Sari la conținut
Forum Roportal
Arcangelo

Dreptate si putere

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Oamenii nu pot fi posedati.Nu sunt obiecte...de obiecte dispunem dupa bunul plac.Totusi incercarea de-ai poseda exista.De a-i domina cel putin.O asemenea atitudine arata ca nu-i putem accepta pe ceilalti asa cum sunt;ne e pur si simplu teama ca ei vor face,spune,gandi altfel decat noi,altfel decat vrem noi sa o faca - si atunci inventam reguli si norme...si pedepse bine-nteles..

 

Asa-zisele rasplati sunt un alt mod de a-i conditiona,dresa pe ceilaltzi.Ele implica DEPENDENTA lor fata de noi - si asta e valabil inclusiv pentru pedepsele si rasplatile divine...

Pentru ca(asa cred oamenii) ,Dumnezeu are exact aceeasi atitudine:incearca sa ne oblige sa-i respectam regulile prin amenintarea pedepsei (si prin pedeapsa),sau prin promisiunea rasplatilor (si prin rasplata)

Aceasta poveste e numita de multi oameni :,,dreptate''

 

,,Dreptatea"e a celui mai puternic. A celui care PEDEPSESTE adica, sau a celui care imparte rasplata.

ceilalti,cei neputinciosi sunt victimele,,dreptatii".Ei nu au nici un drept, pentru ei nu exista nici o dreptate!

Asa-zisa educatie pe care o dau acesti oameni copiilor(care sunt slabi si neputinciosi in fata lor),este exact asta:cel care pedepseste este:,,BUN",cel pedepsit este:,,RAU"...cel violent,agresiv,abuziv este ,,BUN",cel agresat,abuzat este ,,RAU".

Astfel violenta ajunge dreptate,abuzul inseamna,,BINE'',iubirea? - sa ii tratezi pe ceilalti ca pe niste obiecte,sa ii posezi,sa-i faci dependenti de tine,sa nu le permiti sa se maturizeze

Ce e mai rau e ca aberatia asta se transmite de la o generetie la alta.

 

Studii psihologice, cica au reusit sa demonstreze ca barbati si femeile percep in mod diferit raul.Cauza raului mai exact.Barbatii cred ca raul inseamna incalcarea regulilor.Regulile sunt facute de cei puternici pentru cei slabi.Regulile stabilesc ce trebuie pedepsit si ce merita rasplatit.Regulile sunt EXTERIOARE.Regulile sunt impotriva individului,a individualitatii.Regulile sunt IMPUSE.Prin FORTA.Si exista o premisa pentru reguli;una care place religiilor:oamenii sunt RAI de la natura.ei trebuie sa se FORTEZE,sa se OBLIGE,sa fie agresati sau sa se auto-agresezepentru a DEVENI buni.Adica a se conforma regulilor.

 

Raul e natural adica - binele insa e ARTIFICIAL.

Relatiile ,,dreptatii''sunt unele de forta: -stapan -sau sclav,superior -inferior,sef-subaltern...totul e IERARHIZAT.Relatiile intre oameni sunt unele de confruntare:agresor-agresat,aparare-atac - atitudini tipice FRICII.

 

Cand regulile sunt criteriul stabilirii binelui si raului, totul capata o forma utilitarista: -unele lucruri,atitudini,idei,OAMENI -sunt utile ,,cauzei'' -altele NU.Sau-sau.Pentru noi...sau impotriva noastra.Exista tabere,partide,echipe -si lupta pentru suprematie intre ele.CASTIGATORUL ARE DREPTATE.El stabileste regulile -invinsii le urmeaza.Ei sunt ,,raii''si trebuie pedepsiti!

Totzi cei diferiti sunt,,rai''ei sunt in afara regulilor...,ANORMALI.

 

Din fericire nu TOTI barbatii gandesc asa...din pacate sistemul e facut de cei care gandesc ASA.

Femeile cred ca raul e acel ceva care cauzeaza SUFERINTA e o viziune intuitiva,interioara.Bazata pe propria EXPERIENTA si EMPATICA.

Este SUBIECTIVA bineinteles -si nici macar nu se poate spune ca TOATE femeile au intelegerea asta.Este doar o generelizare.

