Sari la conținut
Forum Roportal
Lorryd

Melanom malign. Topic combinat.

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

De fapt nici nu stiu daca se numesc alunite, sunt alunitele acelea de mici dimensiuni, ce se fac pe gat, de obicei in zona lantisorului, care sunt prinse intr-un fir.

As dori sa stiu amanunte despre ele, daca sunt periculoase si daca sunt riscuri cand sunt bazaite.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna Spider,

 

Imi cer scuze ca-ti rapesc din timp rugandu-te sa-mi raspunzi la o intrebare. Am vazut unde lucrezi si sunt convins ca poti sa-ti dai o parere avizata si pe "nv". Mamei mele i-au aparut pe piele, mai exact in partea inferioara a bratului, (aproape de sub brat), atat la bratul drept cat si la cel stang cate o pata rosietica cam de dimensiunea unei unghii. Mentionez ca nu o "mananca" decat foarte rar si putin. Noi suspectam ca ar putea fi o "chestie" produsa de gelul de dus insa vreau si o parere avizata. Din discutiile cu ea am inteles c-ar mai fi avut si in trecut asa ceva si au disparut de la sine. E cazul sa ma alarmez ?

 

Iti multumesc mult si astept cu nerabdare raspunsul tau, o zi buna !

 

Trebuie sa adaug o mica precizare legata de tipul "petei" despre care am scris mai sus. Suprafata acesteia nu este neteda dar nici nu ma pricep prea bine s-o descriu. Piela de pe pata este usor rugoasa, deci pata (ca si textura) se distinge de restul pielii. Multumesc mult si scuze pentru incapacitatea de a fi m ai clar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu ma intrebam acelasi lucru.... am avut una pe git care s'a tot frecat de gulerul camasii intr'o zi si s'a facut rosie.... si s'a desprins..... abia poti vedea unde este "radacina", arata foarte curat.... mai am citeva dar cea cu pricina m'a incurcat de citva timp... sint curioasa daca o sa creasca din nou....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

as dori si eu sfatul tau,spider.am si eu pe partea interioara a piciorului,sus,o alunita dar care nu cred ca e din nastere si este maro inchis,aproape neagra;am impresia ca creste tot mai mare in diametru acum are marimea unui punct mai mare.deasemenea mi-a aparut in partea dreapta sub san,un gen de eczema adica o pata rosie parca ma mananca putin si este mai sensibila pielea in acea zona dar acum de 2 saptamani a trecut roseata.vreau sa-ti spun ca in urma cu 5 ani am mai avut 2 chestii din astea dar pe san,tot pe sanul drept pe care le-am tratat, fiind la doctor,cu ceva solutie......acid boric, parca.cand am mers ulterior la control,dupa tratament, doctorul mi-a zis ca s-au vindecat si nu sunt canceroase, fiind doar la nivelul tegumentului, dar in acele locuri mi-au ramas 2 cicatrici,una mai mare si alta mai mica.am impresia ca si aceasta eczema e de aceeasi natura dar nu mai e rosie.sa fie din ceva cauza interna?poate ceva probleme cu ficatul?pe langa toate astea,mai am un semn din nastere langa ombilic care e iesit in exterior si parca marginile nu sunt uniforme,si inca unul tot pe sanul drept si acesta din nastere,dar e mai mic,insa are pe o jumatate o culoare mai deschisa si pe cealalta o culoare mai inchisa.

vreau sa spun ca pe langa toate astea,am un ten foarte sensibil, adica daca ma ating la tare pe piele sau ma zgarii putin mi se face o iritatie care trece abia dupa vreo 10 min.dermatologul la care am fost mi-a zis ca asa e tenul meu si nu exista un tratament pt asta adica aceasta sensibilitate exagerata.nu mai stiu ce sa ma fac.........tare usor ma irit si deasemenea mi-a zic ca nu am voie sa folosesc creme sau parfumuri direct pe piele deoarece de 2 ani in vara mi-a aparut o iritatie pe gat si mi-a zis ca e de la parfum in contact cu soare sau radiatii uv,asa ca pot folosi doar creme fara parfum si sapun de copii.

ce sa fac,?nu imi dai ceva sfaturi te rog in legatura cu problemele mele si eventul imi poti recomanda ceva dermatolog f bun din Cluj?mersi mult de tot

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna sugar. Cer scuze pentru intarziere. In ce priveste alunita de pe picior, cat si semnul din nastere despre care vorbesti, daca dau semne de crestere rapida ar fi bine sa consulti din nou un dermatolog si sa ceri niste investigatii mai ample. Eventual biopsia tesutului. Cat despre acele eczeme cum le numesti tu, nu ma pot pronunta. Iti recomand sa-ti faci niste analize medicale amanuntite, se prea poate ca ele sa apara pe fondul unei disfunctii in organismul tau. Se prea poate de altfel, sa apara datorita sensibilitatii crescute a pielii tale dupa cum spui tu, insa daca nu prezinta ulceratii cred ca nu e cazul sa te panichezi. Pot fi doar o uscare excesiva a pielii. Ai observat cumva daca apar in anumite perioade, eu stiu, de stres, in conditii de frig, sau de umiditate crescuta...

