Sari la conținut
Forum Roportal
Victor Apostu

in viitor va prima familia sau individul?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Se pare ca in ultima vreme societatea pare sa nu mai considere familia ci individul ca nucleu social Desi multora ne pare o aberatie, sunt multe cazurile incare pina si legea calca in picioare statutul familiei. Sunt situatii de exemplu cind un bun este obligatoriu a fi vindut cu acte in regula intre membrii familiei, neputind fi folosit intr-un proces de munca de un membru al familiei si obiectul sa fie al alatui membru. Asta este un exemplu. Dar ele sunt multe. Care este parerea voastra?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca intr-un viitor nu prea indepartat,familia in structura ei clasica isi va schimba componenta actuala.

Este un fapt cunoscut,ca in societatea din unele tari,intre care Canada,Spania si altele,se admite casatoria intre oameni de acelasi sex...

Pe de alta parte,numarul divorturilor a crescut,in raport cu cel al casniciilor,concubinajul e mai la moda decat casatoria prin acte...

Aceste lucruri duc la concluzia ca ceea ce a fost o data "regula",acum nu mai are aceeasi pondere...deci societatea va trece mai mult spre o tenta individualista. :agresiv:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pe langa asta, nu numai barbatii, dar femeile au inceput sa nu mai vada un viitor real, o implinire in casatorie...

 

nu stiu cat de rau sau bine este acest lucru..nu cred ca are o importanta reala, atat timp cat se pastreaza anumite valori si nu se degenereaza in altele..

 

casatoria in sine, ca act, nu cred ca are o valoare atat de mare pe cat conceptul de familie..asta ar fi intr-adevar o pierdere, daca sa-ar ajunge la o anihilare, ca sa zic asa, a familiei.. desi sa-a mai spus de 100 de ori in diverse contexte, e cat se poate de adevarat ca familia e baza..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna problema ai pus in discutie , Victor...

E cam pesimist viitorul in privinta asta si e mare pacat...desi sunt o libetina convinsa, avem nevoie de familie! :)

Cred ca ar fi util un program de reeducare prin spoturi tv gen ala cu sarea iodata sau unicef...o ureche din 10 tot aude. Zic si eu, asta mi-o veniti in minte direct...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

intrebarea e ce fel de familie?

cred ca structura clasica a ei este un termen

perimat...

Editat de IRM

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca se va pune din ce in ce mai mult accent pe individ. Ceea ce nu mi se pare chiar asa de rau pana la urma.

Mi se pare normal ca fiecare sa aleaga daca vrea sau nu sa se casatoreasca si daca vrea sau nu sa aiba copii si cati anume fara a fi judecat de ceilalti sau dezavantajat de unele legi.

Nu tuturor li se potriveste viata de cuplu, fiecare trebuie sa fie liber sa-si aleaga modul de viata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu, ca individ, nu o sa ma pun niciodata (in mod constient) mai presus de relatia dintre mine si sotul meu (si copii, atunci cand vor veni).

 

Consider importatanta familia atat pentru partenerii de cuplu, cat mai ales pentru copii.

Daca in ceea ce priveste partenerii de cuplu, nu vreau sa propun ca axioma parerea mea, cu totul eltfel este pentru copii.

Pentru buna lor dezvoltare fizica, dar mai ales psihica, copiii au nevoie de un climat familial. Nu ma refer aici in mod strict la o familie formata din mama, tata si copii, ci la orice tip de mediu familial, cu conditia ca el sa existe si sa aiba stabilitate. Copilul poate fi crescut de unul dintre parintii, dar este bine sa nu fie singur acest parinte. Bunicii trebuie sa se implice in acest caz.

 

Ar fi bine pentru societatea romaneasca sa ajunga sa inteleaga tot mai mult prin FAMILIE un cadru stabil in care sa se dezvolte copii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu, ca individ, nu o sa ma pun niciodata (in mod constient) mai presus de relatia dintre mine si sotul meu (si copii, atunci cand vor veni).

 

Consider importatanta familia atat pentru partenerii de cuplu, cat mai ales pentru copii.

Daca in ceea ce priveste partenerii de cuplu, nu vreau sa propun ca axioma parerea mea, cu totul eltfel este pentru copii.

