Sari la conținut
Forum Roportal
clausteaua

Carti despre al doilea razboi mondial

Postări Recomandate

salutare

as avea nevoie de o lista de carti despre al doilea razboi mondial.chiar m-a pasionat acest subiect, si chiar as vrea sa mai citesc astfel de carti i timpul liber.stiu ca au fost multe in colectia delfin pe vremuri, din care cred ca am vreo 50%, dar chiar as fi curios ce s-a scris interesant si eu le-am scapat.

multam :kiss:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

S-au scris foarte multe carti despre acest subiect,unele mai bune,altele mai proaste.N-am auzit de colectia Delfin :kiss: .

Uite o lista cu cele care imi vin acum in minte:

 

Jacques de Launay - Mari decizii ale celui de-al doilea razboi mondial (o carte ft buna,cred ca numai pe la anticariate mai sunt sanse sa o gasesti)

Ion S.Dumitru - Tancuri in flacari.Amintiri din cel de-al doilea razboi mondial

Bevin Alexander - Cum ar fi putut castiga Hitler al doilea razboi mondial

Dosare confidentiale (1939-1945)-din culisele celui de-al doilea razboi mondial(nu-mi mai aduc acum aminte cine a scris-o..Nicolae nu stiu cum :P )

Gheorghe Buzatu - Din istoria secreta a celui de-al doilea razboi mondial

Philippe Faverjon-Minciunile celui de-al doilea razboi mondial(sau Marile minciuni ale celui de-al doilea razboi mondial,nu mai stiu exact)

Victor Suvorov - De ce a pierdut Uniunea Sovietica al doilea razboi mondial?

Istoria ilustrata a celui de-al doilea razboi mondial - Flavio Floriani ( a aparut de curand la editura Rao,inca n-am deschis-o,nu stiu ce-i de capu` ei)

Maurice Baumont - Marea conjuratie impotriva lui Hitler

Marian Podkowinski - Hitler si clanul lui

Si mai este o carte-marturie a unui supravietuitor de la Auschwitz ,din Tg-Mures ,aparuta de curand: Samuel Csernovits - Supravietuire :o:

 

Mai sunt o gramada,astea mi-au venit acum in minte.Sper ca ti-am fost de folos :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
S-au scris foarte multe carti despre acest subiect,unele mai bune,altele mai proaste.N-am auzit de colectia Delfin :kiss: .

 

Uf! Nu sint genul de carte pe care i-l recomanzi tu!

 

Colectia Delfin avea carti de actiune/aventuri cu subiect de razboi! El la astea se referea!

 

O mentiune deosebita ptr. "Tancuri in flacari" a lui Ion S. Dumitru. Una dintre cartile realiste despre razboi.

Editat de florianb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu am inteles la ce s-a referit cand a spus ca e curios care s-au scris si "le-a scapat".Am interpretat ca il intereseaza in general,nu numai din colectia Delfin.Mea culpa daca e asa,sunt blonda :kiss: Oricum, poate il ajuta si lista aia la ceva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu am inteles la ce s-a referit cand a spus ca e curios care s-au scris si "le-a scapat".Am interpretat ca il intereseaza in general,nu numai din colectia Delfin.Mea culpa daca e asa,sunt blonda :kiss: Oricum, poate il ajuta si lista aia la ceva.

 

Oricum, am fost foarte surprins sa vad cartile alea in lista de lectura a unei femei! Nu cred ca esti blonda, poate eventual vopsita! :P

Editat de florianb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oricum, am fost foarte surprins sa vad cartile alea in lista de lectura a unei femei! Nu cred ca esti blonda, poate eventual vopsita! :ermm:

 

Mai sunt si blonde pe care le intereseaza pe ce lume traiesc,nu numai din alea care bantuie mall-urile :spiteful:

 

 

Incercati aici Anticariat

 

Multumesc ptr. adresa,chiar cautam doua carti de-acolo :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai sunt si blonde pe care le intereseaza pe ce lume traiesc,nu numai din alea care bantuie mall-urile :ermm:

 

Multumesc ptr. adresa,chiar cautam doua carti de-acolo :spiteful:

Buey, nu-ncerca sa ma faci sa-mi schimb parerea despre blonde ca nu tine!

 

Zi care-s alea doua carti!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buey, nu-ncerca sa ma faci sa-mi schimb parerea despre blonde ca nu tine!

 

Zi care-s alea doua carti!

 

:ermm: "Memorii de razboi" de C.de Gaulle si "Miza petrolului in valtoarea razboiului" de Eugen Preda.Am auzit de ele si le cautam demult.O fi ceva de capu` lor? :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:spiteful: "Memorii de razboi" de C.de Gaulle si "Miza petrolului in valtoarea razboiului" de Eugen Preda.Am auzit de ele si le cautam demult.O fi ceva de capu` lor? :spiteful:

Nu le-am citit, dar de Gaulle nu prea are ce memorii de razboi sa aiba, ca n-a prea luat parte la ele!

Cit despre petrol, tu ce crezi ca ar cauta americanii in Irak? Democratia ptr. irakieni? :ermm:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ma gandeam si eu la fel despre de Gaulle,dar din curiozitate,cam citesc tot ce apuc cand e vba. de istorie,chiar si o gramada de tampenii.O sa vad eu ce-i si cu cartile astea.

 

Americanii sunt foarte "binevoitori" in general fata de tarile astea bogate in petrol.Fara indoiala ca in Irak cauta democratia ptr irakieni. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×