Sari la conținut
Forum Roportal
Ma

Intrebare codul muncii

Postări Recomandate

la Nokia am fost delegat intre 2 si 18 aprilie pentru a colobora cu o echipa de montaj de instalatii electrice, unde eu urma sa aduc planul de la care s-a plecat, la unul care sa fie, sa zic asa, imaginea santierului pana in momentul de faţă

 

eu am terminat inginerie mecanica.. si lucrez de un an in proiectarea instalatiilor de avertizare a incendiilor si de alarmare impotriva efractiei, adica s-ar fi potrivit sa fi terminat ceva de energetica

 

care-i legatura cu ce discutati voi : vorbesc doar despre salariile de pe cartea de munca

- eu am salariu de 12 mil (la 8 ore/zi, de Luni pana Vineri - asa ne-am inteles fugitiv dupa ce au trecut cele 3 luni de proba) ... sunt platit suplimentar si ajung la un salariu de 12 mil NET abia dupa 40 ore peste cele in regim normal

 

- un lucrator din echipele ce fac trasee (spart pereti, tras cablu, pus teava etc.etc.) unde nu se cere neaparat calificare, are 7,3 mil ... aici se lucreaza 12 ore/zi de Luni pana Sambata, iar Duminica 7 ore, asa ca ajung pe la 160 ore suplim, iar castig total vreo 14 mil NET

 

- unul din echipa de montaj care trebuie sa stie ce si cum face legaturile, adica se cere minim un liceu pe profil, unii au 8,2 mil .. si doar 2 au 10 mil, probabil in urma vechimii au renegociat salariul , se lucreaza la fel 160 ore suplim, iar castig total vreo 16, respectiv 19 mil NET

 

- un coleg ce a terminat Alimentatie Publica, face facturi si se ocupa si de gestiunea materialelor, are 8,2 mil

 

- un coleg ce a terminat la constructii si este in post de proiectant de structuri metalice, are 40 mil, adica vreo 28 mil NET, la 8 ore/zi de Luni pana Vineri :doh:

 

- un coleg ce a terminat mecanica si lucreaza in post de inginer de vanzari la o firma cu profil mecanic, are 20 mil la 8 ore/zi de Luni pana Vineri

 

- un coleg ce a terminat mecanica si lucreaza ca programator (si le stie foarte bine), are 18 mil Brut si bonuri de masa la 8 ore /zi de Luni pana Vineri

 

- un coleg plecat in Sibiu cu ceva legat de retele sau web design, oricum ceva IT (nu prea ma aveam eu aproape cu el), are 50 mil Brut la 8 ore/zi L-V

 

- un coleg ce a terminat inginerie economica si lucreaza in post de inginer economist la Dacia, are 9 mil la 8 ore/zi

 

.. sper ca v-am lamurit cu anumite aspecte

eu unul m-am lamurit...

muncesti mult si castigi putin.

avand in vedere pregatirea pe care o ai, castigi putin..

daca tu te multumescti doar cu atat este problema ta.....

unii vor mai mult...exemplu : Maat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Herald are dreptate, trebuia sa te interesezi despre functia pe care esti platit de fapt, atunci cand ai incheiat contractul. Angajatorul era obligat sa-ti dea un exemplar in original ( cu toate semnaturile si stampilele ) al contractului de munca ( presupun ca e pe perioada nedeterminata, nu ? ).

Eu nu stiu daca pentru functia de director la acea firma erau prevazute studii superioare. La stat chestia asta este strict reglementata.

Totusi, ce cred ca te doare cel mai mult este ca degeaba ai 3000 de ron in mana, daca pe cartea de munca nu ai decat 700, asta e, nu ? Pentru ca nu te avantajeaza nici la pensie si nici nu poti sa faci un imprumut consistent de la banca.

Stai linistit, asa e la patron. Stiu pe cineva care s-a dus sa se angajeze la Antena 3 si i-a spus din start ( persoana de contact ) ca in mana o sa aiba 1200 ron si bonuri de masa ( dupa perioada de proba de 3 luni - care legal este de o luna ), insa pe cartea de munca o sa i se treaca un salariu de 800 ron. Asta ca sa nu saraceasca porcul ala de voiculescu.

