Sari la conținut
Forum Roportal
menssana1984

Sufletul pereche

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

considerati ca exista un suflet pereche?

si de ce trebuie sa il asteptam/cautam?

de ce unii oameni mor fara sa intalneasca asa ceva?

sufletul pereche reprezinta perfectiunea pt voi?

ce ar trebui sa intelegem si de ce e asa de dorit ?

de ce nu ne multumim cu putinul de langa noi?

sau asta e o greseala?

cat ar trebui sa il asteptam/cautam?cand trebuie sa ne dam batuti, ca sa nu pierdem si putinul ramas?

Editat de menssana1984

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Cum iti dai seama ca ai gasit sufletul pereche? Iata cateva indicii:

- Daca impartiti acelasi pasiuni, idei si idealuri, e posibil ca el sa fie.

- Pentru a-l recunoaste, trebuie intai sa te cunosti pe tine insati

- Te face sa te simti in siguranta, ca si cand nimic rau nu ti se poate intampla alaturi de el

- Te regasesti in el

- Ai impresia ca il cunosti de-o viata

- Faceti o echipa buna

- Te sustine in tot ceea ce faci

- Te accepta asa cum esti, fara sa incerce sa te schimbe si scoate ce e mai bun din tine

-Iti este cel mai bun prieten"

 

Ati intalnit desigur persoane care sa indeplineasca "conditiile"de mai sus si ati spus in acel moment al vietii ca sigur este sufletul vostru pereche.Dar exista el cu adevarat?Poate fi o notiune inventata de om din teama sa de singuratate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si de ce trebuie sa il asteptam/cautam?

Nimic nu trebuie.

 

de ce unii oameni mor fara sa intalneasca asa ceva?

Pentru ca nu toti merita.

 

sufletul pereche reprezinta perfectiunea pt voi?

Prin definitie , da.

 

de ce nu ne multumim cu putinul de langa noi?

sau asta e o greseala?

cat ar trebui sa il asteptam/cautam?cand trebuie sa ne dam batuti, ca sa nu pierdem si putinul ramas?

Cand ne dam batuti,apare. Ar trebui sa-l cautam mereu in noi,dar majoritatea renunta.E absolut firesc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de ce nu ne multumim cu putinul de langa noi?

 

Pentru ca face parte din natura omului sa-si doreasca tot mai mult si sa avanseze fie profesional fie sentimental.

Editat de deea_s

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Cum iti dai seama ca ai gasit sufletul pereche? Iata cateva indicii:

- Daca impartiti acelasi pasiuni, idei si idealuri, e posibil ca el sa fie.

- Pentru a-l recunoaste, trebuie intai sa te cunosti pe tine insati

- Te face sa te simti in siguranta, ca si cand nimic rau nu ti se poate intampla alaturi de el

- Te regasesti in el

- Ai impresia ca il cunosti de-o viata

- Faceti o echipa buna

- Te sustine in tot ceea ce faci

- Te accepta asa cum esti, fara sa incerce sa te schimbe si scoate ce e mai bun din tine

-Iti este cel mai bun prieten"

 

Ati intalnit desigur persoane care sa indeplineasca "conditiile"de mai sus si ati spus in acel moment al vietii ca sigur este sufletul vostru pereche.Dar exista el cu adevarat?Poate fi o notiune inventata de om din teama sa de singuratate.

-daca impartiti aceleasi pasiuni, de regula, asta duce la monotonie.

nu pot sa imi imaginez pe cineva care poate trai cu el insusi.

de regula, diferentele sunt sarea si piperul, unei relatii.

 

-faptul ca te face sa te simti in siguranta, ar trebui sa fie clar ca e o iluzie.

 

-faptul ca te regasesti in el...nu inteleg....voi va cautati pe voi ?

 

- o echipa buna poti face si cu un dusman, pana in clipa in care scopul e atins, iar tu devii inutil.

 

-nu cred ca e o idee buna sa fii sustinut in orice domeniu si sa nu se incerce o schimbare a modului tau de viata.

 

deci din toate astea, nu pot decat sa trag o singura concluzie, te cauti pe tine insuti, dar in varianta feminina.

 

Nimic nu trebuie.

 

 

Pentru ca nu toti merita.

 

 

Prin definitie , da.

 

 

Cand ne dam batuti,apare. Ar trebui sa-l cautam mereu in noi,dar majoritatea renunta.E absolut firesc.

din punctul meu de vedere, toata lumea cauta perfectiunea.

unii o si gasesc, dar perfectiunea la randul ei, cauta perfectiunea, iar voi nu sunteti perfecti.

