Sari la conținut
Forum Roportal
inainina

cum se numeste boala

Postări Recomandate

Buna,

 

Am nevoie de ajutorul vostru.prietenul meu sufera de cativa ani de dureri crunte in zona coloanei care au coborat si inspre bazin.Acum o sapt si ceva a fost in spital pt efectuarea unor analize.Aici a aflat de la un medic ca ar avea o boala care macina cartilagiile.in timp acestea nu vor mai exista iar oasele se vor suda intre ele si nu se va mai putea apleca.se spune ca nu exista tratament pt asa ceva doar ceva alternativ care sa-i mai calmeze durerile care vor deveni insuportabile.Am auzit si varianta ca in cel tarziu un an de zile nu va mai putea merge.Va rog din suflet daca ati auzit de aceste simptome sa imi spuneti despre ce boala este vorba si daca exista vreun tratament de orice fel,chiar si naturist.Sunt disperata!!Analizele inca nu sunt gata,nu pot sa cred ca aceasta boala avanseaza asa de rapid si ca exista sansa ca iubitul meu la 28 de ani sa nu mai poata sa mearga.Va rog din suflet ajutati-ma!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

NU te ingrijora ....

Nu exista sa ceva...atat de repede.

Este ceva asemanator bolii mele.Lombosciatica.Asa mi-a spus si mie doctora acum 10 ani...si uite ca merg,alerg,ma misc.

Intr-adevar are si partile ei negative,dar nici ciar asa.Exagereaza.Si ....CONSULTATI SI ALTI MEDICI

Boala se manifesta incet...dar sigur...in cazul nerespectarii tratamentului,regimului alimentar,efortului fizic.

Daca incarca sa se opereze are si riscuri.Mie mi-a spus doctora asa....acum 10 ani...si tin totul perfect minte:

-se poate opera...DAR exista riscul ca in momentul in care se face anestezia sa se atinga nervul(deoarece anestezia trebuie facuta exact in locul unde sunt oasele sudate intre ele),si sa raman paralizata

-ar mai fi operatia cu laser...dar tot asa...este riscanta

-sau....mentinerea pe loc a bolii ...prin:

tratament adecvat,regim alimentar,si unele reguli legate de viata de zi cu zi...cum ar fi:

-nu ai voie sa ridici mai mult de 5 kg

-nu ai voie sa duci greutati in spate

-nu ai voie sa stai transpirat(mai ales la coloana)

-nu ai voie sa porti tocuri

-nu ai voie sa depui efort fizic indelungat si excesiv

...si multe altele...intra pe net si cauta despte lombosciatica...discopatie

 

TOTUSI ESTE O BOALA CU CARE POTI SPURAVIETUI ATATA TIMP CAT AI GRIJA DE TINE

MULTA SANATATE!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
NU te ingrijora ....

Nu exista sa ceva...atat de repede.

Este ceva asemanator bolii mele.Lombosciatica.Asa mi-a spus si mie doctora acum 10 ani...si uite ca merg,alerg,ma misc.

Intr-adevar are si partile ei negative,dar nici ciar asa.Exagereaza.Si ....CONSULTATI SI ALTI MEDICI

Boala se manifesta incet...dar sigur...in cazul nerespectarii tratamentului,regimului alimentar,efortului fizic.

Daca incarca sa se opereze are si riscuri.Mie mi-a spus doctora asa....acum 10 ani...si tin totul perfect minte:

-se poate opera...DAR exista riscul ca in momentul in care se face anestezia sa se atinga nervul(deoarece anestezia trebuie facuta exact in locul unde sunt oasele sudate intre ele),si sa raman paralizata

-ar mai fi operatia cu laser...dar tot asa...este riscanta

-sau....mentinerea pe loc a bolii ...prin:

tratament adecvat,regim alimentar,si unele reguli legate de viata de zi cu zi...cum ar fi:

-nu ai voie sa ridici mai mult de 5 kg

-nu ai voie sa duci greutati in spate

-nu ai voie sa stai transpirat(mai ales la coloana)

-nu ai voie sa porti tocuri

-nu ai voie sa depui efort fizic indelungat si excesiv

...si multe altele...intra pe net si cauta despte lombosciatica...discopatie

 

TOTUSI ESTE O BOALA CU CARE POTI SPURAVIETUI ATATA TIMP CAT AI GRIJA DE TINE

MULTA SANATATE!

 

Apreciez efortul care-l faci dar dupa cum ti-am spus a n-a oara postezi mesaje aiurea.

E din 2007 iar tu draga mea terorista esti in anul de gratie 2009.

Iar persoana din 2007 poate avea osteoporoza ceea ce nu e identic cu lomboscioatica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×