 

Dreptatea -in viziunea asta inseamna sa nu cauzezi suferinta.mai mult...binele inseamna sa ii eliberezi pe oameni de suferinta.Inseamna sa aduci FERICIRE.Tie si celorlalti.Asta inseamna IUBIRE.Dreptate inseamna sa faci celorlalti ceea ce ai vrea sa-ti faca ei tie(in masura in care vor asta -pt. ca nici tu nu ai vrea sa fi obligat..)si sa nu faci celorlalti ce nu ai vrea sa iti faca ei tie.

Este un criteriu subiectiv,bineinteles...dar implica reciprocitate.

 

Cititorule...poate te intrebi ce rost mai au regulile(sau daca mai au vreunul).

regulile ar trebui sa existe doar pentru a proteja LIBERTATEA.restrictiile ca un garant al libertatii!

(saturn-uranus pozitiv)pentru a exclude,da...pentru a exclude ABUZUL.Ar trebui sa fie o forma de SOLIDARITATE a societatii in fata abuzurilor individului.

 

ASTA e o viziune inalta si pozitiva asupra regulilor si ordinii.nu una opresiva si discretionara...cele doua viziuni s-ar putea intalni...

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru Brudi

Pentru ca te-ai referit la postarea mea de pe topicul asta,am sa-ti raspund tot aici:

Atunci cand criticam felul in care ,,inteleg'' oamenii dreptatea,si modul antropomorfic in care isi inchipuie ca actioneaza Dumnezeu,ma refeream la FRICILE oamenilor...la faptul ca ei respecta nu dreptatea,nu libertatea nu adevarul...ci ceea ce e impus prin forta,ca lege.Religia a fost si este folosita ca un mijloc de a impune legi...prin frica.Frica de pedeapasa eterna,a unui Dumnezeu razbunator...

Asa zisa ,,educatie'' pe care o fac parintii teroristi asupra copiilor,ii marcheaza.Dreptatea si (ab)uzul fortei se confunda in mintile copiilor,la fel cum sunt confuze in mintea parintilor! -conceptii aberante de genul:,,cel mai puternic are dreptate'',in numele carora oamenii se supun unor legi nedrepte,unor ideologii si religii oprimante...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru Brudi

Pentru ca te-ai referit la postarea mea de pe topicul asta,am sa-ti raspund tot aici:

Atunci cand criticam felul in care ,,inteleg'' oamenii dreptatea,si modul antropomorfic in care isi inchipuie ca actioneaza Dumnezeu,ma refeream la FRICILE oamenilor...la faptul ca ei respecta nu dreptatea,nu libertatea nu adevarul...ci ceea ce e impus prin forta,ca lege.Religia a fost si este folosita ca un mijloc de a impune legi...prin frica.Frica de pedeapasa eterna,a unui Dumnezeu razbunator...

Asa zisa ,,educatie'' pe care o fac parintii teroristi asupra copiilor,ii marcheaza.Dreptatea si (ab)uzul fortei se confunda in mintile copiilor,la fel cum sunt confuze in mintea parintilor! -conceptii aberante de genul:,,cel mai puternic are dreptate'',in numele carora oamenii se supun unor legi nedrepte,unor ideologii si religii oprimante...

Ptr. abuzuri,... trebuiesc legi.

Legile sunt ptr. a le fii frica oamenilor de a nu face rau. O lege este binevenita cand este obiectiva.

Asa este si cu D-zeu cand se incalca poruncile, dar poate ptr. multe se va primi pedeapsa dincolo, si omul are timp sa se schimbe. Sunt sigur ca D-zeu are mai multa ingaduinta, pricepere, putere,... decat are omul.

Deci acest abuz din partea parintilor, cine-i mai puternic are dreptate, nu este Biblic. Biblia nu este oprimanta, ci plina de sfaturi, exemple,... si cine este El vis-a-vis de greseli, binefaceri...

Ca alti inteleg sau nu vor si procedeaza altcumva, ma gandesc ca nu suntem noi doi de vina sau D-zeu.

 

Ceea ce nu stiu multi este ca atunci cand iti manevrezi, oprimi, domini, nedreptatesti, badjocoresti, minti... sunt cele mai multe sanse ca si alti sa poata face la fel cu ei, si ei la randul lor asa vor proceda.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ptr. abuzuri,... trebuiesc legi.

Legile sunt ptr. a le fii frica oamenilor de a nu face rau. O lege este binevenita cand este obiectiva.

