Sari la conținut
Forum Roportal
@anyry

Angajarea in Romania ca profesor a unui vorbitor nativ

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ce sanse sunt ca o persoana din strainatate, dintr-o tara care nu e in U.E. (din SUA) sa obtina in Romania un job si o viza de munca? Job-ul dorit este predarea limbii engleze. Este nevoie de o diploma de astfel de studii (engleza, ceva legat de didactica) sau se poate angaja oricum ca vorbitor nativ de engleza, desi pana acum nu are studii de specialitate, nu are diploma de absolvire a unei facultati de profil, etc? Poate o astfel de persoana sa primeasca orice fel de vize sau permise de munca - pentru ca de obicei e nevoie de o scrisoare de la o scoala care accepta angajarea cuiva pentru a fi aratata autoritatilor de imigrare in vederea obtinerii unei vize de munca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

la o scoala de stat e greu, cred ca e mai usor la o gradinita sau scoala particulara, daca zici ca nu are studii de specialitate. roaga si tu pe cineva care are scoala sau gradinita particulara sa-ti dea o asemenea scrisoare, nu cred ca verifica cineva daca chiar lucreaza ca asa ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce sanse sunt ca o persoana din strainatate, dintr-o tara care nu e in U.E. (din SUA) sa obtina in Romania un job si o viza de munca? Job-ul dorit este predarea limbii engleze. Este nevoie de o diploma de astfel de studii (engleza, ceva legat de didactica) sau se poate angaja oricum ca vorbitor nativ de engleza, desi pana acum nu are studii de specialitate, nu are diploma de absolvire a unei facultati de profil, etc? Poate o astfel de persoana sa primeasca orice fel de vize sau permise de munca - pentru ca de obicei e nevoie de o scrisoare de la o scoala care accepta angajarea cuiva pentru a fi aratata autoritatilor de imigrare in vederea obtinerii unei vize de munca.

 

Poate o sa te surprinda dar eu cred ca pierzi esenta - a fi profesor de o limba nu inseamna numai sa o vorbesti la perfectie - darsa stii si gramatica - sa stii si literatura - si mai ales sa stii si cum se predai acele cunostiinte ....deci nu cred ca orice nascut american e bun de profesor de engleza in romania, chad sau alta tara de a enspea speta...

Pe de alta parte el fiind nascut superman .... :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

atunci cand esti strain si te angajezi ca profesor, indiferent pe ce materie si mai vrei sa obtii si viza, fara studii de specialitate e mai greu (din cate stiu eu, imposibil). aceasta deoarece la depunerea actelor pentru permisul de munca si apoi viza, ti se cer si actele de studii care sa demonstreze ca esti apt pentru profesia/meseria postului respectiv.

si nu cred ca aceste conditii sa se fi schimbat. dar cel mai bine poti afla de la ministerul muncii, sectia pentru straini. nu mai stiu acum cum ii zice exact, dar daca nu s-a mutat, era undeva (in bucuresti - in alte localitati nu stiu) pe la p-ta walter maracineanu, pe langa cismigiu, cand te duci dinspre fostul magazin adam si eva, vis-a-vis de sala palatului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
la o scoala de stat e greu, cred ca e mai usor la o gradinita sau scoala particulara, daca zici ca nu are studii de specialitate. roaga si tu pe cineva care are scoala sau gradinita particulara sa-ti dea o asemenea scrisoare, nu cred ca verifica cineva daca chiar lucreaza ca asa ceva.

 

Multumesc mult pentru informatia despre gradinita/ scoala particulara, am impresia ca i-am gasit un job!!

 

 

 

 

Poate o sa te surprinda dar eu cred ca pierzi esenta - a fi profesor de o limba nu inseamna numai sa o vorbesti la perfectie - darsa stii si gramatica - sa stii si literatura - si mai ales sa stii si cum se predai acele cunostiinte ....deci nu cred ca orice nascut american e bun de profesor de engleza in romania, chad sau alta tara de a enspea speta...

Pe de alta parte el fiind nascut superman .... :pardon:

 

Nu ma surprinde deloc. Si sunt de acord cu ce spui. Insa problema e ca tin la persoana respectiva si chiar doresc sa il ajut.

 

 

 

3 discutii la fel?

 

Da, din pacate, pentru ca era o eroare cand l-am trimis si a aparut de doua ori, dar locul de mesaj e gol...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×