Sari la conținut
Forum Roportal
haiaty

Dianetica - ce stiti despre aceasta stiinta a mintii?

Postări Recomandate

Despre dianetica am citit tot felul de opinii, unele pro, altele inversunat contra.

Ca stiinta a mintii, ofera o alternativa pentru vindecarea bolilor generate de vechi (sau mai noi) traume psihice, cum a fi fobiile, numite de practicantii dianeticii engrame. Acestea pot fi anihilate facand pacientul sa retraiasca momentul care a generat trauma cu ajutorul regresiei in timp.

Asta este tot ce stiu, dar m-ar interesa sa aflu mai mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am citit cartea ,,Dianetica'' a lui Hubbard.Nu am cunoscut pe nimeni care sa fi practicat ceva din cele teoretizate acolo,asa ca nu pot spune ca sunt niste minciuni...dar nici niste adevaruri nu pot spune ca sunt...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cred ca as injura persoana sa ma faca sa ma intorc in timp sa traiesc iar :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai Biserica Scientologica infiintata de Hubbard are la baza dianetica asta. Ei nu practica regresia in timp ci o alta chestie numita auscultare parca. Inca o alte biserica made in USA.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am studiat si practicat dianetica cu si langa doamna Ana Pricop in 1990, la Iasi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poti sa ne dai niste detalii? -mai ales despre efectele dianeticii,ceva gen ,,inainte'' si ,,dupa''.

 

 

Si mie mi-ar placea sa aflu mai mult. Ai putea sa ne spui ceva Lyana? Este ok? Ce-i cu engramele - dezengramarile, etc. ?

Potzi folosi si Pm :haha:) multzumesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As prefera un raspuns public,daca se poate...nu am intrebat doar ca sa gasesc un motiv de a ataca Dianetica...de fapt,mi se pare ca are destul de multe in comun cu analiza tranzactionala,si cu psihanaliza.

Mi s-a parut foarte interesanta in teorie(desi limbajul exagerat de pretentios al lui Hubbard,mi-a displacut),asa ca as fi fost sincer interesat sa vad ce efecte are ,ca terapie.(Hubbard vorbea de efecte spectaculoase...)

De fapt,in ce consta ,,audierea''? din carte,nu am inteles exact asta,si era cel mai important lucru: cum se face terapia in sine?

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×