Deci man, fii atent la ce semnezi, daca nu esti de acord nu semna si cere un exemplar, e dreptul tau.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua, am si eu o problema urgenta.

Acum o zi am dat un interviu la o clinica, pe postul de operator PC iar sora mea la receptie, full time. Am fost acceptate, zis si facut, si de miercuri ar trebui sa incepem. Noi suntem inca studente, la Facultatea de Limbi si literaturi straine, si ne cautam un job pentru ca avem nevoie de niste bani. Problema acum este ca vreau sa renunt la acest post, atat eu cat si sora mea vrea, deoarece dintr-o data azi am fost sunate de la o firma de traduceri, pentru un interviu, si sincer ma intereseaza mult mai mult un loc de munca pe domeniul meu decat un loc pe post de receptie la un spital, care nu are legatura cu meseria mea, dar numai pentru bani o faceam.

Eu ce pot face acum? Ieri am dat interviul, am semnat un act (nu am dus inca actele personale, nu fisa medicala, nu nimic, doar am semnat o foaie pe care am completat cateva intrebari, nu era stampilat parca, nu ni s-a facut carte d emunca inca). In momentul de fata, avand in vedere ca nu am fost nicio zi la locul de munca, putem renunta la post fara probleme sau vom fi obligate sa mergem? Cum am putea renunta la acest post, daca nu am fost la post nicio zi macar? Daca nu ne ducem pur si simplu, avand in vedere ca nu am dus absolut niciun act acolo, se intampla ceva grav? din punct de vedere legal ma refer.

Va multumesc, si astept un raspuns de la cine este in domeniu si stie cum decurg lucrurile.

Editat de Distress

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

am si eu o intrebare daca ma ajuta cineva

in perioada concediului medical, salariatului nu i se poate mari salariul, avand in vedere ca este o suspendare de drept (concediul medical)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce fel de concediu medical?

 

maternitate? boală oarecare?

 

c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Diela, intrebarea e foarte simpla

 

suspendare de drept CIM- posibilitate marire salariu sau nu

 

opinia mea: se poate mari salariul insa nu prin negociere, evident

"ART. 49 Legea 53/2003

 

(1) Suspendarea contractului individual de munca poate interveni de drept, prin acordul părţilor sau prin actul unilateral al uneia dintre părţi.

 

(2) Suspendarea contractului individual de munca are ca efect suspendarea prestării muncii de către salariat şi a plăţii drepturilor de natura salariala de către angajator.

 

(3) Pe durata suspendării pot continua sa existe alte drepturi şi obligaţii ale părţilor dec

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Citesc ce se scrie si ma uimeste modul cum este privita problema ... dar oricum traim in Romania si asta ne consuma tot timpul ...

Se dicuta despre lege ... Care lege Newtask ? Legea patronilor ? Je man fisch ... Ocup un post de DIRECTOR DE MAGAZIN , daca nu a fost vizibil in primul post ... Iar aberatiile pe care le scrii cu curtea vecinului se aplica numai acelora care chiar fac acest lucru ... Nu m-a interesat sa ma uit in curtea vecinului ... dar ma deranjeaza nedreptatea .... Ieri cand am intrebat contabilitatea despre acest lucru , mai intai m-a luat la rost ca nu i-am adus diploma pe care oricum scrie IPB - FACULTATEA DE METALURGIE , deci nicidecum postliceala din capul strazii ... dupa care pe un ton rastit mi-a explicat ca a platit mai putin la stat .... adica diferenta aia nenorocita de la 180 RON ...

Ce salariu net ridici? Ma refer la faptul ca este posibil ca in cartea de munca sa iti scrie un salariu mai mic, in realitate sa iti ofere mult mai multi bani in mana cu intentia clara din partea firmei de a frauda statul prin impozit mai mic. Eu sunt patit, dupa 3 luni am parasit firma.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×