Sari la conținut
Forum Roportal
DETTE

am si eu o probl cu PC-ul....

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am o problema cu PC-ul , si nu stiu ce are...va rog daca se poate, as vrea sa-mi da-ti ceva idei....

Aprind calculatorul...si imi merge greu...pe net...si dupa vreo 1h...2h....mi se stinge....si cand il aprind mi se stinge iar...cam tot la acceasi perioada...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am o problema cu PC-ul , si nu stiu ce are...va rog daca se poate, as vrea sa-mi da-ti ceva idei....

Aprind calculatorul...si imi merge greu...pe net...si dupa vreo 1h...2h....mi se stinge....si cand il aprind mi se stinge iar...cam tot la acceasi perioada...

Ai un voltmetru, sau un aparat de masura? Vezi la priza cum stai cu curentul, daca e sub 220 de V, suna la compania de electriucitate.

 

Mai aspira sursa de praf. Verifica ventilatorul (daca e nevoie da-i cu putin "ulei pentru mecanisme fine"; se face la Cugir ) sa vezi sa mearga bine sa nu se supraincalzeasca.

 

Zi-ne daca ai rezolvat ceva cu asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

1. Problema netului nu cred ca e de la calculator, poate fi si de la provider.

2. Exact cum a spus si Kline, sterge praful din el, verifica temperaturile sa nu fiu depasite.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sa ne intelegem, cele doua simptome relatate sunt diferite si pot avea cauze diferite. Sa o luam pe rand:

Stingerea PC-ului poate fii provocata de multe cauze printre care si incalzirea sistemului. Mai util era daca ne spuneai cam ce vechime au componentele.

 

Mai intai ar trebui suspectata sursa ( se poate face prin inlocuire temporara cu o alta similara)

Apoi memoriile RAM ( se pot extrage cu grija si curata contactele cu alcool izopropilic sau ceva similar, si sterse cu atentie)

Alte componente ce eventual pot fii lasate in stand-by ( sa nu mai suga energie din sursa)

Nu in ultimul rand e bine de facut o inspectie serioasa asupra placii de baza. Am intalnit cazuri in care condensatorii de 1500/6,3 nu mai posedau decat 100 sau mai putin din capacitatea initiala.

Daca tot se ajunge la placa de baza si daca acesta nu-i tocmai proaspata, indic sa se innoiasca pasta de pe procesor.

 

Atentie! daca simti ca domeniul te depaseste, apeleaza la cineva mai dibaci !

Succes!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×