Salt la continut

Fotografie
- - - - -

"Cu Dumnezeu in subterana"de Richard Wurmbrand.

• Te rog sa te conectezi pentru a raspunde
14 replici la acest subiect

#1 Gelupanda

Gelupanda

Orhidee

• Silver Member
  • StricaStricaStricaStricaStricaStrica
  • 3562 mesaje

Scris 15 March 2008 - 04:59 AM

Probabil ca nu multi forumisti il cunosc pe Richard Wurmbrand,viata si cartile scrise de acesta.Una din cele mai frumoase este"Cu Dumnezeu in subterana".
Cei care au citit-o este imposibil sa fi ramas aceeasi oameni.Astept comentarii.

Cine a fost Richard Wurmbrand? 1 / 934
10.07.2006, Bucureşti (Catholica)
Campania-competiţie "Mari Români" iniţiată de Televiziunea Română a anunţat sâmbătă cele zece nume rămase în cursa de desemnare a celui mai mare român al tuturor timpurilor. Această campanie s-a desfăşurat şi în alte ţări, câştigătorul fiecărei naţiuni urmând să participe la o preconizată campanie de desemnare a celui mai mare om pe plan mondial. În România primii zece clasaţi au fost, în ordine alfabetică, Ion Antonescu, Constantin Brâncuşi, Carol I, Nadia Comăneci, Alexandru I. Cuza, Mircea Eliade, Mihai Eminescu, Mihai Viteazu, Ştefan cel Mare şi Richard Wurmbrand.

În topul 100, pe lângă Sfântul (pentru ortodocşi) Ştefan cel Mare şi pastorul protestant Wurmbrand s-au mai aflat şi alte personalităţi importante pentru creştini. Astfel, pe locul 18 s-a aflat Constantin Brâncoveanu, canonizat de Biserica Ortodoxă în 2002. Primul Ierarh în topul 100 a fost Cardinalul greco-catolic Iuliu Hossu, celălalt Cardinal român, Alexandru Todea, situându-se pe locul 75. Alte personalităţi creştine regăsite în topul celor mai mari români au fost Iosif Trifa (locul 41); Dumitru Stăniloae (74); Ilie Cleopa (78); Arsenie Boca (79); Dumitru Cornilescu (81); şi Nicolae Steinhardt (86). Surpriza cea mai mare a fost însă la emisiunea de pe TVR de sâmbătă prezenţa în Top 10 a lui Richard Wurmbrand, necunoscut multora. Dintr-un material de pe internet aflăm că Wurmbrand s-a născut în 1909, a murit în 2001, şi a scris numeroase cărţi, traduse în peste 70 de limbi.

Richard Wurmbrand s-a născut în Bucureşti în 1909, fiind cel mai mic dintre cei patru băieţi ai unei familii de evrei români. În 1936, anul în care s-a căsătorit, călătorind prin munţii României, a întâlnit un tâmplar creştin care i-a pus în mână o Biblie. Neavând educaţie, creştinul nu le-a putut explica prea multe, şi nici nu le-a putut răspunde la întrebări, doar i-a sfătuit să îşi facă timp să citească măcar una dintre Evanghelii. După câtva timp evreul Wurmbrand s-a încreştinat, devenind apoi pastor protestant. În timpul celui de al doilea război mondial, pastorul Richard Wurmbrand şi soţia sa au salvat numeroşi tineri evrei din ghetouri, au predicat zilnic în multe adăposturi şi au fost arestaţi de câteva ori pentru activitate creştină ilegală în timpul stării de război. După sfârşitul războiului, când comuniştii s-au instalat în România şi au început să controleze bisericile (1945-1947), pastorul Wurmbrand a început o activitate subterană viguroasă de propovăduire a Evangheliei. A tipărit şi a organizat distribuirea secretă a un milion de Evanghelii în limba rusă trupelor ruseşti care ocupaseră România, şi a convertit la credinţă pe unii dintre ofiţerii şi soldaţii ruşi.

