Salt la continut

Fotografie
- - - - -

Importanţa istoriei

• Te rog sa te conectezi pentru a raspunde
101 replici la acest subiect

#1 Fr0z3nasic3

Fr0z3nasic3

piticul de pe creier

• Advanced Member
  • StricaStricaStricaStricaStrica
  • 975 mesaje

Scris 17 November 2007 - 11:44 PM

Cunoştinţele istorice constituie o necesitate imperativă pentru individ sau a fost redusă la stadiul de hobby īn societatea actuală?
Observānd “progresul” sistemului educaţional din Romānia īmi vine greu să cred că s-ar mai interesa cineva īn mod activ de istorie. A ajuns să fie un obiect de studiu de umplutură, īn care participanţii să debusoleze profesorii prin cāte un căscat sincer şi dezinvolt. :hi: :yahoo:
Pe de o altă parte, dezvoltarea tehnologiilor īn ritm exponenţial ne face dificilă formarea unei imagini obiective de ansamblu asupra prezentului. Ce să mai vorbim de trecut …
Chiar avem nevoie să ştim ce s-a īntāmplat acum zeci, sute sau mii de ani? Unde trebuie trasată graniţa īntre sinteză şi monografie? Detaliile sunt importante īn soluţionarea unei probleme explicite, īnsă total irelevante īn procesul de familiarizare cu anumite etape din dezvoltarea economico-socialo-culturală a unei civilizaţii.
Din punct de vedere practic, utilitatea acumulării unei mari cantităţi de date istorice s-a voalat considerabil. Mai prezintă interes doar pentru cei care au ales să predea această materie şi pentru eventualii călători īn timp.
Din punct de vedere teoretic, istoria poate oferi baza necesară argumentării unei dezbateri, poate furniza informaţii necesare altor ramuri ştiinţifice (psihoistorie, antropologie) ori īncadrării īn context a anumitor realizări, evenimente.

Ce importanţă are istoria pentru voi? Cum vă ajută īn mod concret?
  • 0

Ultima colectie! Noile implanturi Allergan BRST

#2 Anonymus Kline

Anonymus Kline

Orhidee

• Advanced Member
  • StricaStricaStricaStricaStricaStrica
  • 1715 mesaje

Scris 17 November 2007 - 11:47 PM

E foarte importanta pentru mine, dar nu mai am timp sa mai studiez nimic.... Nu stiu de ce, dar imi place f mult.....
  • 0

#3 o sole mio

o sole mio

Garoafa

• Banned
  • StricaStrica
  • 56 mesaje

Scris 18 November 2007 - 06:41 AM

Ma ajuta sa fac conexiuni. Daca nu sti de unde ai plecat nu sti ce-i cu tine.
  • 0

#4 puiu.t

puiu.t

cel mai simpatic

• Gold Member
  • 7830 mesaje

Scris 18 November 2007 - 06:58 AM

Istoria, e cea care ne aseaza pe noi ca natie si popor intr-un context global. Cunoscand-o vom stii si intelege specificul nostru romano-balcanic, cu toate valentele sale. Pentru ca un eveniment sa devina fapt istoric e necesar sa ne putem detasa de tumultul prezentului si analizat cu echilibru, incercand mai ales sa intelegem cauza. Din pacate in ultimele decenii in scoala, istoria e fost partizan studiata, ba mai mult, nu doar prin omisiune ci chiar prin schimbarea sensului, rezultand de regula vaste ''zone albe'' ce tin de cultura.
In zilele noastre cand curentul globalizarii e tot mai puternic, necunosterea istoriei, poate determina ruperea individului de locul natal, de tara mama, pana la pierderea identitatii nationale.
Iubesc istoria!
  • 0

#5 harald

harald

assertive

• Gold Member
  • 11334 mesaje

Scris 18 November 2007 - 09:34 PM

E utilă cunoşterea istoriei, pentru că ajută la īnţelegerea lumii īn care trăim, precum şi a realităţilor curente, care au cel mai adesea rădăcini istorice.

Dar zeci de ani s-a predat o istorie militantă, al cărei scop nu era cunoaşterea trecutului, ci formarea unui naţionalism agresiv şi o falsă valorizare a poporului romān, comparativ cu cele din jur. Scopuri care s-au atins, dacă ne uităm la ce se scrie īn mod curent pe forumuri :think:

De aceea a şi a apărut dezinteresul actual pentru istorie: dacă ar fi fost predată istoria autentică, ar fi fost frumoasă. Dar a fost predată o istorie propagandistică şi s-a ajuns la saturaţie.
  • 0

#6 puiu.t

puiu.t

cel mai simpatic

• Gold Member
  • 7830 mesaje

Scris 19 November 2007 - 10:10 AM

O natie care nu-si cunoste si respecta istoria , e sortita pieirii!
  • 0

#7 lupini

lupini

Orhidee

• Gold Member
  • 29247 mesaje

Scris 19 November 2007 - 11:44 AM

Din istorie omul īnvaţă, că omul nu īnvaţă nimic din istorie !

Nu mai ştiu a cui e vorba asta. :jester: Dar, e reală ! Uitaţi-vă şi īnvăţaţi din istorie. :o:
  • 0

#8 Anonymus Kline

Anonymus Kline

Orhidee

• Advanced Member
  • 1715 mesaje

Scris 19 November 2007 - 08:02 PM

Nu mai ştiu a cui e vorba asta. :jester: Dar, e reală ! Uitaţi-vă şi īnvăţaţi din istorie. :o:

Ba uite ca ne invata! Daca nu stiam istoria nu stiam ca Hegel a zis asta!

"History teaches us that it does not"
Georg Wilhelm Friedrich Hegel

PS: exista mai multe tipuri de istorie, nu numai cea politica care se invata la scoala, caz in care nu a-si fi stiut cine a zis asta....
  • 0

#9 lupini

lupini

Orhidee

• Gold Member
  • 29247 mesaje

Scris 27 November 2007 - 02:54 PM

Ba uite ca ne invata! Daca nu stiam istoria nu stiam ca Hegel a zis asta!

Anonymus : omul nu īnvaţă din istorie, nu....istorie ! Sunt nuanţe diferite īn această exprimare care arată realitatea acestei afirmaţii. Cāţi oameni au murit īn războaie, incendii, revoluţii, ....De ce crezi ?
  • 0

#10 Anonymus Kline

Anonymus Kline

Orhidee

• Advanced Member
  • 1715 mesaje

Scris 27 November 2007 - 08:06 PM

Anonymus : omul nu īnvaţă din istorie, nu....istorie ! Sunt nuanţe diferite īn această exprimare care arată realitatea acestei afirmaţii. Cāţi oameni au murit īn războaie, incendii, revoluţii, ....De ce crezi ?

razboaie: Atacati!!!!!!!!!!
Incendii: S-a jucat unu cu focu...
Revolutii: Nu mai suport!!!!!!!!!!
  • 0