Astept mai multe indicii din partea ta.

te salut,

spider

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Draga Spider,

 

Eu inca mai astept lamuriri privitoare la cele intrebate mai sus. Precizez ca astazi inca mai sunt vizibile acele semne pe piele, e adevarat nu la fel de intens ca acum 10 zile dar inca mai sunt acolo. Te rog raspunde-mi. Multumec mult. Bossss

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

draga bossss :cheer: eu zic sa nu te alarmezi. e posibil sa fie si o reactie alergica, dar sa apara doar in acea zona....ma cam indoiesc. Poate fi la fel de bine si un stafilococ. Sau poate fi psoriazis. Parerea mea este ca atunci cand mai apare sa mergeti la un control medical pentru a se face o analiza microbiologica pentru a se determina provenienta.

sanatate 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cer un sfat celor ce se pricep. Tatal meu a ajuns la spital cu dureri in zona inghinala, cu greturi, stare proasta. Prezenta o umflatura dureroasa in zona inghinala. A fost operat de urgenta iar la anatomo-patologie a primit URMATORUL REZULTAT:

Macroscopic: piesa fixata. Bloc tumoral cu dimensiuni 6,5/5/4cm, cu consistenta variabila, , asociind zone cu consistenta elastica cu zone cu consistenta redusa, cu aspect necrotic, de culoare cenusiu-marmorat.

Microscopic: Bloc ganglionar limfatic cu intinsa infiltratie tumorala maligna cu celule cu arhitectura epiteliomatoasa discoezive, unele cu producere de pigment intra-citoplasmatic. Stroma tumorala este slab reprezentata si prezinta de asemeni pigment. Coloratia pentru pigment melanic este intens pozitiva intra si extracelular. Aspoectul histologic orienteaza dignosticul spre METASTAZA GANGLIONARA DE MELANOM MALIGN TIP EPITELIOMATOS. Se recomanda investigatii suplimentare pentru depistarea tumorii primitive.

 

Nu i s-a descoperit tumora primitiva iar dupa operatie, rana a curs tot timpul si prezenta o roseata pe o portiune mai mare in jurul operatiei. Am fost cu el la Bucuresti unde i s-au facut mai multe teste(inclusiv computer tomografic) si a fost tratat pentru infectia de la operatie. La computer tomografic s-a identificat zona tumorala in zona operatiei. A venit si rezultatul la testul imunohistochimic care spune astfel: histopatologic:Limfoganglion ai tesut conjuctiv cu voluminoasa metastaza alcatuita din celule epitelioide de talie mare cu nucleu veziculos nucleoni evidentiati, zone de necroza tumorale

Imunohistochimic: HMB45 pozitiv in frecvente celule tumorale; VIM pozitiv difuz; CD34 pozitiv in vase, negativ in celule tumorale; MNF116 negativ, S100 pozitiv in celule tumorale; Nestina pozitiv in celule tumorale

Concluzii: Testele imunohistochimice sunt compatibile cu metastaza de melanom malign

CE trebuie urmat de acum inainte? Medicul nu a mai intervenit la operatie pentru a se vindeca infectia. Infectia e in faza de vindecare. Ce trebuie facut? De reintervenit si de indepartat zona necrozata din jurul vechii operatii sau si indepartarea ganglionilor din zona? Se poate bloca avansarea tumorii prin excizarea ganglionilor ? Sau nu? Astept un raspuns cat mai avizat si mai rapid. Poate Spider daca e prin zona si citeste mesajul, imi da un raspuns la problema tatalui meu. Multumesc anticipat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna ovidiu,

Complicata situatia tatalui tau si tardiva inerventia chirurgicala.

Ce trebuie de facut? Eliminarea atat a zonei de tesut necrozat cat si a ganglionilor. Zona in care s-a dezvoltat tumora cu afectarea nucleului ganglionar poate ridica multe probleme chiar si dupa excizie. Iar decizia de a exciza sau nu acesti noduli ganglionari la nivel inghinal este destul de controversata la momentul actual deoarece complicatiile datorate acestei disectii a nodulilor limfatici nodali sunt destul de mari daca se tine cont de posibila generare a limfedemului. Insa alta solutie mai "ortodoxa" nu exista. Observarea prin intermediul tomografului in regim de urgenta a organelor vitale invecinate, a oaselor, si a creierului. Inceperea de urgenta a chimioterapiei. Ce fel de citostatic? Doza? Cum?..decizia in aceasta privinta apartine in totalitate medicului curant oncolog. tratamentul difera de la caz la caz. Probabil ca ar fi de dorit tratamentul cu interferon.

 

Te salut,

spider

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna spider,

am citit toate mesajele de pe forum inainte de a scrie

m-am hotarat sa scriu caci am o alunita pe barbie de care vreau sa scap de ceva timp numai ca nu am putut caci parintiii mei nu sunt de acord(am doar 17 ani si mi s-a spus ca nu ma pot opera fara acordul parintilor). Spune-mi te rog cum e mai bine sa ma operez caci pe langa faptul ca exista posibilitatea sa fie melanom malign nici nu vreau sa raman cu un semn pe fata (stiu ca o sa fie totusi un semn, dar nu vreau sa fie mare caci vreau sa scap de alunita din motive estetice, iar un semn in locul ei nu m-ar face sa ma simt mai bine). Cred ca trebuie sa mentionez ca am avut cateva probleme cu ea: m-am lovit de cateva ori destul de urat si mi-a curs sange iar usturimea nu a lipsit, in ultima vreme mi-au tot aparut cosuri in jurul ei pe ea pe care le-am scos caci nu le suport si am impresia ca a crescut putin in ultima vreme. Spune-mi te rog ce sa fac caci nu vreau un semn mare in locul ei, avand in vedere ca ea e mare, si nici nu vreau sa ma mai lovesc, ma incomodeaza tot timpul, o lovesc mereu

ast ras

te pooooop dulce

 

p.s. am vreo doi ani de cand imi scot firele de par de pe ea cu penseta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×