Pentru buna lor dezvoltare fizica, dar mai ales psihica, copiii au nevoie de un climat familial. Nu ma refer aici in mod strict la o familie formata din mama, tata si copii, ci la orice tip de mediu familial, cu conditia ca el sa existe si sa aiba stabilitate. Copilul poate fi crescut de unul dintre parintii, dar este bine sa nu fie singur acest parinte. Bunicii trebuie sa se implice in acest caz.

 

Ar fi bine pentru societatea romaneasca sa ajunga sa inteleaga tot mai mult prin FAMILIE un cadru stabil in care sa se dezvolte copii.

[snapbacca]58484[/snapbacca]

 

Pai chiar climatul familial este o piedica serioasa in calea manipularii totale a INDIVIDULUI. Si daca tehnic se vor putea realiza incubatoare ( ca nu se vor putea numi maternitati nu?) atunci chestia cu familia iese din ecuatie. Pentru un real progres economic este foarte probabil ca in viitor sa avem doar indivizi din urmatoarele motive: 1) cheltuieli sociale reduse

2) persoana nu va avea nevoie de propria casa, dispar timpii morti legati de gospodarie si de ingrijirea copiilor, cazuri in care femeia nu poate fi exploatata in procesul de productie.

3) Individul devine mult mai docil, obedient de-a dreptul, deoarece nu va avea decit un singur centru e presiune/ informare, si va sti doar ceea ce-i este servit

4) Din punct de vedere ecologic societatea ar polua mai putin, modul actual de viata necesitind transport zilnic, consum mare de energie, nevoie de informare, etc.

5) Cursa spre imbogatire a marilor colosi financiari care constituie axa banilor in zilele noastre au ajuns la un prag limita, de unde daca vor sa mai urce trebuie sa schimbe factorii in ecuatie. Si spatiul si timpul- sunt si ele o problema...

6) nu necesita cheltuieli la pensie, deci nu vor fi o povara pentru nimeni, fiind eutanasiati, si neavind rude nu se va opune nimeni...

 

Astfel, vor folosi doar perioada " rentabila" din viata individului.

 

Semnele se vad peste tot: In tendintele societatii in general, in incurajarea atitudinii homosexuale ( deci neproductive , sa nu uitam ca cei ce conduc lumea acum isi fac probleme serioase ca planeta este suprapopulata), experientele legate de inginerie genetica si de clonare, finantate din surse necunoscute, si care lucreaza intr-una in ciuda opozitiei clericilor si a unei parti a societatii, modul in care este respectata in realitate familia, in ciuda unei atitudini pozitive in mass media, educatia, etc.

Este posibil ca societatea sa se scindeze in doua mari clase, ca in stupul de albine: oameni asexuati, lucratori fara drepturi dar si fara idealuri, care nu vor face decit sa munceasca, si care nu necesita cheltuieli decit de incinerare cind sunt batrini sau bolnavi, si clasa exploatatoare, care vor trai in lux, si vor fi la fel ca si acum, fara modificari comportamentale, eventual ameliorati genetic pentru o sanatate mai buna...

 

Buna problema ai pus in discutie , Victor...

E cam pesimist viitorul in privinta asta si e mare pacat...desi sunt o libetina convinsa, avem nevoie de familie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Victor am citit cu atentie toate beneficiile pe care le-ai enumerat tu. Nu am intalnit insa o opinie din punct de vedere medical.

Stii de ce au fost interzise casatoriile intre rude? (precizez de la inceput ca nu ma refer la principiile bisericii.) Te intreb pentru ca ai pomenit de incubatoare, inginerie genetica (banuiesc ca stii ce fel de inmultire implica toate acestea :good:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Draga Victor am citit cu atentie toate beneficiile pe care le-ai enumerat tu. Nu am intalnit insa o opinie din punct de vedere medical.

Stii de ce au fost interzise casatoriile intre rude? (precizez de la inceput ca nu ma refer la principiile bisericii.) Te intreb pentru ca ai pomenit de incubatoare, inginerie genetica (banuiesc ca stii ce fel de inmultire implica toate acestea :good:

[snapbacca]58773[/snapbacca]

Stiu ce implica, dar nu cred ca este o problema de nerezolvat...un genetician ar putea raspunde mai bine. Iar " beneficiile" sa zicem asa sunt numai pentru cei putini...si nu in ultimul rind, sper din suflet sa nu ne vaduveasca banul si aspectele rentabilitatii calitatea de oameni, cel putin in perioada noastra de vietuire...

Editat de Victor Apostu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×