Tocmai de aceea dc nu se ajunge la ciroza (si pt asta se testeaza la 3 luni si 6 luni ce ti-am zis) sansele sa o incurcam sunt mici de tot.

 

Am uitat ceva fff important: ai grija la alcool, evita eventualele contaminari cu afla toxina, poti afla pe google unde apare, si evita fructele de mare si crustaceele, se pare ca pot provoca prin nu stiu ce mecanisme cancer hepatic. Nu e obligatoriu :) dar s-a observat o crestere destul de mare a cazurilor intre asiatici.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hallo Sky,

am 44 de ani si nu stiu cind si cum am prins virusul asta. Ocazii au fost destule. am fost in copilarie foarte des in spital din cauza reumatismului si in ziua de azi ma gindesc cu groaza la felul cum am fost vaccinati in timpul scolli, ori fi avind surorile atunci ace pentru toata scoala?

Fact este ca pe sotul meu nu l-am infektat si sintem impreuna de 29 de ani. Fetita mea are Antikorpi HBS AK si HBe AK deci ori a avut contact cu Virusul (poate Hepatita b akuta) ori a fost vaccinata. De vaccin insa eu nu imi amintesc si nici in pasul ei cu vacine nu e trecut. Singurul lucru pe care il avem in comun eu si ea este dentistul. Sa vorbesc cu el pe tema asta (o posibila infectie la el in cabinet)? Nu cred ca am sanse sa-i dovedesc nimic si nici eu nu sint sigura ca acolo m-am infectat.

M-am uitat in google ce inseamna hemoleucograma nu prea am gasit nimica. Pot sa-ti trimit rezultatele analizelei mele sa-mi spui daca la mine ele sint ok?

Nici AFP-ul nu stiu ce este. Ma poti ajuta si in directia asta?

Vreau sa mai mentionez ca eu nu am decit un rinichi ( din nastere) si nu stiu daca terapia (daca virusii se maresc) afecteaza rinichii.

Cu alcolul o sa-mi fie mai greu. Nu sintem alkolici dar la noi la masa a fost tot timpul servita bautura potrivita.

Acuma in loc de vin beau suc de lamiie cu miere si am de gind sa o tin tot asa.

Inca o data te rog sa ma scuzi daca fac greseli la scris, dar nu mi-am putut inchipuii ca o sa-mi vina asa de greu sa gasesc cuvintele potrivite

Ciao Juliana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Posibil ca fata ta sa fii avut deja hepatita, oricum e vindecata, asta conteaza. Multi au luat de la stomatolog, foarte multi si de la acele vaccinuri din scoala. Eu cred ca mai degraba asa am luat. Hemoleucograma este formula sangelui : trebuie sa apara ceva de genul WBC, RBC, Hb, HCT, PLT, apoi neutrofile, limfocite, monocit si alte cateva oricum toate astea apar hemoleucograma. In engleza stiu ca se zice CBC sau complete blood count. AFP este alfafetoproteina, este o proteina a carei valori creste atunci cand apare ciroza sau cancerul primar hepatic, insa sunt uneori si alte motive. Tocmai de aceea se iau in considerare rezultatele acestor analize plus cele ale ecografiei, unde se observa daca ficatul nu e omogen, dc apare ciroza si cancerul hepatic.

Cat despre afectarea rinichilor... din cate am citit Adefovir este destul de toxic pt rinichi. De fapt toxicitatea pt rinichi este una din principalele cauze pt care se intrerupe tratamentul cu Adefovir. Probabil ca intr-o anumita masura si restul, insa stai linistita ca dc la 44 de ani ai analizele bune sunt toate sansele sa fie asa de ceva timp, si in continuare cel mai bun lucru pe care il poti face este sa te controlezi periodic. In engleza AFP este denumirea de laborator a alfafetoproteinei. Probabil ca si medicul hepatolog iti va recomanda asta. Eu te indrum spre un medic hepatolog sau gastro-enterolog sau internist. Oricum incearca sa te linistesti si sa te bucuri de viata alaturi de familie. Putea fi foarte rau cu aceasta hepatita, insa ai avut cat de cat noroc. E intr-o forma latenta si ar fi bine sa ramana asa. In principiu, probabil ca e asa de mai mult timp asa ca dc analizele se mentin in limtele bune nu ai de ce sa iti faci griji.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hallo Sky,

iti multumesc foarte mult pentru mesajul tau. Mai ajutat foarte mult.

Iti doresc toate cele bune ti-e si familiei tale! Daca se iveste ceva mai scriem noi.

Ciao Juliana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×