Sari la conținut
Forum Roportal
oliver

De ce mi-ati inchis topicul ?

Postări Recomandate

Am vrut sa raspund si m-am trezit asa deodata ca am topicul inchis.

 

Adica eu chiar nu am voie sa exist in lumea asta ? M-ati dat afara de oriunde din societatea asta.

 

Am scris o carte si am incercat s-o public. Mi-am vindut locuinta ca sa-mi public cartea. Vi se pare normal asa ceva ? Vi se pare normal ca un scriitor sa-si vinda acoperisul de deasupra capului si sa doarma in strada in ploaie impreuna cu ciinii ca sa-si publice o carte ? Dar asa au spus editurile , daca n-ai bani , nu publicam nimic.

 

Pe urma am avut bani si am mers la edituri. Mi-au spus , Nu ! Nu vom publica cartea asta nici cu bani. Deoarace contine prea multe critici la adresa societatii , a institutiilor de Stat si a oamenilor , asta e o carte anti-sociala si refuzam categoric sa o publicam.

 

Asadar am ajuns boschetar vrind sa-mi public cartea dar tot n-am reusit sa spun oamenilor ce aveam de spus.

 

Am fugit atunci in padure si am ajuns sa traiesc ca animalul intr-o pestera in munti. Aproape ca m-ati omorit fizic. Dar nu v-a fost indeajuns suferinta la care m-ati condamnat ci inca mai mult ati vrut sa ma chinuiti. M-au prins oamenii ca pe un animal si m-au dus la nebuni la gratii sa stau in cusca. Dar tot nu v-a fost indeajuns suferinta si batjocura ce mi-ati facut. Inca mai tare ati vrut sa ma distrugeti. Voi ! Da voi toti ! Societatea umana ! M-ati bagat la gratii si mi-ati bagat injectii cu neuroleptice in creier ca sa-mi ucideti mintea si ca sa ma faceti sa tac ca sa ma zdrobiti sa ma faceti o leguma ca sa nu va mai spun adevarul in fata.

Oare nu v-a fost destul cit rau mi-ati facut deja ?

Oare nu vi-e rusine de voi insiva si de toate cite mi le-ati facut pina acum ?

Acuma am ajuns sa stau prizonier intr-o camera nici nu pot iesi macar din casa intr-atita imi e scirba si frica de oameni dupa tot ce mi-au facut. Macar aici pe forum mai vorbeam si eu.

Dar chiar pina si aici pe forum ma omoriti ? Pina si aici pe net si imi astupati gura cu pumnul ?

 

Voi oare astia care mi-ati inchis topicul sinteti constienti prin ce suferinta ingrozitoare am trecut datorita voua adica autoritatilor care mi-au inchis gura cu pumnul ?

 

Pina unde merge ura voastra ?

 

Ce am gresit oare ?

 

Din cite imi amintesc ultima fraza pe care am spus-o pe topic era : Duceti-va dracului de scirbe ! si cineva se plingea "cu ce am gresit eu ca sa ma faca cineva Scirba ! "

 

Asta a fost motivul pentru care mi-ati inchis topicul ? Atunci macar dati-mi voie sa va raspund acelei persoane si tuturor celor care i-am jignit.

 

De cite ori ai trecut pe strada si ai vazut un boschetar , ce ai facut ? Te-ai dus s-al iei de acolo din strada si sa-l aduci in casa la tine si sa zici , amindoi sintem oameni , amindoi avem dreptul sa traim decent. Ai facut lucrul asta ? Daca nu , atunci du-te si fa-l. Altfel esti o fiinta inumana de o cruzime infioratoare un monstru. Eu am fost boschetar , stiu cum este . Stiu cum este sa tremuri de frig , incit simti aproape ca mori. Stiu cum este foamea incit ajungi sa fii in stare sa maninci si de la gunoi de foame. Si toate astea se intimpla stii de ce ? Fiindaca TU refuzi sa admiti ca esti o scirba. Refuzi sa admiti ca gresesti , refuzi sa-ti fie scirba de tine insuti si te incapatinezi sa crezi ca esti corecta si morala si civilizata. Da-ti seama ca TU in mod direct il condamni pe omul acela boschetar la suferinta. Nu exista scuze , nu exista intermediari , in fata lui Dumnezeu esti direct responsabila de tot ceea ce este in jurul tau. Si da-ti seama ca nu-i vorba doar de boschetari ci de absolut toate nedreptatile pe care le vezi in jurul tau si le tolerezi , le acepti si te complaci sa traiesti in mijlocul lor.

