Sari la conținut
Forum Roportal
Gelupanda

"Cu Dumnezeu in subterana"de Richard Wurmbrand.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Probabil ca nu multi forumisti il cunosc pe Richard Wurmbrand,viata si cartile scrise de acesta.Una din cele mai frumoase este"Cu Dumnezeu in subterana".

Cei care au citit-o este imposibil sa fi ramas aceeasi oameni.Astept comentarii.

 

 

 

Cine a fost Richard Wurmbrand? 1 / 934

10.07.2006, Bucureşti (Catholica)

Campania-competiţie "Mari Rom

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit multe din cartile lui si o carte de-a d-nei Sabina, nu mai stiu acum daca mai are si altele, sunt impresionante. Nu am ce comentarii sa fac..

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am avut placerea sa il cunosc pe Richard Wurmbrandt personal acum 20 de ani in Elvetia la una din predicile lui la care am fost invitat tocmai din cauza ca eram si eu transilvanean ca el ,

Am si o carte a lui in limba germana cu autograf de la el, trebuie sa o caut ca nici nu stiu unde am pus- ...in orice caz nici nu i-am deschis coperta ... nefiind religios.

Ce sa zic ...saracu om ...ce soarta cumplita ...zau ca nu vad de ce sa fie un subiect de topic ?

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am citit multe din cartile lui si o carte de-a d-nei Sabina, nu mai stiu acum daca mai are si altele, sunt impresionante. Nu am ce comentarii sa fac..

 

Nu am stiut ca si d-na Sabina are carti scrise.Am sa le caut.

Dupa ce le-ai citit cartile ai mai fost la fel?

Cum l-ai vazut pe Dumnezeu Tatal si pe Domnul Isus dupa asta?

 

 

Eu am avut placerea sa il cunosc pe Richard Wurmbrandt personal acum 20 de ani in Elvetia la una din predicile lui la care am fost invitat tocmai din cauza ca eram si eu transilvanean ca el ,

Am si o carte a lui in limba germana cu autograf de la el, trebuie sa o caut ca nici nu stiu unde am pus- ...in orice caz nici nu i-am deschis coperta ... nefiind religios.

Ce sa zic ...saracu om ...ce soarta cumplita ...zau ca nu vad de ce sa fie un subiect de topic ?

 

Esti un fericit.As fi dat orice sa-l cunosc si sa-i ascult cuvintele live.Iar cartea si autograful pe care le ai sunt nepretuite.Pacat ca nu i-ai citit cartile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Esti un fericit.As fi dat orice sa-l cunosc si sa-i ascult cuvintele live.Iar cartea si autograful pe care le ai sunt nepretuite.Pacat ca nu i-ai citit cartile.

Daca zici tu ...asa o fi ... pe mine atata m-au tocit amicii nei cu poverstirile lui ...ca m-am dus la predica ca la gradina zoologica ....mint ...nici macar ca acolo nu te duce nimeni aproape cu forta ..asa cum a fost cazul meu.

 

Iti dai seama ce m-a interesat pe mine predica la care m-am abtinut din greu sa nu tot casc de plictiseala ...m-ai ales ca acei amici parca ma acuzau pe mine de ce i s-a intamplat lui Wurmbrandt ...desi eu nu existam in acele vremuri ...nici macar in proiect teoretic!

 

In orice caz am retinut doar ca omu se bucura ca a iesit cu bine din acele necazuri ... si ca arunca norocul de a iesi viu din inchisori pe seama lui Dumnezeu ....dar eu cred ca mai degraba intrarea in inchisori i s-au datorat Lui ...caci daca nu il slujea ...nu ajungea acolo... Deh ...diferenta de optica!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca zici tu ...asa o fi ... pe mine atata m-au tocit amicii nei cu poverstirile lui ...ca m-am dus la predica ca la gradina zoologica ....mint ...nici macar ca acolo nu te duce nimeni aproape cu forta ..asa cum a fost cazul meu.

 

Iti dai seama ce m-a interesat pe mine predica la care m-am abtinut din greu sa nu tot casc de plictiseala ...m-ai ales ca acei amici parca ma acuzau pe mine de ce i s-a intamplat lui Wurmbrandt ...desi eu nu existam in acele vremuri ...nici macar in proiect teoretic!

 

In orice caz am retinut doar ca omu se bucura ca a iesit cu bine din acele necazuri ... si ca arunca norocul de a iesi viu din inchisori pe seama lui Dumnezeu ....dar eu cred ca mai degraba intrarea in inchisori i s-au datorat Lui ...caci daca nu il slujea ...nu ajungea acolo... Deh ...diferenta de optica!

 

Citeste macar din curiozitate cartea care face tema topicului si vei avea tot respectul meu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca zici tu ...asa o fi ... pe mine atata m-au tocit amicii nei cu poverstirile lui ...ca m-am dus la predica ca la gradina zoologica ....mint ...nici macar ca acolo nu te duce nimeni aproape cu forta ..asa cum a fost cazul meu.

Sa nu spui ca te-au legat in lanturi ? 8)

 

Iti dai seama ce m-a interesat pe mine predica la care m-am abtinut din greu sa nu tot casc de plictiseala ...m-ai ales ca acei amici parca ma acuzau pe mine de ce i s-a intamplat lui Wurmbrandt ...desi eu nu existam in acele vremuri ...nici macar in proiect teoretic!

Nu ai fi singurul care ar casca la o predica, si crestinii mai casca de plictiseala.

 

De ce sa te acuza de ce i s-a intamplat lui Wurmbrandt, ai fost cumva militian. :stars: 8)

 

In orice caz am retinut doar ca omu se bucura ca a iesit cu bine din acele necazuri ... si ca arunca norocul de a iesi viu din inchisori pe seama lui Dumnezeu ....dar eu cred ca mai degraba intrarea in inchisori i s-au datorat Lui ...caci daca nu il slujea ...nu ajungea acolo... Deh ...diferenta de optica!

Asa-i daca nu slujea nu ajungea.

 

Vad ca stii multe, cand vrei. :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Are careva cartea in format pdf sau poate sa o uploadeze aici? Cu toate ca biografia lui spune cam tot ce este de spus, dar nu trebuie sa plecam cu idei preconcepute nu? :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×