În februarie 1948, deşi era sub protecţie diplomatică suedeză, a fost răpit de pe stradă de agenţii guvernului comunist, şi a dispărut fără urmă în închisoare. A fost ţinut sub un nume fals într-o celulă izolată. În timpul anilor grei de închisoare a reuşit să convertească la credinţă ofiţeri de rang înalt din poliţia secretă, şi aceştia au ajutat la eliberarea lui în anul 1956. Odată ieşit din temniţă, a reînceput activitatea în Biserica prigonită. Doi ani mai târziu a fost din nou arestat. A fost închis timp de 14 ani, în doua perioade: 1948-1956 şi 1959-1964. Richard Wurmbrand a ieşit din închisoare în anul 1964, în urma unei amnestii generale. Creştinii din Norvegia au negociat cu autorităţile comuniste în vederea obţinerii permisiunii pentru ca familia Wurmbrand să poată părăsi România. În 1965 familia a ajuns în Oslo, Norvegia, apoi în 1966, în America.

Pastorul a profitat de orice ocazie să vestească occidentului ce se întâmpla în România. A fondat apoi "Misiunea Creştina pentru lumea comunistă", actuala "Vocea Martirilor", o organizaţie mondială având ca scop să îi ajute pe creştinii persecutaţi de regimurile comuniste şi să-i evanghelizeze pe comunişti. În 1990, după căderea regimului comunist, familia Wurmbrand s-a întors în România. Pastorul Wurmbrand a fost activ, a vorbit şi a călătorit pentru Misiune până la vârsta de peste 85 de ani. În ultimii 5 ani de viaţă a fost ţintuit la pat datorită unei boli contractate în timpul anilor de închisoare. A murit la 17 februarie 2001, la vârsta de 91 de ani, din cauza unei insuficienţe respiratorii. Cărţi ale pastorului Wurmbrand pot fi comandate online prin librăria CLC România.

Pe google si pe you tube exista detalii despre viata acestui mare roman si unul din cei mai iubiti fii ai lui Dumnezeu.
  • 0

Ultima colectie! Noile implanturi Allergan BRST

#2 brudi

brudi

Crin

• Advanced Member
  • StricaStricaStricaStricaStrica
  • 923 mesaje

Scris 15 March 2008 - 12:48 PM

O carte foarte buna a lui R. Wurmbrand este "Marx si Satan". Usoara de inteles si ptr. logici, foarte logica.
  • 0

#3 Amarena

Amarena

boo!

• Gold Member
  • 19404 mesaje

Scris 15 March 2008 - 12:52 PM

Am citit multe din cartile lui si o carte de-a d-nei Sabina, nu mai stiu acum daca mai are si altele, sunt impresionante. Nu am ce comentarii sa fac..

Aceast mesaj a fost editat de Amarena: 15 March 2008 - 12:54 PM

• 0

#4 soimos1

soimos1

Orhidee

• Banned
  • 12044 mesaje

Scris 15 March 2008 - 02:15 PM

Eu am avut placerea sa il cunosc pe Richard Wurmbrandt personal acum 20 de ani in Elvetia la una din predicile lui la care am fost invitat tocmai din cauza ca eram si eu transilvanean ca el ,
Am si o carte a lui in limba germana cu autograf de la el, trebuie sa o caut ca nici nu stiu unde am pus- ...in orice caz nici nu i-am deschis coperta ... nefiind religios.
Ce sa zic ...saracu om ...ce soarta cumplita ...zau ca nu vad de ce sa fie un subiect de topic ?

Aceast mesaj a fost editat de Sikaryan: 15 March 2008 - 02:17 PM

• 0

#5 Gelupanda

Gelupanda

Orhidee

• Silver Member
  • 3562 mesaje

Scris 15 March 2008 - 03:07 PM

Am citit multe din cartile lui si o carte de-a d-nei Sabina, nu mai stiu acum daca mai are si altele, sunt impresionante. Nu am ce comentarii sa fac..

Nu am stiut ca si d-na Sabina are carti scrise.Am sa le caut.
Dupa ce le-ai citit cartile ai mai fost la fel?
Cum l-ai vazut pe Dumnezeu Tatal si pe Domnul Isus dupa asta?

