Sari la conținut
Forum Roportal
lieben

Casatorie vs concubinaj

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Se poate si invers. Ei sa vrea casatoria si ele nu. Da' mai rar. :doh:

........

 

Fiindca barbatii sunt de pe Marte si femeile de pe Venus?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de ce unii barbati prefera concubinajul si unele femei casatoria?

Simplu, barbatii prefera sa fiu mai liberi.

Femeile , gata vor sa se casatoareasca cat mai repede si daca se poate sa faca si un copil. (care vor)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Interesant cum notiunea de "liber" este folosita in contextul asta. Nu mi se pare liber un barbat care e dominat de simturi (sex) si care nu se poate controla. Numa' liber nu e. Mai liber mi se pare unul care a depasit stadiul de animal in calduri non-stop si a sarit la stadiul de om cu constiinta. Barbatii cu constiinta si siguri pe ei care decid sau nu sa sa casatoreasca (treaba lor) si sa aiba o partenera sunt OK atata timp cat partenera e de acord ca relatia sa ramana in acest stadiu. Am zis una si nu 100.

 

Parerea mea e ca cei care nu se casatoresc "ca nu conteaza o foaie de hartie acolo" au in minte mereu ideea ca ar putea sa esueze intr-o eventuala casatorie si le e frica de responsabilitatea actului in sine. E mai simplu sa traiesti cu cineva fara acte, la prima cearta mai serioasa poti sa zici "pa si pusi" sau "hai sictir" si sa te cari. E mai greu intr-o casatorie sa faci asta fiindca implicatiile sunt mai mari. Exista tendinta absolut normala sa incerci sa indrepti unele lucruri, sa te schimbi in bine, sa fii mai tolerant ca doar nimeni nu-i perfect. Mai rar in afara casatoriei. Cel mai usor e sa zici "nu ma place asa cum sunt, mare branza...next." (vorba unui mare expert forumist). :headspin:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
... cei care nu se casatoresc "ca nu conteaza o foaie de hartie acolo" au in minte mereu ideea ca ar putea sa esueze intr-o eventuala casatorie si le e frica de responsabilitatea actului in sine. E mai simplu sa traiesti cu cineva fara acte, la prima cearta mai serioasa poti sa zici "pa si pusi" sau "hai sictir" si sa te cari. E mai greu intr-o casatorie sa faci asta fiindca implicatiile sunt mai mari. Exista tendinta absolut normala sa incerci sa indrepti unele lucruri, sa te schimbi in bine, sa fii mai tolerant ca doar nimeni nu-i perfect. Mai rar in afara casatoriei. ...

Dpdv juridic, căsătoria

Editat de harald

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de ce unii barbati prefera concubinajul si unele femei casatoria?

Nu stiu. As sta si in concubinaj cu partenerul dorit.

 

Sir, parca esti postul altui stimat user!

Editat de Kilkoana

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de ce unii barbati prefera concubinajul si unele femei casatoria?

Se respecta si reciproca,nu e valabil numai pentru barbati.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Corect.

Cel mai simpatic esti atunci cand ma aprobi :headspin:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×