Salt la continut

Fotografie

Diferenta dintre spirit si suflet?

• Te rog sa te conectezi pentru a raspunde
55 replici la acest subiect

#1 ArteMiss

ArteMiss

Lalea

• Full Members
  • StricaStricaStrica
  • 182 mesaje

Scris 03 January 2008 - 11:12 PM

Ca tot vorbeam la topicul despre calatorii in astral despre clasificarea tuturor corpurilor din care este format omul,am observat ca in esoterismul budist exista 3 corpuri: fizic, spirit si suflet. Insa mereu am stat si m-am gandit care este diferenta dintre suflet si spirit? Ma poate lamuri si pe mine cineva?!
  • 0

Ultima colectie! Noile implanturi Allergan BRST

#2 mihaela1

mihaela1

Crin

• Advanced Member
  • StricaStricaStricaStricaStrica
  • 502 mesaje

Scris 05 January 2008 - 08:59 PM

Cabala mparte omul n trei părţi fundamentale:

1.Nefeş - corpul eteric sau principiul vieţii ce stă Ia baza corpului fizic şi al existenţei concrete. Nefeş este forţa care contribuie la construirea trupului. Cabala ne spune că nefeş se introduce n sămnţa bărbatului cnd se uneşte cu soţia sa. După ce omul, duhul, a părăsit lumea terestră, nefeş nconjoară mormntul său;

2.Ruah - suflu, viaţă, sufletul format din corpul dorinţelor şi mentalul concret, este un mediator ntre nefeş şi neşamah. Ruah nu este att de sensibil la influenţele lumii exterioare ca şi nefeş şi cuprinde personalitatea sau ego-ul. Plutind ntre activ şi pasiv, ntre interior şi exterior, ruah reprezintă legătura dintre spirit şi materie, unind n om lumea internă cu cea externă;

3.Neşamah - arborele vieţii", este spiritul ce cuprinde voinţa, inteligenţa şi memoria. Este n legătură cu Divinitatea, astfel că ruah şi nefeş ajung la Sursa divină prin neşamah. Pătrunznd n neşamah, Divinitatea i dă viaţă lui ruah şi nefeş.

Nefeş şi neşamah sunt esenţe diferite - ca uleiul şi apa - ntre care nu poate exista o conexiune directă. Din acest motiv este nevoie de un mediator, de ruah, care le uneşte. Nefeş, ruah şi neşamah nu sunt complet distincte şi separate ci se interferează asemenea culorilor spectrului, care deşi sunt succesive se topesc una n alta. După moartea biologică, nefeş, ruah şi neşamah se separă de trup şi se nalţă fiecare n sfera de unde au venit.

In loc să-şi ia energia din Cer, trăind n Divinitate şi primind de la Ea n mod constant spiritualitatea de care are nevoie, omul şi ndreaptă atenţia mai mult spre pămnt, spre lumea terestră, se afundă tot mai mult n dragostea de sine şi n senzualitate, absorbind energie din sufletul pămntului. Ca urmare ruah s-a ndepărtat de neşamah şi s-a ridicat deasupra acestuia, prelund guvernarea fiinţei umane. Prin involuţie, partea inferioară a lui nefeş, fiind iniţial un corp de lumină, a devenit un trup mbrăcat n piele. In acest fel omul a fost descompus n cele trei părţi fundamentale ale alcătuirii sale - spirit, suflet şi trup.
  • 0

#3 the listener

the listener

Orhidee

• Banned
  • StricaStricaStricaStricaStricaStrica
  • 4585 mesaje

Scris 06 January 2008 - 03:50 AM

Ca tot vorbeam la topicul despre calatorii in astral despre clasificarea tuturor corpurilor din care este format omul,am observat ca in esoterismul budist exista 3 corpuri: fizic, spirit si suflet. Insa mereu am stat si m-am gandit care este diferenta dintre suflet si spirit? Ma poate lamuri si pe mine cineva?!

sufletul este "haina" spiritului....... ca sa ajungi la spirit ,modifici " haina" 8) singura modalitate de atingere a spiritului este iubirea din inima sufletului......... :flowers:
multa iubire
  • 0

#4 ArteMiss

ArteMiss

Lalea

• Full Members
  • StricaStricaStrica
  • 182 mesaje

Scris 06 January 2008 - 01:38 PM

cineva imi spunea mai demult cum ca unul din ele este cel "captiv" in trupul fizic si celalalt ia denumirea cealalta dupa ce trupul fizic moare... dar nu mai tin minte care cum a zis ca e...asa multa importanta i-am dat atunci si-asa de tare am crezut ca vezi si tu cat de bine am tinut minte... dar acum am revenit asupra intrebarii... :x: merci pentru raspuns :friends:
  • 0

