Sari la conținut
Forum Roportal
teleX

Scoala militara

Postări Recomandate

Se stie foarte bine ca in ziua de azi liceul este egal cu zero.Si nimeni nu te opreste sa faci medicina dupa ce termini liceul militar.Asa ca las-o sa-si urmeze visul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se stie foarte bine ca in ziua de azi liceul este egal cu zero.

 

E egal cu zero pentru cei ..egali cu zero. 0 = 0

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Se stie foarte bine ca in ziua de azi liceul este egal cu zero.Si nimeni nu te opreste sa faci medicina dupa ce termini liceul militar.Asa ca las-o sa-si urmeze visul.

 

Tu bati campii de regula sau e o ocazie speciala acum? Nimeni nu "te opreste" sa faci medicina si dupa un liceu industrial. Sansele sa reusesti sa o faci scad insa dramatic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu bati campii de regula sau e o ocazie speciala acum? Nimeni nu "te opreste" sa faci medicina si dupa un liceu industrial. Sansele sa reusesti sa o faci scad insa dramatic.

Tu jignesti in general sau e o ocazie speciala?...Nu-mi raspunde ca stiu deja raspunsul.

Eu am facut "Stiintele naturii",acum fac contabilitate.Cat de mici sunt sansele mele de a reusi?

Sau trebuia sa aleg medicina ca sa raman pe obiectele de studiu?

 

Ceea ce ziceam eu de fapt este ca ai sanse mult mai mari de a intra pe un post bun in armata daca faci un liceu militar si apoi o facultate.Daca esti capabil,bineinteles.

Editat de Cristinick

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu jignesti in general sau e o ocazie speciala?...Nu-mi raspunde ca stiu deja raspunsul.

Eu am facut "Stiintele naturii",acum fac contabilitate.Cat de mici sunt sansele mele de a reusi?

Sau trebuia sa aleg medicina ca sa raman pe obiectele de studiu?

 

Ceea ce ziceam eu de fapt este ca ai sanse mult mai mari de a intra pe un post bun in armata daca faci un liceu militar si apoi o facultate.Daca esti capabil,bineinteles.

 

Okay, my bad cu prima fraza, o retractez. Mi se pare insa pueril modul in care se raspunde unor oameni care intreaba chestii importante pentru ei.

 

Ce stii tu de armata? Si de cum se intra acolo? Asta ca sa sfatuiesti un copil sa mearga la liceul militar, in loc sa stea intr-un liceu normal si sa-si caute o specializare, dupa care sa se orienteze, daca mai vrea, catre armata. Si eu am facut stiintele naturii. Profil chimie-fizica, o clasa speciala facuta practic pentru medicina. Si n-am facut medicina. In schimb jumatate din fostii mei colegi de clasa sunt medici acum - asta pentru ca au dat de pamant la admitere cu cei care veneau din licee mai slabe sau orientate pe alt profil. Iar a face facultate dupa liceul militar, da, e posibil - e plin de prosti care au facut liceul militar si au nevoie de facultate ca sa avanseze in grad. Cand am facut armata la o scoala de ofiteri, se rugau de noi sa le facem cate un referat, contra bere, permisii, orice. Halal "post bun" si cariera. Concluzie: daca esti un copil inteligent, te duci la cel mai bun liceu care-ti este la indemana, si vezi dupa (daca nu chiar si dupa facultate) ce si cum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Okay, my bad cu prima fraza, o retractez. Mi se pare insa pueril modul in care se raspunde unor oameni care intreaba chestii importante pentru ei.

 

Ce stii tu de armata? Si de cum se intra acolo?

 

Ce stiu eu despre armata...ca ai salariul suficient de mare,ca iesi la pensie cand altii mai au de muncit inca pe atat si ca odata intrat ai sansa de a ramane unde esti.(asta in cazul in care nu esti idiot sau total inapt). Despre cum se intra...nu stiu sigur cat costa.Dar daca ma gandesc ca la mine in oras trebuie sa cotizezi substantial pentru a prinde un amarat post de asistenta...

Iar dupa ce ai terminat liceul e mai greu sa te orientezi catre armata.

Si oricum,am vaga impresie ca ne contrazicem degeaba.Domnisoara nu a mai dat semne de mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Okay, my bad cu prima fraza, o retractez. Mi se pare insa pueril modul in care se raspunde unor oameni care intreaba chestii importante pentru ei.

