Sari la conținut
Forum Roportal
_cata

Vom avea LEGE ANTIPLAYBACK !

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Cu siguranta ati aflat cu totii de promovarea acestei legi in parlamentul Romaniei - poate una din putinele legi bune din ultimii ani . Despre ce e vorba? Din cate stiu eu, organizatorii de spectacole vor trebui sa precizeze pe afis daca solistii prezenti in acea seara vor canta LIVE sau doar playbacca .Desigur ca au aparut si multe controverse , dupa cum era de asteptat. Ce parere aveti ? eu cred ca astfel se va mai cerne sita si nu vom mai avea tot felul de behaiti in lumea muzicala...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hmm.....

vom vedea.

behaitii de care vorbesti tu n-ar avea succes daca publicul nu i-ar accepta. Aici e buba. Fiecare are dreptul sa aleaga pe cine asculta. Nivelul de prostie in Romania e prea ridicat, si asta se reflecta si in preferintele muzicale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ideea este buna, evident. Numai ca drumul de la teorie la practica e cam dificil in Romania, si ups, se pierd informatii seriose pe drumul asta.

 

Pana acum sa-a scris de fiecare data pe afis "concert live". Dar asta din ratiuni comerciale, nu ca ar fi tinut de etica sau vreo deontologie; poate pe undeva si putin respect pentru efortul celor de pe scena.

 

Curiozitatea mea este daca voi vedea candva scris pe afis: "concert playbacca cu Andreea Balan..(sau oriccare alta solista, respectiv trupa). Can o vad si pe asta, atunci o sa pot spune ca romanii au inceput "sa-si bage mintile in cap". :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
hmm.....

vom vedea.

Fiecare are dreptul sa aleaga pe cine asculta.

[snapbacca]47893[/snapbacca]

mda fiecare are acest drept despre care vorbesti tu insa la fel de bine romanii oricat de "prosti" ar fi ei in comparatie cu alte natii mai au si dreptul sa fie informati despre ce anume asculta. Si cu siguranta ca atunci cand vor sti se vor orienta mai bine in ce priveste "promovarea".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mda fiecare are acest drept despre care vorbesti tu insa la fel de bine romanii oricat de "prosti" ar fi ei in comparatie cu alte natii mai au si dreptul sa fie informati despre ce anume asculta. Si cu siguranta ca atunci cand vor sti se vor orienta mai bine in ce priveste "promovarea".

[snapbacca]47905[/snapbacca]

Chiar crezi ca daca ar scrie pe afis ca se face playbacca la un spectacol in care apar "idolii" lor, romanii nu sa-ar mai duce la spectacol, sau n-ar mai asculta "muzica" facuta de acestia?

Bineinteles ca au dreptul la informatie. Dar eu nu cred ca stiu sa se foloseasca de ea. Informatia n-o sa schimbe gusturile in materie de muzica ale romanilor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:blinca: mai citeste o data ce am scris pentru ca m-ai inteles gresit.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:blinca: mai citeste o data ce am scris pentru ca m-ai inteles gresit.

[snapbacca]47950[/snapbacca]

Pai......eu cred ca tu n-ai inteles mesajul meu.

In general se promoveaza lucrurile din care "ies" bani. Intelegi? :cheer:

Daca se poate vinde (adica se asculta)....... atunci se promoveaza, daca nu .......nu-si mai bate nimeni capu- Iar la noi behaielile se vand ca painea calda.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Adevarat. Totul tine de educatia muzicala a romanialor care este in stransa legatura cu nivelul lor de inteligenta. Ce daca va scrie adi de vito playbacca... ciobanul tot se va duce la concert... asa ca ... :cheer:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

uite ca am inteles perfect mesajul tau Emma. Parerea mea a fost ca nu ar trebui sa generalizam atunci cand folosim in aceeasi propozitie cuvintele "prosti" si "roman". Cei care au astfel de "idoli" vor plati pentru playbacca si cu totii stim ca de fapt ei nu se duc gramada la un spectacol pentru a asculta acest playbacca pentru ca asta o poate face oricine acasa. Ei se duc sa caste ochii la ce se vinde intr-adevar acolo.

 

Cam asta ar fi explicatia la ceea ce am scris eu intr-un mesaj anterior. Pentru ca parerea mea este ca daca va fi interzis playbaccaul vor disparea de pe piata romaneasca in mare parte (nu pot spune in totalitate pentru inceput) si genul de "idoli behaiti" cu pretentii de VIP in muzica. Vor vinde ce au de fapt de vandut pe o cu totul alta piata si nu cea a muzicii.

 

Alles calar?! Sper ca da.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hmm...Exact cand scriu aceste randuri "un behait" de cartier imi canta sub fereastra probabil unul dintre marile hit-uri ale acestei veri...

Incercand totusi sa fac abstractie de fondul sonor si sa ma dedic total acestui topic ce constat: behaiala este din ce in ce mai acaparatoare, mi-a inundat casa si ma innebuneste ...

Drept urmare incerc sa acopar notele muzicale ale lautarului nostalgic cu sunete mult mai familiare mie ....

:rocca:

Efectul ... :waccao:

 

Si acum ma intreb...exista oare vreo urma de bun simt care sa-i determine pe acesti indivizi sa respecte dreptul la libertate al fiecaruia? Cand vom intelege ca libertatea are si ea limitele ei?

Sunt liber pana la o limita si acea limita este reprezentata de drepturile oamenilor care ma inconjoara!

Atata vreme cat nimeni nu va lua atitudine si cetateanul va fi dezinformat sau poate doar neinteresat de drepturile ce i se cuvin, ne meritam soarta.

M-as bucura totusi daca romanul ar intelege versurile celor de la Parazitii si sa-ar comporta ca atare!

Privesc lucrurile insa cu optimism si sunt in asentimentul lui Spider cand afirm ca interzicerea playbacca-ului va atrage dupa sine multi idoli behaiti la groapa de gunoi a lumii muzicale romanesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×