Sari la conținut
Forum Roportal
LucaLuca

Moralul femeii insarcinate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

sunt insarcinate in luna a treia,aproape.ma simt foarte bine,in raport cu ceea ce am auzit despre sarcina:nu am greturi,varsaturi nici atat,programul meu alimentar fiind cel dintotdeauna.insa ceea ce ma da peste cap e ca in afara de starile insuportabile de somnolenta,care de altfel am inteles ca sunt foarte normale,sunt tot timpul nervoasa.si nu asa oricum,ci foarte nervoasa!este normal?ce mi se pare cam ciudat e ca am inceput sa ii reprosez tot felul de lucruri prietenului meu.nu ca uneori nu ar merita,insa ma sperie aversiunea pe care o simt uneori fata de el.simt ca nu il mai suport langa mine.asa ceva nu mi se pare normal!cine a mai trecut prin asa ceva?ce ar trebui sa fac,inainte sa distrug relatia de tot?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sunt insarcinate in luna a treia,aproape.ma simt foarte bine,in raport cu ceea ce am auzit despre sarcina:nu am greturi,varsaturi nici atat,programul meu alimentar fiind cel dintotdeauna.insa ceea ce ma da peste cap e ca in afara de starile insuportabile de somnolenta,care de altfel am inteles ca sunt foarte normale,sunt tot timpul nervoasa.si nu asa oricum,ci foarte nervoasa!este normal?ce mi se pare cam ciudat e ca am inceput sa ii reprosez tot felul de lucruri prietenului meu.nu ca uneori nu ar merita,insa ma sperie aversiunea pe care o simt uneori fata de el.simt ca nu il mai suport langa mine.asa ceva nu mi se pare normal!cine a mai trecut prin asa ceva?ce ar trebui sa fac,inainte sa distrug relatia de tot?

In primul rand felicitari ...

Sunt insarcinata in 15 saptamani si ... pot sa spun pana acum ca nu m-am bucurat de loc de sarcina ... nu este deloc cum mi-am imaginat ... Este sarcina toxica ... de la 6 saptamani vomit si greturi non stop.

Moralul .. este undeva sub pamant.

Cat despre nervi ... am fost foarte aproape sa imi omor sotul .. si nu exagerez cu nimic.

As putea sa scriu mai multe .. dar imi e asa de somn !!!!! Adorm si in picioare ...

Alaltaieri am adormit la calculator ... doar am simtit ca pic usor ...

Dorm cam 18 ore ... mai ma trezesc 2-3 ore noaptea si iara adorm ...

Stiu ca o sa uit tot cand imi vad scumpetea :crazy:

Editat de ClassicBabyGirl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In primul rand felicitari ...

Sunt insarcinata in 15 saptamani si ... pot sa spun pana acum ca nu m-am bucurat de loc de sarcina ... nu este deloc cum mi-am imaginat ... Este sarcina toxica ... de la 6 saptamani vomit si greturi non stop.

Moralul .. este undeva sub pamant.

Cat despre nervi ... am fost foarte aproape sa imi omor sotul .. si nu exagerez cu nimic.

As putea sa scriu mai multe .. dar imi e asa de somn !!!!! Adorm si in picioare ...

Alaltaieri am adormit la calculator ... doar am simtit ca pic usor ...

Dorm cam 18 ore ... mai ma trezesc 2-3 ore noaptea si iara adorm ...

Stiu ca o sa uit tot cand imi vad scumpetea :crazy:

ma simt un pic mai bine!multumesc!pupici!si...nastere usoara si... multa sanatate alor ai tai!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce ar trebui sa fac,inainte sa distrug relatia de tot?

Felicitari pentru sarcina,in primul rand!!!... :crazy: ...

Draga mea,perioada sarcinii e de-a dreptul speciala,si nu neaparat din cauza transformarilor anatomice prin care trece femeia gravida.

Eu una,am avut 3 sarcini,si la fiecare mi-am schimbat comportamentul diferit.Acum,pot spune ca ceea ce am trait eu in timpul graviditatii era caracteristic copilului pe care il purtam in pantece la un moment dat...la prima sarcina imi venea sa plec de acasa...uram sa raman in casa,mai ales singura,plangeam ca un copil parasit daca sotul nu ma lua cu el peste tot,il disperam cu insistentele...

La a doua sarcina,invers,as fi stat numai acasa,sa citesc,sa nu ma deranjeze nimeni...calma si profunda ...cand se apropia sotul de mine,eram cam ca un arici...Si la ultima sarcina ,eram voioasa,iubitoare de lume si frumos,de flori si oameni...ma comportam ca si cum eu sunt cea mai importanta...si de la mine-n jos se afla lumea...Normal,ii eram si superioara sotului,sau cel putin asa lasam impresia.

Trei experiente diferite,pentru trei copii diferiti..

Asa ca,sfatul meu legat de problema ta e sa iti anunti partenerul ca trebuie sa-ti suporte toanele pana trec cele 9 luni...nici nu e mult,daca ma gandesc bine...si tu sa savurezi din plin perioada asta cu adevarat speciala,sa te bucuri de fiecare miscare a bebelusului,de fiecare simtamant special si diferit care iti invadeaza sufletul...Acum sunteti doi intr-un trup si trebuie sa-i lasi si bebelusului loc sa se desfasoare...Partenerul sa citeasca niste carti despre gravide,ca sa nu se inspaimante prea tare...

