Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna!ma numesc Cristina,sunt nou inregistrata si mam inregistrat pt sotul meu deoarece,are hepatita B de 4 ani, pina azi a fost diagnosticat ca purtator de antigen,asta dupa primii 2 ani de regim strict fara alcool,fara tutun, fara prajeli grasimi sau carne de porc,azi a fost la analize (el lucreaza ca sofer pe autobuz)si face analize din 6 in 6 luni iar azi lau gasit din nou activ,ideea e ca nu stiu ce sa-i mai fac de mincare ca regim deoarece iam facut cam tot ce se poate minca fiert si pe gratar,daca are cineva retete mai noi sau chiar si vechi pe care eu nu le-as stii va rog sa-mi dati si mie cite puteti ,cit de multe va multumesc anticipat.............................cristina

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna!ma numesc Cristina,sunt nou inregistrata si mam inregistrat pt sotul meu deoarece,are hepatita B de 4 ani, pina azi a fost diagnosticat ca purtator de antigen,asta dupa primii 2 ani de regim strict fara alcool,fara tutun, fara prajeli grasimi sau carne de porc,azi a fost la analize (el lucreaza ca sofer pe autobuz)si face analize din 6 in 6 luni iar azi lau gasit din nou activ,ideea e ca nu stiu ce sa-i mai fac de mincare ca regim deoarece iam facut cam tot ce se poate minca fiert si pe gratar,daca are cineva retete mai noi sau chiar si vechi pe care eu nu le-as stii va rog sa-mi dati si mie cite puteti ,cit de multe va multumesc anticipat.............................cristina

Nu regimul este cel mai important in Hep cr B.Sunt medici ,profesori dr care sustin ca poti sa mananci tot ce nu-ti face rau,mai putin alcool,grasimi si prajeli.Alimentatia trebuie sa fie sanatoasa,cat mai putine E-uri si multe fructe si legume si echilibrata.Poate sotul tau are nevoie de tratament daca s-a activat virusul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

multumesc pt raspuns.ideea era ca nu mai stiu ce feluride mancaruri sa- mai fac ,ca sa le manince cu placere (cat de cat)sa diversific felurile de la zi la zi, mentonez ca pt el cea mai buna mancare este carnea, de orice fel dar carne sa fie,asta e problema mea acum ,asta pana la urmatoarele rezultate bineinteles.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

As vrea sa supun discutiei in acest topic o chestie care pe mine ma preocupa ca sa zic asa: daca avem sau nu voie sa mancam carne de porc...eu personal am intrebat asta si doctorii de la Bals si pe cei de la Fundeni....Raspunsul a fost acelasi din ambele parti : DA ( cu conditia ca aceasta carne sa fie slaba , eventual muschi si preparat la gratar nu altfel)

De asemeni am mai intrebat de : - SARE , raspunsul a fost ca se poate manca si sarat dar nu mai mult decat normal, -EXPUNEREA LA SOARE - auzisem ca este interzis sa mai stam la soare...( aproape ca ma ingrozisem ptr ca eu sunt un mare iubitor de mare....) raspunsul a fost ca se poate sta la soare dar nu exagerat de mult...

Ce am retinut eu.....: nu exista un regim strict in cazul hepatitei cronice, in general este bine sa evitam prajelile , grasimile, dulciurile ...este bine sa mancam ceea ce " ne pica bine" , este absolut INTERZIS consumul de alcool , tutun , sucuri gen coca cola ...de evitat consumul de medicamente ....

Ca virusul s a reactivat nu cred ca tine de regimul alimentar ..ci mai mult de imunitatea care a fost depasita de virus

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As vrea sa supun discutiei in acest topic o chestie care pe mine ma preocupa ca sa zic asa: daca avem sau nu voie sa mancam carne de porc...eu personal am intrebat asta si doctorii de la Bals si pe cei de la Fundeni....Raspunsul a fost acelasi din ambele parti : DA ( cu conditia ca aceasta carne sa fie slaba , eventual muschi si preparat la gratar nu altfel)

De asemeni am mai intrebat de : - SARE , raspunsul a fost ca se poate manca si sarat dar nu mai mult decat normal, -EXPUNEREA LA SOARE - auzisem ca este interzis sa mai stam la soare...( aproape ca ma ingrozisem ptr ca eu sunt un mare iubitor de mare....) raspunsul a fost ca se poate sta la soare dar nu exagerat de mult...

Ce am retinut eu.....: nu exista un regim strict in cazul hepatitei cronice, in general este bine sa evitam prajelile , grasimile, dulciurile ...este bine sa mancam ceea ce " ne pica bine" , este absolut INTERZIS consumul de alcool , tutun , sucuri gen coca cola ...de evitat consumul de medicamente ....

Ca virusul s a reactivat nu cred ca tine de regimul alimentar ..ci mai mult de imunitatea care a fost depasita de virus

Ce fel de gratar?Va rog, mai detailat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna seara. Am si eu o nelamurire ,e voie sa mananc pepene galben?? Unii zic ca e voie altii nu.Multumesc.

 

Tu ce crezi? Bineinteles ca ai voie. Nu te mai lua dupa toti pesimistii. Atata timp cat ficatul isi indeplineste bine functiile, nu e nevoie de regim alimentar strict. Trebuie doar sa traiesti sanatos, asa cum ii este recomandat oricarui om fara probleme de sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna ziua, referitor la regimul alimentar doctorul mi a spus ca pot manca ORICE! bineanteles ca nu ma asteptam la o asemenea indicatie si am repetat intrebarea si raspunsul a fost acelasi ORICE!

Mi a interzis urmatoarele lucruri:

alcool

vitamine B

fizioterapie

plaja

medicatie naturista

Ca si tratament mi a dat Lagosa 2 pe zi si Oxylyc 1 pe zi, primul am inceput sa l iau, cel de al doilea nu.

Am nascut acum 2 luni jumatate si asa cum ma asteptam analizele mele nu au fost dintre cele mai bune...TGO 42 (10 - 35), TGP 66 ( 10 - 35) SI BILIRUBINA TOTALA 0,958 ( <= 1 )

Doar aceste analize am facut si doctorul mi a zis sa asteptam pana la 6 luni dupa nastere pentru a face investigatii mai amanuntite, organismul fiind slabit dupa sarcina abia atunci se poate stabili mai exact in ce directie a evoluat virusul asta pacatos...

Ce credeti ca ar trebui sa fac si ce parere aveti de indicatiile pe care le am primit?!

Multa sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×