Sari la conținut
Forum Roportal
ArteMiss

Diferenta dintre spirit si suflet?

Postări Recomandate

Apropo de diferenta dintre suflet si spirit. Se spune ca spiritul e rece si sufletul e cald.

Din cate am inteles, spiritul este un fel de invelis informational. Fara caldura sufletului care modeleaza spiritul, acesta (spiritul) ar fi pura informatie (rece). De altfel fantomele, spirite pure, sunt reci si lipsite de discernamant - care vine direct din suflet. Probabil de aceea este atat de periculoasa practicarea spiritismului: pentru suflete slabe, cu slab discernamant, accesul la structuri informationale si amestecarea acestora cu propriul spirit (invocarea spiritelor in necunostinta de cauza) poate duce la o degradare a propriului spirit. Cam asa cred eu ca sta treaba din cate am inteles.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alchimic vorbind...

Este gresit sa numim o entitate gen fantoma "spirit".

Spirit - Suflet - Trup

Trup= Corp material

Suflet= Corp Astral

Spirit= matrita emisa de Sursa(Scanteia Divina)

Sursa(Scanteia Divina)= ceea ce suntem noi cu adevarat

 

Spirit + Sursa reprezinta in mod normal aceeasi componenta... aceasta componenta este ceea mai importanta si cea mai pura parte din noi. Lumina noastra daca ar trebui sa spunem intr-un cuvant!

 

O sa revin maine cu un Citat a lui Paracelsus!

 

 

 

2.Ruah - suflu, viaţă, sufletul format din corpul dorinţelor şi mentalul concret, este un mediator

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spiritul este superior sufletului dpdv structural. La un moment dat sufletul este parasit. si daca traim mai departe pe o planeta se formeza altul. Spiritul traieste sute de miliarde de ani. Sufletul, de ordinul milioanelor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Spiritul este superior sufletului dpdv structural.

 

Eu as zice sa spiritul este suportul (hard-ul) iar sufletul este o parte din informatia stocata (o parte din soft), cea referitoare la sentimente, trairi, etc.

 

Spiritul traieste sute de miliarde de ani. Sufletul, de ordinul milioanelor.

 

Interesant...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Spiritul este superior sufletului dpdv structural. La un moment dat sufletul este parasit. si daca traim mai departe pe o planeta se formeza altul. Spiritul traieste sute de miliarde de ani. Sufletul, de ordinul milioanelor.

 

Eu vad o contradictie intre afirmatia inclinata si cea bolduita.Cam ce varsta ar trebui sa aiba Terra ca un suflet sa traiasca milioane de ani pe planeta noastra si apoi sa se formeze un nou suflet pe o alta planeta care sa se ataseze aceluiasi spirit?

 

 

Eu as zice sa spiritul este suportul (hard-ul) iar sufletul este o parte din informatia stocata (o parte din soft), cea referitoare la sentimente, trairi, etc.

 

Idee pe care o impartasesc si eu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu vad o contradictie intre afirmatia inclinata si cea bolduita.Cam ce varsta ar trebui sa aiba Terra ca un suflet sa traiasca milioane de ani pe planeta noastra si apoi sa se formeze un nou suflet pe o alta planeta care sa se ataseze aceluiasi spirit?

 

 

 

 

Idee pe care o impartasesc si eu.

 

 

inseamna ca sinele sau eul e cel care mai ramane pentru o posibila viata urmatoare nu? :jester:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×