Sari la conținut
Forum Roportal
lukyka

Maternitatea-vechime sau nu?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

am auzit ca, concediul de maternitate nu este luat in calcul la vechime. stie cineva care e adevarul? la servici asa mi s-a spus de catre cei de la personal. mie mi s-a parut o aberatie!!!!!!!!!! va rog daca puteti sa imi raspundeti altfel o iau razna. multumesc anticipat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca vorbesti de CIC-Concediul pentru ingrijire copil de 2 ani de zile, eu stiu ca se ia in considerare ca si perioada cotizata, si ca pe aceasta perioada contributile tale catre stat sunt achitate. Concediul de maternitate sunt acele 126 de zile calendaristice de dinainte + dupa nastere obligatoriu 42.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu, de la al treilea copil incolo statul nu iti mai acorda indemnizatia si concediul ingrijire copil pana la 2 ani, adica daca stai acasa stai pe barba ta, si nu se pune la vechime, si nici nu primesti indemnizatie. La primii doi copii ai dreptul la CIC, cu indemnizatia de 6 mil + 2 mil alocatie, si se considera la vechime.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Enki, ai dreptate, eu ma gandeam la altceva.Ma gandeam ca dupa al treilea copil ai la pensionare nu stiu cati ani avans.

Nu stiu daca mai e valabila.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cei 2 ani cat esti in concediu de cresterea copilului se iau in calcul pentru pensie, cartea de munca nu se incheie pe acea perioada, ea ramane activa, angajatul figureaza la angajator in statele de plata :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In perioada concediului de maternitate + concediul de ingrijire si crestere copil, contributiile sunt platite de catre asigurarile sociale adica de catre stat, automat vechimea in munca se adauga, doar ca, pe cartea de munca scrie ca CIM este suspendat. Acesta nu-i un motiv de ingrijorare...Un angajator nu are dreptul conform Codului muncii sa suspende CIM din acest motiv...In cazul in care se intampla acest lucru...constituie un abuz, iar acest abuz trebuie reclamat...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna! Am o nelamurire la care sper sa ma ajutati. Sunt absolventa de facultate si pana acum nu am mai lucrat. Am beneficiat de somaj de absolvent (de 6 luni) si in cazul in care ma angajez din timpul somajului cu carte de munca (care mi se va face odata cu aceasta angajare), acesta perioada in care am primit somaj se va trece in cartea de munca ca si vechime? Se vor lua in considerare si aceste luni (in care am primit somaj) pentru calculul indemnizatiei de maternitate?Sau mai bine zis, daca nu am 12 luni lucrate efectiv inainte de a intra in maternitate, dar cu perioada in care am primit somaj se cumuleaza cele 12 luni, pot benefia de indemnizatia de maternitate?

si o alta intrebare. Daca nu sunt 12 luni lucrate si doresc sa intru in maternitate, pt a beneficia de indemnizatia de maternitate pot plati eu la casa de sanatate sau pensii, spre exemplu o luna?

Multumesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Din cate stiu eu,perioada de somaj se asimileaza ca si perioada pentru stabilirea celor 12 luni.

Tu vorbesti despre plata indemnizatiei pentru cresterea copilului in varsta de panala 2 ani,nu?Pentru ca plata concediului de maternitate(cele 126 zile) se face normal,daca lucrezi de la serviciu.

Si,dupa ultima lege aparuta anul trecut nu se mai poate plati la Casa de Pensii(sau cum ii spune!!)...trebuie sa ai asigurarea platita din salariu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In cazul in care ma angajez pe un post (altul decat domeniul in care am terminat facultatea si am si licenta) la o firma, eu pot fi incadrata pe studii superioare pe postul respectiv chiar daca nu am cursuri de specialitate? sau trebuire sa urmez niste cursuri de specialitate?

 

In cazul in care ma angajez pe un post (altul decat domeniul in care am terminat facultatea si am si licenta) la o firma, eu pot fi incadrata pe studii superioare pe postul respectiv chiar daca nu am cursuri de specialitate? sau trebuire sa urmez niste cursuri de specialitate?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×