Sari la conținut
Forum Roportal
bwb

Poate fi revocat un contract de donatie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna ziua,

sunt intr-o situatie din care nu stiu cum sa ies si as avea nevoie de un sfat.

 

Impreuna cu alti mostenitori am dobandit (prin mostenire) un imobil. In urma unei intelegeri au hotarat cu totii sa-mi cedeze mie (contra cost) partile lor de mostenire. La notariat, din motivul ca taxele erau mai mici am fost sfatuiti sa facem un contract de donatie. Astfel ceilalti comostenitori, mi-au donat acel imobil si fiecare a declarat in fata notarului ca imi doneaza definitiv si irevocabil cota lui indiviza din acel imobil.

Acest lucru s-a intamplat in anul 1997.

O parte dintre comostenitori sunt in varsta si in momentul incheierii contractului de donatie aveau copii in viata.

Doi sunt tineri si unul dintre ei este pe cale sa aiba un copil

Intre timp casa a fost complet renovata si s-au facut investitii suplimentare pt. amenajarea unui spatiu comercial.

Acum as dori sa fac un credit ipotecar, garantand cu aceasta casa dar banca este foarte prudenta cand este vorba de donatie.

As dorii sa stiu daca aceasta donatie poate fi contestata sau anulata si daca temerile bancii sunt intemeiate.

Multumesc!

Daca este nevoie de lamuriri suplimentare va stau la dispozitie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut,

Este imposibl sa nu-ti dea banca credit pe un act de donatie. Am nevoie sa vad actul de donatie si daca e te pot ajuta eu sa faci creditul. Spune-mi din ce oras esti...

Am nevoie de o copie a actului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut,

Este imposibl sa nu-ti dea banca credit pe un act de donatie. Am nevoie sa vad actul de donatie si daca e te pot ajuta eu sa faci creditul. Spune-mi din ce oras esti...

Am nevoie de o copie a actului.

 

 

Multumesc pentru incurajare si pentru bunele intentii.

Nu pot sa fac public acest act, dar te rog, daca ai o solutie legala, sa mi-o spui.

As dori, cu aceasta ocazie, daca poti, sa-mi spui ce banca imi recomanzi?

Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Multumesc pentru incurajare si pentru bunele intentii.

Nu pot sa fac public acest act, dar te rog, daca ai o solutie legala, sa mi-o spui.

As dori, cu aceasta ocazie, daca poti, sa-mi spui ce banca imi recomanzi?

Multumesc!

Fara sa vad acest contract nu pot spune nimic. Am nevoie doar de o copie pe mail sa citesc contractul, atata tot. Il poti modifica la nume si alte chestii pentru a nu crede ca as putea sa fac ceva cu el.

Eu colaborez bine cu piraeus si volksbank... sunt director executiv intr-o companie de credite bancare. In bucuresti!. Daca esti dintr-o alta localitate, o sa mergem pe piraeus si o rezolvam.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca pe cotractul de donatie nu este specificat faptul ca donatia este irevocabila, da, se poate reveni asupra deciziei de donatie. odata ce acasta decizie este irevocabila, persoana care ti-a facut donatia nu mai poate reveni asupra deciziei si deci, orice banca iti va lua in considerare bunul si poti impoteca bunul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fara sa vad acest contract nu pot spune nimic. Am nevoie doar de o copie pe mail sa citesc contractul, atata tot. Il poti modifica la nume si alte chestii pentru a nu crede ca as putea sa fac ceva cu el.

Eu colaborez bine cu piraeus si volksbank... sunt director executiv intr-o companie de credite bancare. In bucuresti!. Daca esti dintr-o alta localitate, o sa mergem pe piraeus si o rezolvam.

 

 

Multumesc oricum si inca odata pentru intentii, intre timp, un expert a evaluat si studiaza actele. Daca nu o sa ma descurc o sa te anunt!

 

daca pe cotractul de donatie nu este specificat faptul ca donatia este irevocabila, da, se poate reveni asupra deciziei de donatie. odata ce acasta decizie este irevocabila, persoana care ti-a facut donatia nu mai poate reveni asupra deciziei si deci, orice banca iti va lua in considerare bunul si poti impoteca bunul.

 

 

Da, fiecare donator a scris ca donatia este "irevocabila si definitiva".

As dori, daca sti cumva si niste articole de lege in care se prevede acest lucru si anume faptul ca daca in contractul de donatie este scris ca aceasta (donatia) este irevocabila si definitiva nu mai are importanta daca donatorului i se naste un copil.

Deasemenea daca donatArul vinde, (imobilul donat) donatOrul, mai are vre-un drept.

Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

SIGUR CA DA...din punct de vedere juridic si notarial, este un act cu caracter patrimonial...si care se poate ataca in instanta dupa moarte donatorului. Tu, in calitate de donatar nu poti spera ca cei care au calitatea de mostenitori au renuntat expres la mostenire prin acte de neacceptare precum "declaratiile de renuntare la succesiune" (au ca rol decaderea din drepturi si cu acordul expres al partii, de la calitatea de mostenitor). Dar atata timp cat nu v-ati inteles decat "verbal" si ei vin acum la masa succesorala...ai putea avea parte de mari surprize chiar si de anularea actului in sine.

Daca ai nevoie de consultanta juridica ma poti contacta la : 0727.910.942

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca mai tin eu bine minte din facultate,desi nu am lucrat in domeniu,dar fiind licentiat in drept pot sa incerc si eu o mica parere,orice act unilateral care isi produce efectele asupra unui bun imobil(in special casa sau teren) trebuie incheiat in forma autentica la un notar public altfel nu isi produce efectele fata de parti si terti.

 

Daca ar fi fost in forma autentica nu ar mai fi putut fi revocat decat pt. ingratitudine.

Dar din moment ce nu e inseamna ca donatia practic nu a avut loc deoarece nu e un act autentificat la notar care sa ateste aceasta.

Ceea ce ati facut voi e mai degraba asimilat,cel mult,unui precontract sau ca o promisiune de donatie dar in nici un caz ca o donatie autentica,nefiind incheiata in forma autentica,mai ales ca e vorba de un bun imobil.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

intreaba notarul

io stiu ca ORICE act de donatie poate fi atacat, contestat

asa ca ai grija ce faci

 

multa bafta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai liberalitatile nu pot trece peste cotitea disponibila, adica nu poate intrece rezerva testamentara (art 847 cod civil)

art 841 si urmatoarele sunt clare.

Oricum in principiu actele facute cu rea credinta sunt anulabile.

Asa ca mare greseala ai facut.

Era scump notarul ? 60 de milioane pentru o casa de 2 miliarde.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×