Sari la conținut
Forum Roportal
timida

Feng-Shui

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Feng sui a fost interzis dupa ce comunismul a fost instaurat in China prin anul 1949. Practicarea Fenghsui sa-a limitat la Hong caong, Taiwan si Asia de Sud-est. In momentul de fata exista o adevarata miscare de reinvigorare a Feng sui condusa de occidentali.

 

In ce consta Feng sui: in primul rand pe curetenie, pe orientarea locuintei, inclusiv a usilor, a ferestrelor. Exista un coltisor pentru sanatate, altul pentru. invatatura, familie, dragoste,...etc.

Ca sa-ti gasesti un iubit (pentru. domnisoare), te imbraci i roz.

 

Adevar sau superstitie ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

librariile is pline de carti cu "feng-sui", pentru casa, pentru santate, pentru incepatori etc

 

Chiar si fratemeo si`o luat o astfel de carte 8))

Nu am practicat, daca se poate zice asa, desi nu pot sa spun ca nu, nu are efect.... deci tot ce se poate :band:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu sunt pasionata de feng sui in urma teancului de carti cumparate din librarie, de care pomeneati (desi nu toate sunt bune ......)

E un hobby...n-am remarcat rezultate spectaculoase dar am remarcat ceva ceva...toata chestia e pe fond psihologic mai mult dar si energiile din jurul nostru nu pot fi negate asa ca presupun ca le putem orienta spre mai bine ...

 

Un lucru e sigur de cand aplic feng sui: toata lumea imi spune ca se simte bine acasa la mine desi nu e megalux, pur si simplu se simt linistiti cred eu dupa cum se exprima...asa ca e un lucru bun.

 

Si cert mai e un lucru: cand urmeaza o perioada naspa pentru mine, plantelor mele le cad florile ... apoi isi revin odata cu mine parca, e un sentiment fain :lol2: si am mai auzit chestia asta si la altii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum comment? As vrea sa spun no comment da nu mi se pare corect :De

Eu nu cred in asa ceva...nimic de genu cum iti asezi mobila in camera, unde dormi cu capu, in ce punct cardinal e camera in care stai toata ziua etc. nu ajuta la nica. Totul de pind ede cum gandesti, de ce faci , si in ce crezi (nu ca religie, de ex poti sa crezi in tine, in puterea ta...)

 

Scuze ca am venit eu ca oaia neagra sa va stric clubu de Feng sui da asta e parerea mea---cred ca exista si oameni care o duc mai rau decaat mine si practica asa ceva...... :Pe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai ella, da`ne niste sfaturi sau idei despre decoratul casei :lol2: , daca esti draguta :De

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai pentru ce anume: dragoste, serviciu, sanatate, cariera, familie.... sunt mai multe de aplicat si depinde foarte de mult de problema fiecaruia, in ce domeniu al vietii sale doreste imbunatatiri.

 

Pentru dragoste :

 

- corespunde zonei sa-V a casei si dormitorului unde:

 

- recomandabil sa ai patul, dublu

- sa ai in partea aceasta a casei obiecte de culoare rosie - roz

- sa asezi aici cate doua obiecte de acelasi fel: doua rate madarine, de obicei sau doi perusi, doua lumanari rosii pe care sa le aprinzi seara cateva ore, doua....orice :lol2: ...eu am rate mandarine acum dar am avut si perusi si doi care se sarutau (..care mi sa-a spart :lol2:(..)

- calul, eventual o statuieta de culoare rosie, este un bun remediu in dragoste

- clopoteii de vant de culoare roz

- daca stai la casa, fa un totem de 9 pietre din care doua leagale cu o panglica rosie, tot in coltul de sa-v al casei..............

 

.......................la fel si in celelalte domenii sunt obiecte si mai ales culori care trebuie folosite corespunzator.

 

Va stau la dispozitie caci imi face placere domeniul :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, pe post de iluminator (scuza termanul nou infiintaT:)) in coltul unde vrei sa energizezi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iar zonele le stabilim in functie de punctele cardinale sau in functie de pozitionarea usii de la intare in casa? In cazul apartamentului meu, ies 2 variante si nu stiu pe care sa o aleg.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu stiu daca e adevar sau superstitie deoarece nu am practicat ca sa stiu efectele,insa eu nu cred in asa ceva.sunt o pers caruia ii place sa creada ca isi face singura destinul fara nici un ajutor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×