Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Aaaa, bravo! Ai verificat si tu un vers! E un inceput bun. Atunci poti verifica si versul asta:

 

1 Timothy 3:16

 

 

16And without controversy great is the mystery of godliness: God was manifest in the flesh, justified in the Spirit, seen of angels, preached unto the Gentiles, believed on in the world, received up into glory.

 

ΠΡΟΣ ΤΙΜΟΘΕΟΝ Α΄ 3:16

 

16και ομολογουμενως μεγα εστιν το της ευσεβειας μυστηριον θεος εφανερωθη εν σαρκι εδικαιωθη εν πνευματι ωφθη αγγελοις εκηρυχθη εν εθνεσιν επιστευθη εν κοσμω ανεληφθη εν δοξη

 

Dumnzeu s-a intrupat. Adica Isus=Dumnezeu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu...acolo in realitate este "CEL CE si nu GOD/THEOS/DUMNEZEU". :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca de maine eu pun acolo "marinaru" nu inseamna ca asa si este. In realitate acolo este "CEL CE" toate manuscrisele inainte de sec. IX scriu "CEL CE" si nu "DUMNEZEU". Cele care scriu "Dumnezeu" sunt cele bizantine din motive lesne de inteles. Interpretarile tale daca se bazeaza pe astfel de argumente inseamna ca sunt total eronate. :D

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Care manuscrise dinainte de sce IX? E o inventie de-a martorilor, stai linistit.

 

La fel ca cea din Ioan 1:1, in care ei sustin ca nu este scrisa corect.......... si unde spune ca Cuvantul era DUMNEZEU.

 

Inventii pt care Charles Russel a si fost dat in judecata si a pierdut. Un fel de coana mare 2..........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu este nici o inventie a martorilor. Cum care ? Tu iar nu citesti ce scriu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu citesc cu mare atentie ce scrii. Insa cele care nu sunt bizantine, care sunt? Care sunt acele manuscrise care sunt de acord cu Charlie? Care a fost la proces si a declarat ca stie greaca si cand l-a intrebat un expert nu a stiut sa spuna nimic in acea limba..........

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

8) Nu inteleg ce vrei sa spui...si banuiesc ca nici tu ce spun eu. Sa reformulez mai pe scurt si mai simplu. NU ESTE AUTENTIC ACOLO "DUMNEZEU" CI "CEL CEL". Manuscrisele care scriu cu Dumnezeu sunt manuscrise care au fost scrise dupa anul 700. Sunt manuscrise modificate de copisti sau traducatori din motive teologice...evident pentru a justifica trinitatea.

 

Am fost clar ? :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ai fost foarte clar, insa manuscrisul folosit in traducerea King James s-a folosit un manuscris de prin anul 150.

 

Insa, stiu.........nu e bun! Oamenii, inafara de Charles Russel sunt nebuni!!! Asta-i doctrina martorilor.

 

Manuscrisul la care te referi tu ca nu scrie este Westcott-Hort din 1881 si este "lucrat" de doctrina martorilor, cei doi fiind teologi iehovisti.

 

Nici Stephanus de la 1550 si nici Scrievener de la 1894 nu scriu "cel ce" ci "Theos". Dumnezeu s-a intrupat!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista asa ceva dragule. Eu nu ma refer la un manuscris anume CI LA TOATE CARE EXISTA. Care este manuscrisul din 150 care scrie "DUMNEZEU" si nu "CEL CEL" ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu exista asa ceva dragule. Eu nu ma refer la un manuscris anume CI LA TOATE CARE EXISTA. Care este manuscrisul din 150 care scrie "DUMNEZEU" si nu "CEL CEL" ?

Iti arat unde scrie "THEOS"

 

ΠΡΟΣ ΤΙΜΟΘΕΟΝ Α΄ 3:16 - 1550 Stephanus New Testament

TR1550

Public Domain

 

16και ομολογουμενως μεγα εστιν το της ευσεβειας μυστηριον θεος εφανερωθη εν σαρκι εδικαιωθη εν πνευματι ωφθη αγγελοις εκηρυχθη εν εθνεσιν επιστευθη εν κοσμω ανεληφθη εν δοξη

 

 

ΠΡΟΣ ΤΙΜΟΘΕΟΝ Α΄ 3:16 - 1894 Scrivener New Testament (TR1894)

Public Domain

 

16και ομολογουμενως μεγα εστιν το της ευσεβειας μυστηριον θεος εφανερωθη εν σαρκι εδικαιωθη εν πνευματι ωφθη αγγελοις εκηρυχθη εν εθνεσιν επιστευθη εν κοσμω ανεληφθη εν δοξη

 

Deci, scrie............THEOS.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×