Sari la conținut
Forum Roportal
lavvinya

Musculite in pamanatul florilor

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut,

am ai eu o problema cu trandafiru' japonez...de curand au aparut pureci albi pe pamant dar si pe unele frunze ..cum pot scapa de ai?

am pus apa cu tutun macerat de curand ......e bine?

 

Merci anticipat :hi:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut,

am ai eu o problema cu trandafiru' japonez...de curand au aparut pureci albi pe pamant dar si pe unele frunze ..cum pot scapa de ai?

am pus apa cu tutun macerat de curand ......e bine?

 

Merci anticipat :hi:

..........................

scoti trandafirul din pamant ( daca nu este mare )

ii speli radacina cu apa curata

schimbi pamantul cu altul proaspat si mai putin gras.

stropesti cu otrava--o cumperi de la florarie--

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salut,

am ai eu o problema cu trandafiru' japonez...de curand au aparut pureci albi pe pamant dar si pe unele frunze ..cum pot scapa de ai?

am pus apa cu tutun macerat de curand ......e bine?

 

Merci anticipat :drag:

Pe pamant pot fi pureci, si atunci e vorba de colembole. Acestea apar la dereglarile de udare, adica exces de apa, dupa o perioada de seceta. Sfatul meu este sa uzi mai rar si sa folosesti folosesti la urmatoarele 2 udari, o solutie de Mospilan.

Cat despre insectele de pe frunze, nu cred ca sunt pureci. Daca sunt albe, poate fi vorba de musculita de sera (Trialeurodes vaporariorum). Foloseste insecticide specifice (Confidor, Admiral)... daca nu gasesti, incerca cu Mospilan. Pregateste o solutie in concentratie mai ridicata (numai la Mospilan maresti concentratia) si stropesti cu un pulverizator trandafirul dchinezesc (banuiesc ca despre Hibiscus vorbesti).

Daca nu stii exact despre ce este vorba, posteaza cateva poze cu inamicii in cauza, ca sa ne lamurim.

 

Musculita alba de sera arata asa: http://www.hydro-gardens.com/images/whitefly.jpg http://www.ppis.moag.gov.il/ppis/insect_ga...aporariorum.jpg

iar colembolele arata asa: http://farm2.static.flickr.com/1003/146006...4fe005697_o.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Trandafiru are cam 130 cm deci e cam greu cu solutia propusa de @ newtask

 

Parca musculita din poza a 2 a este :nea: (numai ca nu erau doar albe ci si negre ) ...au aparut pe frunze in special pe alea tinere adica de la vrful ramurilor...le-am spalat cu buretele si apa :P ...inca nu vreau sa pun chimicale pe el (nici ingrasaminte nu i-am pus)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

daca nu vrei sa folosesti insecticide, spala-l bine cu solutie de sapun lichid. Prepara o solutie foarte diluata de sapun lichid (concentratie 5%, adica 1 parte sapun lichid si 20 parti apa), si spala bine planta, in special partile atacate de musculitele respective, folosind un burete moale. Eventual pune ghiveciul in cada si dupa ce termin de spalat, fa-i dus cu apa la temperatura camerei. Ai grija, apa prea rece, provoaca un soc trandafirului si poate duce la caderea frunzelor.

Cand ii faci dus, acopera suprafata ghiveciului de jur imprejurul tulpinii cu o folie, astfel incat sa nu se imbibe substratul cu apa.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sau poti incerca un bol cu apa pus langa ghivece. Unele mai merg si se mai inneaca. :)

Sau pulverizeaza apa calduta.

Insecticidul este totusi cea mai buna solutie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sint pasionata de flori am multe flori de camera dar majoritatea sint fara flori sint copaci sau nu fac deloc flori am primit un copacel si are printre frunze un fel de musculite mici si albe.Ce sa fac sa scap de ele?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

lena, musculitele albe apar in cazul plantelor ce sunt tinute la caldura sufocanta, adica fara o aerisire corespunzatoare.

Ce fel de planta este cea atacata? Ai putea pune o poza, pentru a o identifica?

Fara sa stiu exact despre ce planta e vorba, nu pot sa-ti spun decat sa o stropesti cu solutie de Mospilan si sa o lasi apoi cateva ore intr-o locatie usor umbrita si cu o aerisire foarte buna. Repeti tratamentul doar daca mai apar musculite si numai dupa un interval de 5-6 zile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×