 

:crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ma simt un pic mai bine!multumesc!pupici!si...nastere usoara si... multa sanatate alor ai tai!

Sarcina usoara si tie .. sa te bucuri de fiecare zi ... pentru ca fiecare zi este deosebita.

Nu stiu care ar putea sa fie rezolvarea nervilor .... Sincer, nu vad nici una ... Poate rabdare si intelegere din partea partenerului ...Nici o femeie insarcinata nu este rationala ...

 

Ti-am explicat de ce esti deprimata. Asta nu inseamna ca sunt deprimant.

Atata vorbarie ca sa explici venirea pe lume a unui copil nedorit dintr-o relatie de rahat.

Nu sunt nici pe departe deprimata :crazy:

Vreau sa omor pe cineva ... asta este cu totul diferit :crazy:

Poate tu esti ala gravid .. vad ca numai prostii debitezi ..hai pleaca pe alt topic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci,pentru a sustine moralul femeii insarcinate,pe care ,se pare ca toti nesimtitii o considera ,,animal",va spun sa ii trimiteti direct la origini,si sa vedem daca le mai place treaba asta...mai ales barbatilor le displace total sa li se atace originea...

Iar voua,viitoarelor mamici,sa fiti fericite,pentru ca numai asa puiutii vostri vor fi fericiti...si sa fiti sigure ca ei va vor niste luptatoare...sa nu va lasati calcate in picioare... :crazy:

 

 

Pentru Silencer...abtine-te si vezi-ti de treaba,ca si tu ai o mama...

...sanatate si virtute,sa ai :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sunt insarcinate in luna a treia,aproape.ma simt foarte bine,in raport cu ceea ce am auzit despre sarcina:nu am greturi,varsaturi nici atat,programul meu alimentar fiind cel dintotdeauna.insa ceea ce ma da peste cap e ca in afara de starile insuportabile de somnolenta,care de altfel am inteles ca sunt foarte normale,sunt tot timpul nervoasa.si nu asa oricum,ci foarte nervoasa!este normal?ce mi se pare cam ciudat e ca am inceput sa ii reprosez tot felul de lucruri prietenului meu.nu ca uneori nu ar merita,insa ma sperie aversiunea pe care o simt uneori fata de el.simt ca nu il mai suport langa mine.asa ceva nu mi se pare normal!cine a mai trecut prin asa ceva?ce ar trebui sa fac,inainte sa distrug relatia de tot?

Hehe ce vremuri :crazy: Dormeam la greu. Cum ar fi azi ziua atipeam cu sotul, el mergea la munca de noapte, eu dormeam, vene ade la munca, dormeam roaa ziua cu el si apoi iar o noapte intreaga :crazy: Cat despre nervi .. eram foarte sensibila, plangeam, ne mai ciondaneam, vroiam sa fie numai langa mine ... cred ca sunt strai normale.

 

 

Ti-am explicat de ce esti deprimata. Asta nu inseamna ca sunt deprimant.

 

:crazy: :lol2: Am ramas socata. Tu omule nu ai ce face? Dispari daca habar nu ai prin ce trece o femeie insarcinata. Sarcina toxica e din diferite temeri ale viitoarei mame sau din nivelul ridicat de vibratii al fatului si nicidecum nu e vorba de ce ai zis tu.

Editat de EmmaD

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:crazy: :crazy: Am ramas socata. Tu omule nu ai ce face? Dispari daca habar nu ai prin ce trece o femeie insarcinata. Sarcina toxica e din diferite temeri ale viitoarei mame sau din nivelul ridicat de vibratii al fatului si nicidecum nu e vorba de ce ai zis tu.

 

Detaliaza temerile si explica despre ce vibratii vorbesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O femeie stie despre ce temeri vorbesc. Iar in ceea ce priveste vibratiile fatului, daca sunt mai ridicate ca ale mamei atunci el va incerca sa-i ridice si ei vibratiile sa ii purifice mai intai trupul, lacasul in care va sta 9 luni, si atunci aceasta nu poate manca, vomita. Face post negru fara sa vrea purificandu-se mai intai trupeste.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
O femeie stie despre ce temeri vorbesc. Iar in ceea ce priveste vibratiile fatului, daca sunt mai ridicate ca ale mamei atunci el va incerca sa-i ridice si ei vibratiile sa ii purifice mai intai trupul, lacasul in care va sta 9 luni, si atunci aceasta nu poate manca, vomita. Face post negru fara sa vrea purificandu-se mai intai trupeste.

 

 

 

Ce am auzit la radio: daca sotul - viitorul tata nu-si iubeste femeia pe perioada graviditatii, o bate, o injura, o streseaza, copilul nu se dezvolta normal, in special creierul sau (lobul frontal), ramane mai mic in greutate, se dezvolta mai mult musculatura picioarelor, plamanii, pentru a putea fugi de pericol. Avand in vedere ca nou nascutul va trai in acelasi mediu ca si mama, un mediu pe care i-l percepe ca periculos, el se naste adaptat pentru fuga, nu pentru a gandi. Si in viata va fi predispus depresiilor din cauza ca i se dezvolta creierul mai putin.

 

Asta e un studiu facut de englezi si dat publicitatii anul trecut in august.

 

Am motive sa cred ca o femeie gravida stresata si ingrijorata care face copil doar asa fortata de instinct sa provoace acelasi efect asupra copilului. Deci va naste un iepure fricos nu un om dornic sa guste viata.

 

Ce spui tu e fantezie de ashram yoghin.

Editat de Silencer

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×