Sari la conținut
Forum Roportal
copil-in-anonimat

Tiganii - cum ii judecam?

Tiganii  

46 membri au votat

  1. 1. Ce parere aveti despre tigani?

    • Am o parere destul de buna.
      12
    • Proasta.
      34


Postări Recomandate

cu totii stim ca ne-au invadat pur si simplu tara, oriunde te-ai duce e imposibil sa nu dai de ei. intr-adevar sunt mai multe feluri de tigani, simpli, murdari, criminali, hoti, bogati, saraci lipiti pamantului....

dar ce parere aveti despre cei simpli? sunt pur si simplu niste oameni cu suflet ca al nostru, diferiti insa din foarte multe puncte de vedere: port, limbaj, accent, ten, traditii, inteligenta etc. :crazy:

de multe ori sunt judecati gresit mai inainte ca ei sa fie cunoscuti, lumea se fereste de ei, ii ignora, ii ranesc, dar s-au gandit vreo data sa vorbeasca cu ei, sa-i cunoasca? eu am avut aceasta sansa acum cateva zile in spital (se pare ca toate spitale s-au umplut de astfel de oameni) si mi-au facut o parere foarte buna (bineinteles nu toti). sunt familisti, grijulii, si foarte deschisi la suflet. daca te porti frumos cu ei, si ei o vor face la fel :wizard:

 

sincer, sunt si multi tigani de care chiar ar trebui sa ne ferim, dar nu toti.

aceasta e parerea mea.

Editat de copil-in-anonimat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Unii dintre ei sunt hoti si nimic mai mult.

Dar mai sunt printre ei si oameni cinstiti, muncitori, pentru care am tot respectul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
.................

 

Il parafrazez pe Madalin Voicu: "romanii au inceput sa se tiganeasca, iar tiganii au inceput sa se romanizeze"

 

Cam acesta este adevarul, din pacate! (...din pacate pentru romani)

Editat de delia delia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Il parafrazez pe Madalin Voicu: "romanii au inceput sa se tiganeasca, iar tiganii au inceput sa se romanizeze"

 

ai dreptate :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai, din pacate ii judecam dupa calitatea celor cu care avem de-a face.

Personal, am intilnit doar 2-3 care erau oameni de treaba (deci exista si printre ei), restul... :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
cu totii stim ca ne-au invadat pur si simplu tara, oriunde te-ai duce e imposibil sa nu dai de ei. intr-adevar sunt mai multe feluri de tigani, simpli, murdari, criminali, hoti, bogati, saraci lipiti pamantului....

dar ce parere aveti despre cei simpli? sunt pur si simplu niste oameni cu suflet ca al nostru, diferiti insa din foarte multe puncte de vedere: port, limbaj, accent, ten, traditii, inteligenta etc. :blink:

de multe ori sunt judecati gresit mai inainte ca ei sa fie cunoscuti, lumea se fereste de ei, ii ignora, ii ranesc, dar s-au gandit vreo data sa vorbeasca cu ei, sa-i cunoasca? eu am avut aceasta sansa acum cateva zile in spital (se pare ca toate spitale s-au umplut de astfel de oameni) si mi-au facut o parere foarte buna (bineinteles nu toti). sunt familisti, grijulii, si foarte deschisi la suflet. daca te porti frumos cu ei, si ei o vor face la fel :jester:

 

sincer, sunt si multi tigani de care chiar ar trebui sa ne ferim, dar nu toti.

aceasta e parerea mea.

Fvaii, ce profund.

Da` ce parare aveti de taranul roman ?

Ala de care zicea cineva o data, ca-i mandru`

Ala sprijinit in varf de bota.

Sfidator.

Puturos si mincinos.

Care te priveste smechereste si vulpicios de sub cusma.

Ala care ajuns la oras intre oameni si se poarta exact ca`n padure, la furat de lemne.

Care doamne fereste sa ajunga sef sau parlamentar.

Care a impodobit Romania contemporana dupa gustul lui.

Cu flori, iconite de plastic si termopane fine.

Bere la pet si muzica de santan.

Ma credeti ca au invadat tara ?!

Si dai de ei la tot pasul ?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu confunda taranul roman autentic care a ramas la sat in timp ce saracimea satelor a migrat la oras in timpul industrializarii fortate din timpul comunismului.

Editat de florianb

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa taci, ca n-am intrat sa polemizez cu tine!

Pana una alta, daca te intreb ce inseamna taran roman autentic, te uiti la mine ca pisica aia de Banderas, din Shreck.

Altceva ... ca mi-am adus aminte

A fost la radio o emisiune de Robert Turcescu

Unde romanii nostri se plangeau ca sunt confundati in occident, cu tiganii.

Pai si de ce n-ar fi ?!

Ia sa deschidem de proba, o juma de ora teve-u` de exemplu`, si daca nu vedem intr-o juma de ora o nunta de tigani, un tigan patron de club, sau o telenovela cu subiect despre tigani, io-mi tai mana.

Asta asa, la rece.

 

Mai mult, ca poate nu m-am facut inteles.

N-am nimic cu cei care se uita, care gusta astfel de productii.

Ca-s stiri, ca-i entertainment.

Imi dau seama doar, realizez ca nu sintem capabili de altceva.

Asta e nivelul nostru si nimic mai mult.

In orice domeniu.

Iar asta, ma scuzati, nu e vina tiganilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×