Eu am avut placerea sa il cunosc pe Richard Wurmbrandt personal acum 20 de ani in Elvetia la una din predicile lui la care am fost invitat tocmai din cauza ca eram si eu transilvanean ca el ,
Am si o carte a lui in limba germana cu autograf de la el, trebuie sa o caut ca nici nu stiu unde am pus- ...in orice caz nici nu i-am deschis coperta ... nefiind religios.
Ce sa zic ...saracu om ...ce soarta cumplita ...zau ca nu vad de ce sa fie un subiect de topic ?

Esti un fericit.As fi dat orice sa-l cunosc si sa-i ascult cuvintele live.Iar cartea si autograful pe care le ai sunt nepretuite.Pacat ca nu i-ai citit cartile.
  • 0

#6 soimos1

soimos1

Orhidee

• Banned
  • 12044 mesaje

Scris 15 March 2008 - 03:26 PM

Esti un fericit.As fi dat orice sa-l cunosc si sa-i ascult cuvintele live.Iar cartea si autograful pe care le ai sunt nepretuite.Pacat ca nu i-ai citit cartile.

Daca zici tu ...asa o fi ... pe mine atata m-au tocit amicii nei cu poverstirile lui ...ca m-am dus la predica ca la gradina zoologica ....mint ...nici macar ca acolo nu te duce nimeni aproape cu forta ..asa cum a fost cazul meu.

Iti dai seama ce m-a interesat pe mine predica la care m-am abtinut din greu sa nu tot casc de plictiseala ...m-ai ales ca acei amici parca ma acuzau pe mine de ce i s-a intamplat lui Wurmbrandt ...desi eu nu existam in acele vremuri ...nici macar in proiect teoretic!

In orice caz am retinut doar ca omu se bucura ca a iesit cu bine din acele necazuri ... si ca arunca norocul de a iesi viu din inchisori pe seama lui Dumnezeu ....dar eu cred ca mai degraba intrarea in inchisori i s-au datorat Lui ...caci daca nu il slujea ...nu ajungea acolo... Deh ...diferenta de optica!
  • 0

#7 Gelupanda

Gelupanda

Orhidee

• Silver Member
  • 3562 mesaje

Scris 15 March 2008 - 08:53 PM

Daca zici tu ...asa o fi ... pe mine atata m-au tocit amicii nei cu poverstirile lui ...ca m-am dus la predica ca la gradina zoologica ....mint ...nici macar ca acolo nu te duce nimeni aproape cu forta ..asa cum a fost cazul meu.

Iti dai seama ce m-a interesat pe mine predica la care m-am abtinut din greu sa nu tot casc de plictiseala ...m-ai ales ca acei amici parca ma acuzau pe mine de ce i s-a intamplat lui Wurmbrandt ...desi eu nu existam in acele vremuri ...nici macar in proiect teoretic!

In orice caz am retinut doar ca omu se bucura ca a iesit cu bine din acele necazuri ... si ca arunca norocul de a iesi viu din inchisori pe seama lui Dumnezeu ....dar eu cred ca mai degraba intrarea in inchisori i s-au datorat Lui ...caci daca nu il slujea ...nu ajungea acolo... Deh ...diferenta de optica!

Citeste macar din curiozitate cartea care face tema topicului si vei avea tot respectul meu.
  • 0

#8 brudi

brudi

Crin

• Advanced Member
  • 923 mesaje

Scris 16 March 2008 - 09:58 AM

Sa nu spui ca te-au legat in lanturi ? 8)

Nu ai fi singurul care ar casca la o predica, si crestinii mai casca de plictiseala.

De ce sa te acuza de ce i s-a intamplat lui Wurmbrandt, ai fost cumva militian. :stars: 8)

Asa-i daca nu slujea nu ajungea.

Vad ca stii multe, cand vrei. :cheer:
  • 0

#9 brudi

brudi

Crin

• Advanced Member
  • 923 mesaje

Scris 16 March 2008 - 01:59 PM

Un site cu multe despre Richard, chiar si predici audio.

http://cristianet.fr..._...5&Itemid=27
  • 0

#10 DarkBringer

DarkBringer

Orhidee

• Silver Member
  • 3776 mesaje

Scris 16 March 2008 - 02:11 PM

Are careva cartea in format pdf sau poate sa o uploadeze aici? Cu toate ca biografia lui spune cam tot ce este de spus, dar nu trebuie sa plecam cu idei preconcepute nu? :tease:
  • 0