Sari la conținut
Forum Roportal
huda amr

putin cam speriata

Postări Recomandate

eu iau anticonceptionale de 3 ani.luna asta am uitat sa iau 2 pastile

le-am luat ulterior, dar fara sa-mi dau seama nu am luat in continuare pastilele si l-am luat de la sfarsit la inceput.am luat cam 4 pastile pana cand am obsetvat si am inceput sa am o mica sangerare.am incetat mai iau anticonceptionalele si akm am menstruatie de vreo 7 zile...nu se mai termina..mie nu imi tinea atat...ce sa fac??am si mici dureri....nu e normal pt k mi imi venea regulat.nu am avut niciodata probleme...nu stiu ce sa fac...la medic nu vreau sa merg..e din cauza pastilelor??? :spiteful: sunt speriata.va rog dati-mi un raspuns...

vreau cat mai multe pareri..vreau cat mai multe sfaturi....va rog sa ma ajutati.. :tease:

Editat de huda amr

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu iau anticonceptionale de 3 ani.luna asta am uitat sa iau 2 pastile

le-am luat ulterior, dar fara sa-mi dau seama nu am luat in continuare pastilele si l-am luat de la sfarsit la inceput.am luat cam 4 pastile pana cand am obsetvat si am inceput sa am o mica sangerare.am incetat mai iau anticonceptionalele si akm am menstruatie de vreo 7 zile...nu de mai termina..mie nu imi tinea atat...ce sa fac??am si mici dureri....nu e normal pt k mi imi venea regulat.e din cauza pastilelor??? :spiteful: sunt speriata.va rog dati-mi un raspuns...

stai sa inteleg: cele doua pastile ai uitat sa le iei doua zile la rand? Sau azi una peste o saptamana alta?

si cum adica de la sfarsit la inceput? nu conteaza asta, daca pe folie scrie zilele saptamanii e ca sa te ajute pe tine sa vezi daca ai uitat sa iei.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
stai sa inteleg: cele doua pastile ai uitat sa le iei doua zile la rand? Sau azi una peste o saptamana alta?

si cum adica de la sfarsit la inceput? nu conteaza asta, daca pe folie scrie zilele saptamanii e ca sa te ajute pe tine sa vezi daca ai uitat sa iei.

 

 

am uitat sa le iau doua zile la rand...apoi am luat p ultima, adica p a doua care am uitat-o, si apoi am vrut sa iau in continuare normal, dar probloma este k nu le-am luat la rand ci de fapt am luat-o de la sfrarsitul foliei, adica p ultima, penultima... si asa cam vreo 4 zile la rand. eu iau triregol.nu as vrea sa ma duc la medic.ce imi sugerati sa fac??

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu are nimic ... o sa iti treaca intr-un final sangerarea .. ce ti-a venit acum este menstruatia normala .. cand iei pastilele menstruatia ta difera. Asta s-a intamplat din cauza ca ai uitat cele 2 pastile ...

Editat de ClassicBabyGirl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am o intrebare: pilulele de pe folie au toate aceeasi culoare? Sau au culori diferite?

 

Daca sunt de culori diferite trebuie luate neaparat in ordine, dupa sageti, s-ar putea sa aiba concentratii diferite. Daca sunt toate la fel, nu conteaza de unde ei pastila, cap sau coada.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am o intrebare: pilulele de pe folie au toate aceeasi culoare? Sau au culori diferite?

 

Daca sunt de culori diferite trebuie luate neaparat in ordine, dupa sageti, s-ar putea sa aiba concentratii diferite. Daca sunt toate la fel, nu conteaza de unde ei pastila, cap sau coada.

 

au culori diferite..

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai in cazul asta da, conteaza daca le-ai luat in alta ordine. Pentru ca au concentratii diferite de hormoni. Desi...

Mai am o intrebare: sunt in folie cu 28 de pastile, din care 7 sunt diferite la culoare? Adica le iei non-stop fara pauza chiar pe perioada menstruatiei?

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fac pauza

 

sunt 21 de pastile... primele sunt albe iar p la nu stiu ce numar cred k 10 sau 11 sunt galbene.. eu in a cincea zi a menstruatiei incep sa iau prima pastila.... akm nu mai stiu cand sa incep sa le iau... cum sa fac?????????????????

Editat de huda amr

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, nu le-am vazut, dar exista mai multe tipuri. Daca spui ca au culori diferite inseamna ca sunt anticonceptionale bifazice sau trifazice, functie de fazele ciclului au doze diferite de hormoni.

Citeste AICI despre anticonceptionale.

AICI se discuta de Triregol.

 

ps si cred ca este suficient sa consulti telefonic ginecologul, nu e nevoie sa mergi pana la el, ca nu are ce sa vada la tine. il suni si il intrebi.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×