Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

buna!ma numesc gina, am 19 ani si am aflat azi ca am hepatita B cronica.as vrea sa stiu si eu cat mai multe in ceea ce priveste regimul alimentar pentru doctorita mea mi-a spus sa mananc normal de sarat si normal de dulce si sa scot din alimentatie carnea,untul,smantana,oul si prajelile.si ca in rest am voie sa consum orice fel de leguma si fruct in orice stare.dar dupa ce am citit mesajele de forum m-am speriat un pic si m-a cam dat peste cap.as vrea sa stiu exact ce am voie si ce nu am voie sa mananc.momentan urmez un tratament cu TONOTIL N,LIV 52 si fiole Sargenon plus ca am facut si 16 perfuzii.as vrea sa aflu cat mai multe despre regim si daca pot scapa de tot de acest virus.

va multumesc!

multa sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna! ma numesc Dana si sunt nou intrata in clubul Hepat.B! Gina, ce alte analize ai mai facut pt hep.B? Viremia ai facut-o? Daca ai hepB inactiva nu trebuie sa exagerezi cu regimul, trebuie pur si simplu sa mananci sanatos ( fara conservanti, fara E-uri, cat mai natural). Cel mai important e sa nu consumi deloc alcool, sa te odihnesti, si sa faci periodic analizele! Eu tin mai strict regimul deoarece la mine este activa si iau tratament cu Lamivudina. Ai grija de tine si fii optimista!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna! ma numesc Dana si sunt nou intrata in clubul Hepat.B! Gina, ce alte analize ai mai facut pt hep.B? Viremia ai facut-o? Daca ai hepB inactiva nu trebuie sa exagerezi cu regimul, trebuie pur si simplu sa mananci sanatos ( fara conservanti, fara E-uri, cat mai natural). Cel mai important e sa nu consumi deloc alcool, sa te odihnesti, si sa faci periodic analizele! Eu tin mai strict regimul deoarece la mine este activa si iau tratament cu Lamivudina. Ai grija de tine si fii optimista!

buna,Dana!multumesc pentru sfaturi.momentan eu sunt foarte speriata pt ca desi deocamdata am aflat rezultatul de la HvBs ca e prezent,doctorita mea m-a diagnosticat cu hepatita birala cronica B.Acum astept celelalte rezultate cvare se fac pt hepatita B.eu nu consum alcool deloc si am 3 saptamani de cand stau numai in pat.Multumesc inca o data pt sfaturi si multa sanatate si tie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gina, e normal sa fii speriata! Asa eram si eu in luna iunie cand am aflat vestea cea mare, imi faceam probleme si pentru copil si sot! Acum m-am mai linistit, mai ales ca fata si sotul sunt sanatosi, eu fiind singura din casa sub tratament si regim! E bine ca te poti odihni, la mine nu prea se poate, cu serviciul, cu copilul... diverse treburi casnice :headspin: Mai vorbim cand ai rezultatele la celelalte analize! Pana atunci, numai bine si fii optimista!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna gina,

 

Asha cum ti am zis si pe celalat forum nu te panica degeaba...cat despre regim: multe fructe proaspete(morcovi si lamaie in special) legume, fara prajeli(daca nu poti renunta, incearca sa gatesti cu putin ulei de masline extra virgen), fara mancare/carne grasa, fara alcool si incearca sa te axezi pe mancarea cat mai naturala, fara E uri, conservanti si alte minuni...carne d pasare ai voie, peste, carne d vita....dulciurile cica nu ar fi recomandate dar eu n am putut renunta la ele :headspin:) ...daca mi mai amintesc cate ceva o sa mai revin

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna

Numele meu este Olivia si o sa ma alatur si eu voua! Multumesc!

De curand am descoperit, in urma unor analize de rutina, ca sunt suspecta de hepatitaB. Prima reactie a fost sa plang si sa cred ca totul in jurul meu se prabuseste, dar incet, incet am incercat sa-mi tin curajul si sa scap de acest virus nenorocit.

Doctora mea, m-a trimis sa ma internez la Victor Babes si bineinteles ca si acolo mi-au spus acelasi lucru. La inceputul lui decembrie am facut si punctia si pe 15 ian 2008, o sa aflu rezultatul si de la viremie si de la punctie si dupa aceea sa vedem ce tb sa mai fac.

Dar, ceea ce vroiam sa-ti spun GINA, este altceva...... la fel mi-a zis si mie dr de la spital ca tb sa mananc cat MAI SANATOS, si pot pastra chiar si sarea. Am stat de vb si cu alte persoane care mi-au recomandat sa manc nesarat, totul fiert ( aici ma refer la legume) si ca cea mai importanta leguma pt ficat este este sfecla rosie (pe care eu nu o pot manca din cauza stomacului, ma doare ingrozitor).

Daca cineva mai cunoaste si alt regim alimentar care a dat roade, va rog sa-mi scrie si mie.

merci beaucoup!

olivia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

buna andrei,

 

Tutunul si cafeaua nu influenteaza evolutia hepatitei. Ai mare noroc ca ai descoperit o in stare acuta, ptr k ai sanse 90 sa scapi. Odihneste te , tine regim fara grasimi, prajeli, fara alcool si fara paracetamol. Numai bine

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
buna!ma numesc gina, am 19 ani si am aflat azi ca am hepatita B cronica.as vrea sa stiu si eu cat mai multe in ceea ce priveste regimul alimentar pentru doctorita mea mi-a spus sa mananc normal de sarat si normal de dulce si sa scot din alimentatie carnea,untul,smantana,oul si prajelile.si ca in rest am voie sa consum orice fel de leguma si fruct in orice stare.dar dupa ce am citit mesajele de forum m-am speriat un pic si m-a cam dat peste cap.as vrea sa stiu exact ce am voie si ce nu am voie sa mananc.momentan urmez un tratament cu TONOTIL N,LIV 52 si fiole Sargenon plus ca am facut si 16 perfuzii.as vrea sa aflu cat mai multe despre regim si daca pot scapa de tot de acest virus.

va multumesc!

multa sanatate!

 

nu este cazul sa te alarmezi in primul rind este activa sau pasiva ? si eu ti as recomanda in timpul tratamentului sa faci o cura de legume si mai putina carene , grasimi, alcool, ce ajuta ficatul sa si recapete sanatatea ar fi bine daca ai bea zilnic un pahar de suc de sfecla proapat, sau zeama unei lamai

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×