Sari la conținut
Forum Roportal
luciappoint

Eclesiastul - De ce a pacatuit Solomon?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ca lider social, Solomon este una dintre cele mai copleşitoare prezenţe din c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Totusi de ce a pacatuit?

A ales să dea ascultării plăcerilor umane, adică soţiilor lui care l-au abătut de la credinţa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai raspunsul e clar ...si simplu ca buna ziua!

 

Solomon a pacatuit ca nu a avut o minte evoluata in care sa se fi dezvoltat CONSTIINTA ...ci a avut o minte creata din lut ...care stim nine ca nu poate evolua caci ptr ce este creat din lut ...nu exista evolutie!

 

Alta ar fi fost si socoteala cu Solomon ...daca acesta evolua din maimuta ...dar ajungea Fiu de Dumnezeu ...adica Om cu Constiinta superioara...ca acestia NU PACATUIESC !

 

Cei drept mai gresesc ei din cand in cand ...dar invata din greseli si nu le mai repeta!

 

Solomon a permis să se
Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da ...dar cum am zis ...astia sunt oamenii din specia Animalia ...nu din specia Mantuitorilor!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Raspunsul e simplu:cand Solomon a imbatranit...

Dupa viata plina si agitata pe care a avut-o sa hodorogit,a obosit si a devenit senil.Pacatul lui nu a fost unul constient ci doar circumstantial.Crezi ca Solomon la varsta la care ajunsese cu toate poverile adunate intr-o viata mai avea discenamant?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Raspunsul e simplu:cand Solomon a imbatranit...

Dupa viata plina si agitata pe care a avut-o sa hodorogit,a obosit si a devenit senil.Pacatul lui nu a fost unul constient ci doar circumstantial.Crezi ca Solomon la varsta la care ajunsese cu toate poverile adunate intr-o viata mai avea discenamant?

Bineinteles ca avea discernamit, in concluzie nu ar mai fi scris "Eclesiastul".

 

Pai raspunsul e clar ...si simplu ca buna ziua!

 

Solomon a pacatuit ca nu a avut o minte evoluata in care sa se fi dezvoltat CONSTIINTA ...ci a avut o minte creata din lut ...care stim nine ca nu poate evolua caci ptr ce este creat din lut ...nu exista evolutie!

 

Alta ar fi fost si socoteala cu Solomon ...daca acesta evolua din maimuta ...dar ajungea Fiu de Dumnezeu ...adica Om cu Constiinta superioara...ca acestia NU PACATUIESC !

 

Cei drept mai gresesc ei din cand in cand ...dar invata din greseli si nu le mai repeta!

 

 

Fals!

Oamenii de azi (mai ales cei de o anumita speta) ... se inchina singurului Dumnezeu Adevarat ...BANUL !

Ca e bine sau ca e rau ...asta discutam la alt topic!

 

Altii oamenii ...dar cei din categoria Mantuitorilor .... se dedica MUNCII lor, familiei lor si Dumnezeului din inima lor!!

Ai auzit vreodata zicala... "Stiu cine esti dupa felul cum gindesti!"

 

 

A ales să dea ascultării plăcerilor umane, adică soţiilor lui care l-au abătut de la credinţa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ai auzit vreodata zicala... "Stiu cine esti dupa felul cum gindesti!"

 

Evident ca DA! ...si eu gandesc LIBER !!!

 

In schimb nu am auzit sa se zica ca : "Stiu cine este dupa felul in care refuzi sa gandesti ca e mai usor sa CREZI"

 

Desi si acest fel de logica ne-ar permite sa apreciem pe cei care nu gandesc ci CRED fara sa gandeasca!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Bineinteles ca avea discernamit, in concluzie nu ar mai fi scris "Eclesiastul".

Cine te-a pacalit ca Eclesiastul a fost scris de Solomon dupa asa-zisa lui pacatuire?Ai vreo proba biblica?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca nu!

Dar "probele" Biblice se pot realiza si astazi la fel ca pe vremea lui Constantin ...adica se ia Bibllia si se modifica acolo unde nu ne convine.....si o impunem ca cea oficiala!

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×