Sari la conținut
Forum Roportal
razcek

domain vs. domeniu

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ar fi absolut necesar , in cazul in care as dori un "domain" (gestionat in W2k3 - de un domain controller , in care sa introduc alte statii, etc ) ,

 

sa cumpar numele de "domeniu" ;

adica (sau mai bine spus) ce avantaje ar fi - inafara de a fi unic ( desi in cazul meu - un asemenea "domain" e unic ! ) ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ar fi absolut necesar , in cazul in care as dori un "domain" (gestionat in W2k3 - de un domain controller , in care sa introduc alte statii, etc ) ,

 

sa cumpar numele de "domeniu" ;

adica (sau mai bine spus) ce avantaje ar fi - inafara de a fi unic ( desi in cazul meu - un asemenea "domain" e unic ! ) ?

Ha??? :tease: Ce tot vorbesti acolo ??? :good: Si ce legatura are cu sistemul de operare pot sa intreb?

 

Mutat la internet... nu stiu de ce... sincer...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ar fi absolut necesar , in cazul in care as dori un "domain" (gestionat in W2k3 - de un domain controller , in care sa introduc alte statii, etc ) ,

 

sa cumpar numele de "domeniu" ;

adica (sau mai bine spus) ce avantaje ar fi - inafara de a fi unic ( desi in cazul meu - un asemenea "domain" e unic ! ) ?

 

Nu ai nevoie de nume de domeniu cumparat... faci ce vrei in intranet-ul tau

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un domeniu propriu iti confera seriozitate, afaceri tale pe internet, implicit site-ului.

Mult succes.

 

N-are nici o legatura

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Numele de domeniu descris complet ( FQDN) de forma A.B.ro ( unde A=numele de server ) , folosit la localizarea hostului printrun DNS- in ierarhia DNS , nu tb sa aiba sufix un domeniu inregistrat ( B.ro de exemplu) ?

[Caz particular : daca ISP este RDS , B.ro nu tb sa fie rdsnet.ro ? Pentru RDS , name serverul (NS) este ns1.rdsnet.ro ]

 

 

Daca nu este asa , atunci nu vad cum DNS ar putea rezolva numele hostului , sau cum din internet se poate identifica serverul de DNS ?

Daca este asa , ar tb adaugata o ruta la NS-ul ISP-ului ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca vorbesti de domeniu internet (si nu domeniu windows cum te-ai exprimat initial), cand il cumperi declari adresa de IP care o are nameserverul care iti tine domeniul. Rutarile si DNS-ul sunt lucruri diferite

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ma refer la un domeniu windows (server de DNS, de exchange...- totul pe un domain controller cu IP=192.168.x.x)

Cum sa fac sa se vada in internet , daca numele nu e "rezervat" ?

 

sau mai exact cum ar tb. sa fie FQDN-ul - daca e legat de un "nume" al unui alt domeniu "de nivel inalt" ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu inteleg ca te referi la un domeniu internet

Deci vrei sa ai un server de email si un dns (tinut de tine), poate vrei si www toate astea vizibile in internet.

 

In primul rand iti trebuie un IP public STATIC, adica un IP care sa NU faca parte din intervalele

10.0.0.0 – 10.255.255.255

172.16.0.0 – 172.31.255.255

192.168.0.0 – 192.168.255.255

Orice ISP serios iti da un IP public cand te abonezi la ei, dar nu stiu cati iti dau unul static

 

Apoi intr-adevar iti trebuie un domeniu pentru ca nimeni nu o sa-ti trimita email de forma: ioan.popescu@72.14.253.83

 

Aici ai 2 posibilitati, fie iti cumperi un domeniu ... nu-i scump

Fie iti da careva un subdomeniul (sau subzona), de exemplu daca firma ta se numeste abcd, ai putea avea un subdomeniu abcd.domeniu.ro iar tu sa-ti creezi www.abcd.domeniu.ro, mail.abcd.domeniu.ro si sa primesti mail in forma ioan.popescu@abcd.domeniu.ro Cred ca poti gasi subdomeniu gratuit cauta pe google

 

Cred ca poti sa-ti faci subdomeniu gratuit la http://www.dyndns.com/

Poti sa-ti faci si la http://www.editdns.net/

 

Atentie ca daca vrei sa trimiti emailuri direct din smtp-ul tau, ar fi bine sa ai un reverse-ip corect; pentru ca daca ai unul de forma 79-120-138-31.rdsnet.ro majoritatea serverelor vor pune mailul la spam, iar daca nu ai reverse deloc vor face la fel sau chiar il vor sterge Reverse-ul ti-l face ISP-ul

Editat de Argv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multumesc mult .

Pt Revere-ip ul corect tb luat legatura cu ISp-ul?

Serverul e in spatele unui router.

Si nici adresa IP de la RDS nu e ( "prea") fixa .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×