Sari la conținut
Forum Roportal
zeus_andy

Mi-a aflat mac-ul...poate "fura" net de la mine?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Salut. Am si eu o problema la care nu reusesc sa gasesc raspuns,asa ca m-am decis sa apelez la ajutorul vostru.

Un fost abonat al societatii de internet (la care sunt si eu abonat) caruia i-a fost sistat serviciul pe motiv de neplata (dar din comoditate nu a fost debransat efectiv de la retea, adica i-au lasat cablul de la net) a spus ca mi-a scanat IP-ul, mi-a aflat mac-ul si acum are acces la net gratuit (pe banii mei).

Am cateva intrebari legate de asta:

1. Este posibil chestia asta sau a vorbit la misto?

2.Daca da, chestia asta imi afecteaza intr-un fel sau altul conexiunea mea(viteza de download etc.)

3.Exista vreo modalitate sa il opresc, alta decat schimbarea mac-ului?

4.Daca totusi trebuie sa schimb mac-ul, ce inseamna mai exact asta(trebuie sa schimb si placa de retea)?

5.Daca schimb mac-ul, nu va putea face din nou acelasi lucru(imi scaneaza IP, imi obtine mac etc.)

Sper sa aveti cateva sfaturi utile pentru mine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Depinde de modul de acces. Evident ca o persoana care iti foloseste MAC-ul in aceasi retea poate sa iti cauzeze probleme. De altfel exista o tehnica de denial of service numita ARP poisoning.. Un mac duplicat se manifesta prin pierderi de conexiune, daca sunteti in aceasi retea fizica.

In locul tau as suna la provider sa-i spun, pentru ca chestia asta se numeste piratare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Depinde de modul de acces. Evident ca o persoana care iti foloseste MAC-ul in aceasi retea poate sa iti cauzeze probleme. De altfel exista o tehnica de denial of service numita ARP poisoning.. Un mac duplicat se manifesta prin pierderi de conexiune, daca sunteti in aceasi retea fizica.

In locul tau as suna la provider sa-i spun, pentru ca chestia asta se numeste piratare.

Da , suntem in aceeasi retea...si conexiunea la net uneori este anormal de slaba , probabil din cauza asta.

Mersi mult pentru sfat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×