Sari la conținut
Forum Roportal
dani

Ati fi dispusi sa economisiti resursele de apa, energie electica si termica?

Postări Recomandate

Oricum romanii folosesc putina apa.

Mergi cu RATB-ul sa vezi cat de economisti sunt romanii.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce părere aveţi de economisirea resurselor ?

C

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu cati dintre voi stiu, probabil nici autorul topicului, ca articolul E GREU SA STINGI LUMINA ? semnat de Mimi Noel si aparut in numarul 32 al revistei Money Express face referire la acest topic precum si la 1ultimunicorn, alias SithLord. Interesant!

 

Cat despre intrebarea pusa, insuccesul acestui topic (a se citi lipsa de raspunsuri) spune multe despre felul in care noi romanii abordam aceasta problema.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mie mi se par foarte sugestive campaniile promovate prin spot-urile TV...doar ca romanii cu mentalitatea lor zic :"e o mare abureala si incalzirea asta globala "...reducerea consumului de apa in sensul ca in loc de 20 de min sub dus stai doar 10 ,inlocuirea becurilor cu filament cu cele economice,aprinderea becurilor doar acolo unde este necesar si stingerea lor dupa terminarea activitatii,reciclarea sticlelor,hartiilor,deseurilor in general ar putea ajuta la imbunatatirea calitatii vietii generatilor viitoare daca macar jumatate din populatia Terrei ar intelege importanta economisirii resurselor...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

saptamana viitoare marti (29.01) se relanseaza forumu de discutii a comisiei europene, si cu ocazia asta o sa fie online 3 comisari (pe comunicare, pe mediu si pe energie) intre 16:00 si 18:30.

daca va tenteaza, principalele teme discutate vor fi schimbarea climatica si energia, viitorul europei si dialogul intercultural. normal ca dialogul poate sa divagheze..

pentru mai multe informatii:

http://europa.eu/debateeurope/index_ro.htm

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Degeaba se agita unii sa spuna oamenilor sa facem economie,sa nu mai risipim atat de mult resursele planetei,ca multora ce le intra pe-o ureche le iese pe cealalta.Si in America s-a tras alarma cu privire la incalzirea globala,daca stii de Al Gore,fostul vice-presedinte al SUA care a tot tinut conferinte si si-a prezentat cartea "An Inconvenient Truth" sub forma unui documentar,plin de grafici,imagini si explicatii cu privire la situatia ingrijoratoare a schimbarii climatului,cu incalzirea globala,a obtinut si un premiu al Academiei Americane de Film,i-am vazut documentarul de 2 ore si chiar explica foarte bine ce consecinte vom suporta pana in anul 2050 daca o tinem tot asa.Bun ... si mai departe? Cati dintre noi fac ceva bun pentru mediu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

eu sper ca si la noi sa apara cat de curand si la scara larga RECICLAREA. stau si ma uit cat de multe ambalaje reciclabile arunc eu la gunoi pentru ca nu le pot strange in casa pana se decid autoritatile sa puna in practica reciclarea. :angry:

in ce priveste resursele? toata ziua ii cicalesc pe ai mei sa stinga lumina in urma lor :cry:

dar nu cred ca voi ajunge sa procedez ca pensionarii care nu arunca apa de dupa baie pentru a o folosi la closet :)

Editat de flori de camp

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×