 

Daca eu ii jignesc pe oameni , nu ii jignesc numai asa din ura si revolta mea personala , ci ii jignesc ca sa ii schimb. Fiindca oricine acepta cuvintele mele ca este o Scirba ! atunci acela se va rusina de el insusi si va cauta sa se schimbe pe el insusi si sa schimbe tot ce este in jurul sau. Oamenii trebuie sa invete sa fie responsabili si sa nu mai fie indiferenti.

 

Vreti un exemplu ? O maicuta a fugit de la manastire. Si-a intilnit pe strada un boschetar bolnav care murea intr-un sant. S-a dus si a pus mina direct pe el fara nici o ezitare sa-l duca la spital. N-avea nici o putere sa-l ridice de jos. Dar a rugat oamenii de pe strada s-o ajute. Oamenii au trecut linistiti mai departe gindind ca nu-i treaba lor , boschetarii e vina lor ca au ajuns asa. Vazind ca n-o ajuta nimeni maicuta a inceput sa tipe la oameni : Mai nenorocitilor ! Ticalosilor ! Voi nu vedeti ca omu asta moare aici subt ochii vostri ? Ce fel de oameni sinteti voi ? Cum puteti sa stati si sa treceti asa indiferenti in fata suferintei ? Ce fel de crestini va numiti voi ? Puneti mina si ajutati-ma sa-l duc pe omu asta la spital , scirbele dracului ce sinteti voi ! Pina la urma totusi citiva oameni s-au simtit si au pus mina si au ajutat-o. Pe urma acea maicuta asta a facut toata viata ei , cit a trait a ajutat boschetari. Lumea s-a mirat , ce-i cu maicuta asta ? E nebuna sau ce ? De ce nu sta in manastire si sta asa pe strazi ajutind tot felu de nenorociti ? Pina la urma oamenii insa au fost obligati de realitate sa accepte adevarul ca asa de fapt ar fi trebuit sa fie toti oamenii. Ati auzit probabil de Maica Tereza.

 

Iata un exemplu de om responsabil. Iata pe cineva care nu mai este o Scirba ! Pentru ca a facut ceva pe lumea asta. Iar eu va spun ca daca fiecare ar face macar putin , atunci intreaga lume s-ar schimba. Poftim uite eu mi-am vindut casa pentru o carte cu legi drepte de protectie sociala. Eu am facut ceva ! Voi ce ati facut ? Eu am platit cu multa suferinta fizica si psihica pentru ca am vrut o lume normala. Si in final voi plati si cu viata pentru visele mele. Voi ce faceti ? Nimic ?

 

Voi in loc sa faceti macar putinul de bine pe care l-ati putea face , voi in schimb va luptati sa opriti si sa impiedicati pina si pe acela care incearca sa faca ceva.

 

Oare nu meritati jignirile mele ?

Cuprins.doc

Cartea_2.doc

Editat de oliver

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu meritam.

Cum poti sa lasi un om sa moara in strada ? Pai nu esti ucigas prin neinterventie ? Nu esti oare direct raspunzator de suferinta acelui om ? Si oare chiar n-ai asa nici un pic de mila in tine ? Ce fel de om esti ?

Du-te in strada si dormi o noapte afara sa vezi ce inseamna si dupa aia sa vorbesti ! Pina ce nu ai fost in strada nu ai dreptul sa vorbesti fiindca nu cunosti ce inseamna.