 

sufletul pereche pt mine.....eu cred ca este, exact, asa cum nu ma astept eu sa fie.

 

cat despre voi, avand in vedere faptul, ca aveti trasate deja multe trasaturi, ale acestui concept, cred ca ar trebui sa il fi gasit pana acuma, nu?

doar stiti ce anume cautati....

 

sau nu ati gasit ceea ce cautati in aceasta forma?

 

Pentru ca face parte din natura omului sa-si doreasca tot mai mult si sa avanseze fie profesional fie sentimental.

si ce te face sa crezi ca vei fi multumita cu un suflet pereche?

ca nu o sa iti doresti mai mult?si mai mult?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
-faptul ca te regasesti in el...nu inteleg....voi va cautati pe voi ?

 

deci din toate astea, nu pot decat sa trag o singura concluzie, te cauti pe tine insuti, dar in varianta feminina.

Crezi ca e de ajuns sa stii ce cauti pentru a-ti gasi sufletul pereche? Iti spun eu ca nu. Ai nevoie de multa vointa,rabdare,curaj,incredere.Sunt multe ingrediente.Daca toti am sti ce cautam ,ar trebui sa ne fi gasit sufletul pereche demult. Si te asigur ca sunt extrem de multi oameni care stiu ce cauta,dar nu e de ajuns.

"Multumita cu un suflet pereche"...pai sa analizam putin cum suna...cand iti gasesti sufletul pereche,nu e vorba de multumire,ci de intregire.E mai mult decat multumire.Nu se poate descrie in cuvinte. E senzatia ca in sfarsit te-ai regasit ca om.

 

Vezi,pana la urma ai tras o concluzie importanta:"te cauti pe tine insuti." Intr-adevar,ca sa poti fi fericit alaturi de cel/cea care iti este menit/a,e necesar sa te regasesti,sa poti fi tu in fiecare situatie,sa fii natural,pur,dominat de inocenta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
-daca impartiti aceleasi pasiuni, de regula, asta duce la monotonie.

nu pot sa imi imaginez pe cineva care poate trai cu el insusi.

de regula, diferentele sunt sarea si piperul, unei relatii.

 

-faptul ca te face sa te simti in siguranta, ar trebui sa fie clar ca e o iluzie.

 

-faptul ca te regasesti in el...nu inteleg....voi va cautati pe voi ?

 

- o echipa buna poti face si cu un dusman, pana in clipa in care scopul e atins, iar tu devii inutil.

 

-nu cred ca e o idee buna sa fii sustinut in orice domeniu si sa nu se incerce o schimbare a modului tau de viata.

 

deci din toate astea, nu pot decat sa trag o singura concluzie, te cauti pe tine insuti, dar in varianta feminina.

 

Intr-adevar e ilogic sa caracterizezi sufletul pereche in functie de nuantele propriei tale personalitati. Mai firesc e sa-l conturezi pe baza starii in care doua suflete perechi coexista:

 

- fiecare se simte mereu mai indragostit si, in acelasi timp, mai iubit de celalalt

- personalitatile celor doi genereaza in mod natural armonie

- fiecare il face pe celalalt sa vrea sa devina un om mai bun

 

Cele trei aspecte se concretizeaza, fiecare, intr-un ingredient fundamental: iubire, echilibru psihic, implinire spirituala. Nu cred ca ne putem dori mai mult dintr-o relatie, nici macar teoretic.

 

Ca o nota, notiunea de "suflet pereche" are o aplicabilitate indoielnica. In momentul in care un om se considera fericit si implinit intr-o relatie, paharul e plin, nu mai ai ce turna peste. Daca ar aparea in viata lui/ei adevaratul suflet pereche, nu s-ar intampla nimic, pentru ca viata lui/ei e completa deja. Deci conteaza mai putin daca exista sau nu suflete pereche; conteaza doar sa fim fericiti.

 

Idea este insa frumoasa. Nu degeaba m-a marcat puternic "Adam si Eva" lui Rebreanu in liceu. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si ce te face sa crezi ca vei fi multumita cu un suflet pereche?

ca nu o sa iti doresti mai mult?si mai mult?

 

Orice e posibil.Nu trebuie sa te regasesti total in acea persoana,dar nici sa fiti foarte diferiti in orice plan.Trebuie sa aveti si puncte comune,altfel nu vad cum ar exista comunicare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×