 

Ce stii tu de armata? Si de cum se intra acolo? Asta ca sa sfatuiesti un copil sa mearga la liceul militar, in loc sa stea intr-un liceu normal si sa-si caute o specializare, dupa care sa se orienteze, daca mai vrea, catre armata. Si eu am facut stiintele naturii. Profil chimie-fizica, o clasa speciala facuta practic pentru medicina. Si n-am facut medicina. In schimb jumatate din fostii mei colegi de clasa sunt medici acum - asta pentru ca au dat de pamant la admitere cu cei care veneau din licee mai slabe sau orientate pe alt profil. Iar a face facultate dupa liceul militar, da, e posibil - e plin de prosti care au facut liceul militar si au nevoie de facultate ca sa avanseze in grad. Cand am facut armata la o scoala de ofiteri, se rugau de noi sa le facem cate un referat, contra bere, permisii, orice. Halal "post bun" si cariera. Concluzie: daca esti un copil inteligent, te duci la cel mai bun liceu care-ti este la indemana, si vezi dupa (daca nu chiar si dupa facultate) ce si cum.

Pentru stiinta ta: nu toti elevii de la scoala de ofiteri au absolvit un liceu militar. Asa ca exemplele tale cu cei care te rugau sa le faci un referat nu sunt la subiect.

Nu conosc nivelul actual al liceelor militare, dar prin anii '80 cand am urmat eu acest tip de liceu, era comparabil cu orice liceu de matematica-fizica. (zic comparabil pentru ca aveam colegi membri in loturile olimpice).

Liceul militar nu-ti ofera nici un avantaj fata de alti candidati la un post in armata. Eu personal nu am vazut nici un criteriu de departajare de tipul "absolvent de liceu militar". In momentul de fata nu vcred ca se justifica efortul de a urma un liceu militar, asa ca nu il recomand nimanui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu jignesti in general sau e o ocazie speciala?...Nu-mi raspunde ca stiu deja raspunsul.

Eu am facut "Stiintele naturii",acum fac contabilitate.Cat de mici sunt sansele mele de a reusi?

Sau trebuia sa aleg medicina ca sa raman pe obiectele de studiu?

 

Ceea ce ziceam eu de fapt este ca ai sanse mult mai mari de a intra pe un post bun in armata daca faci un liceu militar si apoi o facultate.Daca esti capabil,bineinteles.

studiul si stilul de a privi lucrurile printr-o perspectiva soldateasca urmand un liceu militar este un imbold pe mai departe..

atat si nimic mai mult...aaa..si sa nu uitam spiritul creat acolo..

poate disciplina --educatie fizica-- sa fie ceva mai speciala...dar nu am de unde sa stiu pentru ca nu am avut tangenta.

doar scoala militara superioara te "arunca" ceva mai departe.

....................

nu am facut armata si nici nu am vrut sa o fac..

am ocolit.o mereu--nu-mi place..

dar asta nu cred ca cei care au facut.o sunt diferiti de restul care nu au facut.o..

nu sunt mai barbati...

doar stiu anumite tehnici militare...

in caz de razboi se mizeaza pe soldatul dedicat angajat cu leafa..( leafa maricica pentru risc la fel de mare ..poate prea mare de cele mai multe ori )

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pentru stiinta ta: nu toti elevii de la scoala de ofiteri au absolvit un liceu militar. Asa ca exemplele tale cu cei care te rugau sa le faci un referat nu sunt la subiect.

Nu conosc nivelul actual al liceelor militare, dar prin anii '80 cand am urmat eu acest tip de liceu, era comparabil cu orice liceu de matematica-fizica. (zic comparabil pentru ca aveam colegi membri in loturile olimpice).

Liceul militar nu-ti ofera nici un avantaj fata de alti candidati la un post in armata. Eu personal nu am vazut nici un criteriu de departajare de tipul "absolvent de liceu militar". In momentul de fata nu vcred ca se justifica efortul de a urma un liceu militar, asa ca nu il recomand nimanui.

 

Exemplul meu era la subiect. Faptul ca te-ai burzuluit pentru ca deh, ti-am "atacat" mandria cu referire la liceul militar nu e la subiect. Si nici macar referirile tale la cum/ce era liceul militar acum 30 de ani nu-s la subiect. :spiteful: Pentru ca atunci armata era altceva, cum stii si tu foarte bine, si asta se reflecta asupra liceului. In rest ai repetat doar ce am scris eu: inutilitatea urmarii unui liceu militar.

 

Si pentru stiinta ta, n-a spus nimeni ca toti ofiterii au urmat un liceu militar. 8)

Editat de fitzroy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Initiatoarea topicului a cerut informatii despre cum se poate inscrie la o institutie, iar tu te-ai apucat sa argumentezi inutilitatea urmarii liceului militar prin calitatea proasta a institutiei si a absolventilor ei. Ti s-a atras atentia ca jignesti iar tu continui sa combati un alt user fara sa ai nici o experienta relevanta in plus fata de acesta.

 

Si pentru stiinta ta, n-a spus nimeni ca toti ofiterii au urmat un liceu militar. :spiteful:

 

Ba chiar tu ai spus-o folosind o propozitie eliptica de subiect:

... e plin de prosti care au facut liceul militar si au nevoie de facultate ca sa avanseze in grad. Cand am facut armata la o scoala de ofiteri, se rugau de noi sa le facem cate un referat, contra bere, permisii, orice.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×