Asa este si cu D-zeu cand se incalca poruncile, dar poate ptr. multe se va primi pedeapsa dincolo, si omul are timp sa se schimbe. Sunt sigur ca D-zeu are mai multa ingaduinta, pricepere, putere,... decat are omul.

Deci acest abuz din partea parintilor, cine-i mai puternic are dreptate, nu este Biblic. Biblia nu este oprimanta, ci plina de sfaturi, exemple,... si cine este El vis-a-vis de greseli, binefaceri...

Ca alti inteleg sau nu vor si procedeaza altcumva, ma gandesc ca nu suntem noi doi de vina sau D-zeu.

 

Ceea ce nu stiu multi este ca atunci cand iti manevrezi, oprimi, domini, nedreptatesti, badjocoresti, minti... sunt cele mai multe sanse ca si alti sa poata face la fel cu ei, si ei la randul lor asa vor proceda.

 

 

oare nu asta a facut biserica de-a lungul istoriei ..a profitat de fricile ,temerile oamenilor sa manipuleze ...iar raul consta in faptul ca s-au folosit de ceea ce oamenii credeau ca e sfant ...ce e drept ? mirajul puterii corupe ...si pentru a conduce fac orice...mint ,calca in picioare ...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
oare nu asta a facut biserica de-a lungul istoriei ..a profitat de fricile ,temerile oamenilor sa manipuleze ...iar raul consta in faptul ca s-au folosit de ceea ce oamenii credeau ca e sfant ...ce e drept ? mirajul puterii corupe ...si pentru a conduce fac orice...mint ,calca in picioare ...

In primul rand trebuie precizat cand de-a lungul vremurilor si care biserica ?

 

Daca au facut de mult, pana a stii oamenii sa citeasca si a avea o Biblie tradusa, normal ca erau usor de manipulat.

Luther de exemplu, care cunostea Biblia, le-a deschis oamenilor mintea, dar oamenii nu au stiut ce sa faca cu libertatea si..

 

Ce fac acum cei de la conducere, cred ca este o continuare din amestecul creat de darwinismul social (cel puternic are dreptate) bagat in scoli, si biserica pe alt plan dupa scoala dar limitat si pestritat.

Au si oamenii vina lor, ca tac.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Serios? Luther a deschis mintea oamenilor? Catre ce? Catre ura catre evrei? Macar ai citit ceva scris de Luther? Vrei sa scriu aici ce spune el despre evrei? :D

 

Learn from this, dear Christian, what you are doing if you permit the blind Jews to mislead you. Then the saying will truly apply, "When a blind man leads a blind man, both will fall into the pit" [cf. Luke 6:39]. You cannot learn anything from them except how to misunderstand the divine commandments...

 

Therefore be on your guard against the Jews, knowing that wherever they have their synagogues, nothing is found but a den of devils in which sheer self

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Serios? Luther a deschis mintea oamenilor? Catre ce? Catre ura catre evrei? Macar ai citit ceva scris de Luther? Vrei sa scriu aici ce spune el despre evrei? :D

Care evrei ? :o:

Luther a facut o reforma in Germania nu in Israel ? :o:

 

 

 

Learn from this, dear Christian, what you are doing if you permit the blind Jews to mislead you. Then the saying will truly apply, "When a blind man leads a blind man, both will fall into the pit" [cf. Luke 6:39]. You cannot learn anything from them except how to misunderstand the divine commandments...

 

Therefore be on your guard against the Jews, knowing that wherever they have their synagogues, nothing is found but a den of devils in which sheer self

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si ce, in Germania nu erau evrei? Luther vorbea tocmai de evreii pe care ii cunostea. Daca nu cunosti engleza, imi pare rau, nu iti traduc eu. Dar iti fac un rezumat: e naspa rau ce scrie acolo de evrei.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si ce, in Germania nu erau evrei? Luther vorbea tocmai de evreii pe care ii cunostea. Daca nu cunosti engleza, imi pare rau, nu iti traduc eu. Dar iti fac un rezumat: e naspa rau ce scrie acolo de evrei.

Ma gandeam ca alti poate nu cunosc, nu mie.

Dar sursa ?

 

Daca mie nu-mi plac amricanii sau tiganii sunt anti... ? :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, esti "anti", daca spui ca trebuie alungati, trebuie sa le arzi casele, sa le inchizi sinagogile si sa le iei averile.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×