 

Voi traiti intr-o mentalitate gresita. Credeti ca bogatii au dreptul la viata si saracii trebuie condamnati la moarte.

 

Voi sinteti oare constienti ca si nazistii se considerau corecti ? Lor li se parea normal ca evreii trebuie exterminati fiindca sint inferiori. La fel si acuma este mentalitatea ca saracii sint inferiori si trebuie sa moara in chinuri. De unde vine oare ingimfarea asta in capul tau ca tu ai dreptul sa traiesti si altul nu are dreptul la viata ? Probabil ca ingimfarea superioritatii tale vine din faptul ca ai un salar bun ? O viata fericita ? Crezi ca asta te face superior altora ?

Dar vreau sa traiesc si eu pe lumea asta ! Eu de 4 ani nu mai am nici un servici , nici un venit traiesc din pomana lumii. Si-mi cer dreptul meu la o viata decenta ! Caci am dreptul sa traiesc fara pomana ! Am drept de la Dumnezeu prin Lege !

 

Oare de ce a spus Hristos oamenilor ingimfati : Voi sinteti de o mie de ori mai rai decit Fiul Gheenei ! Crezi ca se referea doar la contemporanii sai ? Crezi ca tu esti cu ceva diferit de acei ingimfati care refuzau cuvintul lui Hristos ?

 

Tu esti primul din topicul asta care ai aruncat cu piatra in mine. Esti oare fara de pacat incit chiar sa nu meriti jignirile cuiva care sufera din cauza indiferentei tale ?

 

De ce nu accepti jignirea mea si sa te schimbi , si astfel eu in mod direct sa nu mai sufar ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salut,Oliver!

Ti-am citit ieri cateva din postarile tale.Trebuie sa recunosc ca ai un adevarat talent in ale scrisului.Imi pare rau ca ai fost nevoit sa treci prin necazurile descrise de tine.Intradevar esti nebun.Dar in comparatie cu cine?Si eu sunt nebun de legat dar am invatat sa fiu prudent in afirmatii,orale sau scrise.Parerea mea este ca ar trebui sa te calmezi si sa nu mai incerci sa-ti impui punctul de vedere.

Am citit ieri ceva despre Carlibaba.O parte din stagiul militar l-am facut la Rotunda.Este un peisaj superb de care imi aduc aminte cu multa placere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, sunt o scarba!

Amice, sper ca-mi vei ingadui sa te numesc asa, ti-am citit ''nedumerirea'' si lasa-ma sa te compatimesc cu sinceritate. Multe din perceptele morale actuale sunt doar jalnice schelete aruncate pe o piata plina de nepasare.

Indicat este insa sa ne pastram un echilibru. Nu uita ca in orice societate au fost bogati si saraci, caci oamenii nu-s egali, si nu vor fi decat in fata lui Dumnezeu, si pana la El.........

Apoi, cum poti crede ca cineva din cei din jur va lacrima macar la drama ta? la suferinta ta?

Ar fi o utopie sa crezi asta......Vezi tu, Maica Teresa, nu s-a plans niciodata. Aici e forta ei, puterea.

Da, sunt si eu o scarba, desi ca si tine incerc sa fac lumea mai curata, dar cu mai putin radicalism.

Sa fi sanatos si iubit!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din cite imi amintesc ultima fraza pe care am spus-o pe topic era : Duceti-va dracului de scirbe ! si cineva se plingea "cu ce am gresit eu ca sa ma faca cineva Scirba ! "

 

Asta a fost motivul pentru care mi-ati inchis topicul ? Atunci macar dati-mi voie sa va raspund acelei persoane si tuturor celor care i-am jignit.

