Sari la conținut
Forum Roportal
ArteMiss

Diferenta dintre spirit si suflet?

Postări Recomandate

Ca tot vorbeam la topicul despre calatorii in astral despre clasificarea tuturor corpurilor din care este format omul,am observat ca in esoterismul budist exista 3 corpuri: fizic, spirit si suflet. Insa mereu am stat si m-am gandit care este diferenta dintre suflet si spirit? Ma poate lamuri si pe mine cineva?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca tot vorbeam la topicul despre calatorii in astral despre clasificarea tuturor corpurilor din care este format omul,am observat ca in esoterismul budist exista 3 corpuri: fizic, spirit si suflet. Insa mereu am stat si m-am gandit care este diferenta dintre suflet si spirit? Ma poate lamuri si pe mine cineva?!

sufletul este "haina" spiritului....... ca sa ajungi la spirit ,modifici " haina" 8) singura modalitate de atingere a spiritului este iubirea din inima sufletului......... :flowers:

multa iubire

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cineva imi spunea mai demult cum ca unul din ele este cel "captiv" in trupul fizic si celalalt ia denumirea cealalta dupa ce trupul fizic moare... dar nu mai tin minte care cum a zis ca e...asa multa importanta i-am dat atunci si-asa de tare am crezut ca vezi si tu cat de bine am tinut minte... dar acum am revenit asupra intrebarii... :x: merci pentru raspuns :friends:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca tot vorbeam la topicul despre calatorii in astral despre clasificarea tuturor corpurilor din care este format omul,am observat ca in esoterismul budist exista 3 corpuri: fizic, spirit si suflet. Insa mereu am stat si m-am gandit care este diferenta dintre suflet si spirit? Ma poate lamuri si pe mine cineva?!

mai sunt 2 topicuri asemanatoare , unul pe la paranormal , iar altul la filozofie ; daca esti interesata le poti citi pe amandoua ! :x:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

No sorry Ravl...de la paranormal asta cred ca este topicul(sau daca mai e unul chiar nu l-am observat)...iar avand in vedere ca n-as avea chef sa stau sa discut situatiile mai mult sau mai putin dramatice prin care trec cei de la "Dragoste" sau care mai e pretul carburantilor,ce se mai intampla in politica sau alte chestii din astea mirobolante, am preferat sa raman aici in perimetrul "Astrologiei si paranormalului" ca imi fac mai tare cu ochiul... n-am apucat sa explorez si teritoriul filosofiei dar am sa dau o raita si pe-acolo... daca tot mi-ai recomandat... :x:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×