Sari la conținut
Forum Roportal
XXII

Spasmul mioclonic

Postări Recomandate

Imi aduc aminte si cand eram mica aveam asemenea "momente". Ei bine, nu mi s-a mai intamplat pana acum cateva zile...cred ca de vreo 3-4 ori...si au fost atat de puternice ca m-am simtit ca la "electrosocuri"...cu toate ca nu am trait asa ceva....

 

in limba romana nu am gasit informatii concludente....am tradus ceva din engleza:

http://library.thinkquest.org/C004768/engleza/psv.html

 

Pasi catre somnul adanc:

 

1. Prima etapa incepe cand inca suntem constienti, dar ne pregatim pentru somn. Apoi, undele cerebrale indica o stare de relaxare fizica si psihica. In acesta etapa se gasesc persoanele care au o gandire abstracta, reflecteaza sau chiar viseaza.

2. A doua etapa anunta cu adevarat somnul. In acesta etapa, putem avea mici ACCIDENTE sau INCIDENTE si devenim din nou constienti. Numele acestui incident sau SALT in realitate se numeste SPASM MIOCLONIC. Daca ne trezim brusc, putem avea impresia ca nu am adormit deloc.

3. Daca am adormit, intram in a treia etapa EEG care indica mai multe salturi in activitatea cerebrala. O persoana care se trezeste in acest stadiu, poate de asemenea avea impresia ca nu a dormit deloc.

4. Unde cerebrale de o structura mai usoara. Inima incepe sa bata mai usor. Temperatura corpului si tensiunea scad. Aceasta este adevarata stare de somn. Acest nivel este atins la aproape o ora si jumatate dupa ce am adormit.

 

si ce am citit in cartea lui Crowley....Energized Enthusiasm:

 

Now sex is justly hallowed in this sense, that it is the eternal fire of the race. Huxley admitted that

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca inteleg eu bine, prichindelu' :doh: ...

Ce spui tu se refera la trezirea busca la realitate din somnul adinc, ceea ce seamana ca senzatie cu o tresarire sau senzatie de cadere in gol. In timpul somnului profund spiritul (de la corpul astral in sus) paraseste corpul temporar, iar la reintoarcerea spiritlui brusc in corp apare aceasta senzatie. De obicei asta se intimpla atunci cind te culci foarte obosit sau cind se aude un zgomot brusc in vecinatate.

Cred ca despre asta e vorba.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

L-am inchis,daca tot ai cerut-o,ca si-asa vad ca de discutii serioase n-ai chef... frate !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×