Sari la conținut
Forum Roportal
ioo07

Dinti de portelan sau semiportelan?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Gata,am ales portelanul ... mi la pus de vreo 1 sapt,pot manca si ma simt bine cu ei in gura,inca nu sunt obisnuit total ca fiind dintii mei dar e ok ! Pot manca aproape ca inainte,dar am eu mai mare grija din cauza fricii. Eu am dat 100 de euro pe un dinte de portelan,pe 4 dinti am dat 400 de euro plus 4 tije de titan care face 1 milion.In total am dat 20 de mil 400 pe 4 dinti.

Dar eu zic ca merita,pentru ca la mine nici nu se vede diferenta dintre dintii mei naturali si acesti dinti pusi,nu iti poti da seama care is pusi si care nu,au aceasi culoare si arata ca un dinte natural !! :doh:

 

Toti care au probleme cu dantura si nu stiu ce sa aleaga intre semiportelan si portelan,eu ii sfatuiesc sa puna portelan,chiar daca e mai scump.Si ai mei au placa de metal dar nu in spate,ci in dinte,e un fel de schelet metalic si pe acel schelet vin dintii pusi,dar nu se vede nimik ca sunt in interior !

 

P.S. Multumesc celor care m-au sfatuit sa aleg aceasta varianta !!!!

Editat de metallist

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
P.S. Multumesc celor care m-au sfatuit sa aleg aceasta varianta !!!!

Eu am ales si semiportelan, pentru un dinte care mi s-a spus ca va dura nu mai mult de 2-3 ani si m-am gandit ca n-are rost sa platesc bani in plus. Dar tehnicianul la care am fost, mi l-a facut mai bine si mai frumos decat o alta lucrare din portelan care a fost executata prost. Si culoarea mi-a ales-o mai bine, deci pot sa spun ca mai mult fata de materiale conteaza experienta/profesionalismul medicului si a tehnicianului.

Editat de rotan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai eu mi-am pus dintii la imperial dent si nu am avut pana acum probleme, ma simt bine cu ei sunt multumit

 

Eu mi-am facut dinti din portelan cu zirconiu, am inteles ca sunt cei mai buni, dar sunt si cei mai scumpi :hi: 1500 lei un dinte

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai eu mi-am pus dintii la imperial dent si nu am avut pana acum probleme, ma simt bine cu ei sunt multumit

 

Eu mi-am facut dinti din portelan cu zirconiu, am inteles ca sunt cei mai buni, dar sunt si cei mai scumpi :crazypilot: 1500 lei un dinte

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
1.sunt lucrari facute din portelan total= pivot din metal usor si inoxidabil acoperit cu portelan

2.sunt lucrari facute partial din portelan=fațetate, acelasi pivot dar cu fațeta din portelan

3.sunt lucrari facute din compozit total=un aliaj mai putin dur decat portelanul si mai ieftin pe acelasi pivot acoperit cu compozit

4.sunt lucrari facute din compozit cu fațeta=idem ca la pct.2

5.sunt lucrari facute din acrilat=cele mai proaste si mai ieftine.

6.sunt lucrari facute din gaudent=tabla aia idioata aurie..=ieftina si proasta si periculoasa..

cam atat despre materiale

...................................

lucrarea pe care o ai si vrei sa o dai jos-- nu este dificil de dat jos--

se taie cu o freza si cu un ciocanel special se extrage..nu doare..

....................................

sfatul meu este sa-ti faci si radiografie dentara pentru a fi sigura de sanatatea radacinilor maselelor/dintilor.

alt sfat este, sa-ti faci o lucrare din portelan total, chiar daca te costa mai mult ai si siguranta mai mare ...

in cazul in care ai lucrarea pe molari sus, poti sa-ti faci o lucrare din portelan partial..adica cu fațete..( nu se vede maseaua din metal can razi..si iesi mai ieftin ca bani.

daca ai lucrare molari jos..fa-ti din portelan total...caci altfel se vad dintii partial din metal cand razi sau casti gura mai mare..

daca ai lucrare in fața...recomand portelan total.

..................................

nu vorbesc despre implant dentar...banuiesc ca nu te intereseaza..( 300 euro/ dinte)

....

bafta

 

 

Buna ziua ! Va rog sa-mi spuneti daca o lucrare dentara de portelan , poate fi data jos fara s-a fie stricata shi cum se procedeaza , mentionez ca , lucrarea este lipita definitiv de vreo 3 ani ?

Multumesc anticipat !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua ! A si eu o intrebare , mi-sa spart un dinte de portelan, partea din fata a dintelui pana la metal, s-a ciobit , nu stiu din ce cauza ca de lovit nu l-am lovit , dintele este parte dintr-o lucrare completa la partea de sus .

SE POATE REPARA ca sa zic asa fara sa imi dea lucrarea jos ?, nu cred ca o mai poate da jos fara sa o strice !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×