Sari la conținut
Forum Roportal
argv

Panouri solare termice

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut

 

Sunt interesat de panourile solare termice, m-ar interesa sa le pun in complement la instalatia actuala de incalzire/apa calda

 

Daca careva v-ati instalat panouri povestiti-ne despre experienta voastra

 

Mersi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde ce anume iti doresti sa faci cu panourile solare ... doar acm sau si incalzire ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca nu esti intr-o zona insorita...depinde unde stai!

Partea proasta e ca dau randament maxim vara, cind nu ai nevoie nici de apa calda nici de incalzire. Iarna nu prea merg ca nu e soare.

Mai bine le folosesti ptr. curentul consumat vara la frigider sau aer conditionat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stau intr-o zona insorita: Baia Mare Din cate m-am informat eu, cele cu tub vidat functioneaza foarte bine chiar si iarna chiar daca sunt nori. Nu caut panouri fotovoltaice ci termice

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si incalzire, in complement la o centrala pe lemne

incearca sa-ti faci un calcul simplu..

.....................

mai intai stabilesteti cu destul de multa precizie pierderile de energie calorica..

izolatia casei

'termopanele

.....................

calculeaza cata energie calorica consumi in regim de iarna

aproximeaza cate zile insorite ai in timpul unei toamne-ierni-primavara

......................

cere o oferta de pret pentru panouri + montaj+adaptarea la instalatia existenta..

......................

dupa ce faci toate calculele, tragi linie si vezi daca renteaza..

verifici in cati ani iti amortizezi investitia si cat costa intretinerea ei dupa iesirea din garantie.

......................

mie nu mi-au iesit calculele favorabil.

.......................

cand am fost in turcia, pe coasta de sud, 98 la suta din hoteluri si vile au astfel de instalatii...dar...

acolo, media de temperatura, iarna, nu scade sub 6 grade iar soarele sta pe cer peste 80 %

aici, de 2 zile este innorat si bate vantul....deja, tai din caiet 2 zile calculate..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stau intr-o zona insorita: Baia Mare Din cate m-am informat eu, cele cu tub vidat functioneaza foarte bine chiar si iarna chiar daca sunt nori. Nu caut panouri fotovoltaice ci termice

 

Exista mai multe tipuri de panouri . Pentru Romania , greci recomanda panourile cu tuburi vidate , dar in situatia in care exista destul soare poti merge si pe panourile tip sandwich .

Pot functiona cu un boiler bivalent care are doua serpentine , una cu agent termic de la centrala si cealalta cu agent termic de la panou .

Pentru incalzire ar fi fost ok daca aveai incalzire in pardoseala , deoarece aceasta functioneaza in regim redus de temperatura a agentului termic .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
incearca sa-ti faci un calcul simplu..

 

verifici in cati ani iti amortizezi investitia si cat costa intretinerea ei dupa iesirea din garantie.

......................

mie nu mi-au iesit calculele favorabil.

 

Voi face, dar as dori sa vad ce zice lumea care si-a instalat.. Nu stiu cum e in Turcia, dar panourile solare sunt foarte folosite in tarile nordice, in Germania, Austria, Franta iar clima si insorirea sunt cam ca si la noi. Eu sunt convins de rentabilitatea sistemului pe perioada lunga 10-20 de ani, dar ma intreb daca romanii stapanesc tehnologia

 

 

 

Exista mai multe tipuri de panouri . Pentru Romania , greci recomanda panourile cu tuburi vidate , dar in situatia in care exista destul soare poti merge si pe panourile tip sandwich .

Pot functiona cu un boiler bivalent care are doua serpentine , una cu agent termic de la centrala si cealalta cu agent termic de la panou .

Pentru incalzire ar fi fost ok daca aveai incalzire in pardoseala , deoarece aceasta functioneaza in regim redus de temperatura a agentului termic .

 

Din pacate nu am incalzire prin pardoseala dar instalatia este supradimensionata; probabil ar functiona destul de bine si cu convectoare clasice

Editat de Argv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Voi face, dar as dori sa vad ce zice lumea care si-a instalat.. Nu stiu cum e in Turcia, dar panourile solare sunt foarte folosite in tarile nordice, in Germania, Austria, Franta iar clima si insorirea sunt cam ca si la noi. Eu sunt convins de rentabilitatea sistemului pe perioada lunga 10-20 de ani, dar ma intreb daca romanii stapanesc tehnologia

 

 

 

 

 

Din pacate nu am incalzire prin pardoseala dar instalatia este supradimensionata; probabil ar functiona destul de bine si cu convectoare clasice

mai...

sincer am fost si prin Franta...

nu prea am vazut panouri solare..ei se incalzesc foarte bine " electric"---energia electrica este foarte ieftina la ei..

in paris nu este incalzire cu gaze...si nici nu am vazut panouri pe case..

de nordici nu stiu ce sa zic insa stiu ca folosesc foarte mult energia eoliana,,,

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu o sa vezi panouri la Paris; dar o sa vezi la tara.. In schimb la Paris se incalzesc si cu gaz, destul de multi. In general se folosesc sisteme colective de incalzire pe gaz sau pe pacura

 

As prefera sa revenim la discutia initiala

Editat de Argv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×