 

De cite ori ai trecut pe strada si ai vazut un boschetar , ce ai facut ? Te-ai dus s-al iei de acolo din strada si sa-l aduci in casa la tine si sa zici , amindoi sintem oameni , amindoi avem dreptul sa traim decent. Ai facut lucrul asta ? Daca nu , atunci du-te si fa-l. Altfel esti o fiinta inumana de o cruzime infioratoare un monstru. Eu am fost boschetar , stiu cum este . Stiu cum este sa tremuri de frig , incit simti aproape ca mori. Stiu cum este foamea incit ajungi sa fii in stare sa maninci si de la gunoi de foame. Si toate astea se intimpla stii de ce ? Fiindaca TU refuzi sa admiti ca esti o scirba. Refuzi sa admiti ca gresesti , refuzi sa-ti fie scirba de tine insuti si te incapatinezi sa crezi ca esti corecta si morala si civilizata. Da-ti seama ca TU in mod direct il condamni pe omul acela boschetar la suferinta. Nu exista scuze , nu exista intermediari , in fata lui Dumnezeu esti direct responsabila de tot ceea ce este in jurul tau. Si da-ti seama ca nu-i vorba doar de boschetari ci de absolut toate nedreptatile pe care le vezi in jurul tau si le tolerezi , le acepti si te complaci sa traiesti in mijlocul lor.

 

Daca eu ii jignesc pe oameni , nu ii jignesc numai asa din ura si revolta mea personala , ci ii jignesc ca sa ii schimb. Fiindca oricine acepta cuvintele mele ca este o Scirba ! atunci acela se va rusina de el insusi si va cauta sa se schimbe pe el insusi si sa schimbe tot ce este in jurul sau. Oamenii trebuie sa invete sa fie responsabili si sa nu mai fie indiferenti.

.....

De ce nu accepti jignirea mea si sa te schimbi , si astfel eu in mod direct sa nu mai sufar ?

 

probabil ca ti-au inchis totpicul din cauza ca eu am considerat jignire sa ma las judecata de tine cand doar Iisus are acest drept ...

 

ai dreptate, nu i-au boschetarii acasa mai ale pentru ca sunt violenti sau insolenti multi dintre ei ... dar le las un ban de paine cand trec pe langa ei

ai dreptate, accept sa traiesc intr-o societate plina de boschetari pentru ca ei accepta sa nu mai lupte...

ai dreptate, sunt o scarba in mintea ta ... dar deocamdata nu am puterea sa fiu mai mult ...

 

am acceptat jignirea, mai suferi? :)

 

ps: tu ai luat vreun boschetar acasa? ...

 

ps.1: in sectiunea "topicuri depsre useri" am deschis un topic despre tine in intentia de a afla mai multe despre tine ... uite linkul: http://www.roportal.ro/discutii/index.php?...p;#entry1290837 ... te-asteptam pe-acolo :jester: multam

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca orice scriitor care doreste atat de mult sa isi publice o carte, sau mai multe, incat isi vinde casa, ar putea fi considerat nebun. Si nu in sensul rau al cuvantului, pentru ca, la urma urmei, cati dintre noi am avea curajul sa facem asta?

Cei mai multi boschetari sunt periculosi, totusi, nu cred ca ar fi bine sa-i bagam in casa. Desi sunt si oameni amarati care au ajuns asa si poate nu din vina lor.

Totusi, odata ce ti-ai vandut casa pentru a publica o carte, responsabil esti tu si numai tu pentru unde ai ajuns... In lumea asta asa se intampla cu cei care doresc sa-si implineasca visele... Si poate de-asta am ajuns unii dintre noi sa fim scarbe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Voi in loc sa faceti macar putinul de bine pe care l-ati putea face , voi in schimb va luptati sa opriti si sa impiedicati pina si pe acela care incearca sa faca ceva.

 

Oare nu meritati jignirile mele ?

poate ca le merita cei care te-au impiedicat faptic sa faci ce ti-ai dorit.

nu ti-au publicat cartea? deschideti un blog pe net. asa vei putea spune ce ai de spus.

cine esti tu sa ne judeci pe NOI? :)

 

p.s. sa nu te miri daca ti se va inchide si acest topic :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ps2. ai vandut casa ca sa iti publici cartea ... editurile n-au fost de acord deci poti sa-ti cumperi inapoi casa ... deci nu esti boschetar corect ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Chiar sunteti rele :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×