#5 Ravl

Ravl

simplu

• Gold Member
  • 13885 mesaje

Scris 06 January 2008 - 01:51 PM

mai sunt 2 topicuri asemanatoare , unul pe la paranormal , iar altul la filozofie ; daca esti interesata le poti citi pe amandoua ! :x:
  • 0

#6 ArteMiss

ArteMiss

Lalea

• Full Members
  • StricaStricaStrica
  • 182 mesaje

Scris 06 January 2008 - 02:32 PM

No sorry Ravl...de la paranormal asta cred ca este topicul(sau daca mai e unul chiar nu l-am observat)...iar avand in vedere ca n-as avea chef sa stau sa discut situatiile mai mult sau mai putin dramatice prin care trec cei de la "Dragoste" sau care mai e pretul carburantilor,ce se mai intampla in politica sau alte chestii din astea mirobolante, am preferat sa raman aici in perimetrul "Astrologiei si paranormalului" ca imi fac mai tare cu ochiul... n-am apucat sa explorez si teritoriul filosofiei dar am sa dau o raita si pe-acolo... daca tot mi-ai recomandat... :x:
  • 0

#7 LikeThisPoppy

LikeThisPoppy

stop

• Gold Member
  • 7145 mesaje

Scris 06 January 2008 - 02:36 PM

Cabala mparte omul n trei părţi fundamentale:

1.Nefeş - corpul eteric sau principiul vieţii ce stă Ia baza corpului fizic şi al existenţei concrete. Nefeş este forţa care contribuie la construirea trupului. Cabala ne spune că nefeş se introduce n sămnţa bărbatului cnd se uneşte cu soţia sa. După ce omul, duhul, a părăsit lumea terestră, nefeş nconjoară mormntul său;

2.Ruah - suflu, viaţă, sufletul format din corpul dorinţelor şi mentalul concret, este un mediator ntre nefeş şi neşamah. Ruah nu este att de sensibil la influenţele lumii exterioare ca şi nefeş şi cuprinde personalitatea sau ego-ul. Plutind ntre activ şi pasiv, ntre interior şi exterior, ruah reprezintă legătura dintre spirit şi materie, unind n om lumea internă cu cea externă;

3.Neşamah - arborele vieţii", este spiritul ce cuprinde voinţa, inteligenţa şi memoria. Este n legătură cu Divinitatea, astfel că ruah şi nefeş ajung la Sursa divină prin neşamah. Pătrunznd n neşamah, Divinitatea i dă viaţă lui ruah şi nefeş.

Nefeş şi neşamah sunt esenţe diferite - ca uleiul şi apa - ntre care nu poate exista o conexiune directă. Din acest motiv este nevoie de un mediator, de ruah, care le uneşte. Nefeş, ruah şi neşamah nu sunt complet distincte şi separate ci se interferează asemenea culorilor spectrului, care deşi sunt succesive se topesc una n alta. După moartea biologică, nefeş, ruah şi neşamah se separă de trup şi se nalţă fiecare n sfera de unde au venit.

In loc să-şi ia energia din Cer, trăind n Divinitate şi primind de la Ea n mod constant spiritualitatea de care are nevoie, omul şi ndreaptă atenţia mai mult spre pămnt, spre lumea terestră, se afundă tot mai mult n dragostea de sine şi n senzualitate, absorbind energie din sufletul pămntului. Ca urmare ruah s-a ndepărtat de neşamah şi s-a ridicat deasupra acestuia, prelund guvernarea fiinţei umane. Prin involuţie, partea inferioară a lui nefeş, fiind iniţial un corp de lumină, a devenit un trup mbrăcat n piele. In acest fel omul a fost descompus n cele trei părţi fundamentale ale alcătuirii sale - spirit, suflet şi trup.

dar explicatia crestina o da cineva? ca in cele din urma cei mai multi suntem crestini ortodocsi.
  • 0

#8 Dezvatzatorul

Dezvatzatorul

Boboc

• Full Members
  • Strica
  • 29 mesaje

Scris 06 January 2008 - 05:23 PM

pai de ce nu o dai tu daca tot amintesti de ea?

numai bine! :x:
  • 0

#9 LikeThisPoppy

LikeThisPoppy

stop

• Gold Member
  • 7145 mesaje

Scris 06 January 2008 - 07:00 PM

pai de ce nu o dai tu daca tot amintesti de ea?

numai bine! :x:

io n-o stiu, ca de aia intreb de ea!

dar poate o stii tu...
  • 0

#10 Dezvatzatorul

Dezvatzatorul

Boboc

• Full Members
  • Strica
  • 29 mesaje

Scris 06 January 2008 - 09:14 PM

hehe!