Sari la conținut
Forum Roportal
Victor Apostu

Razboiul pe timp de pace...

Razboiul pe timp de pace...  

3 membri au votat

  1. 1. traim sau nu intr-o permanenta lupta de gherila?

    • da
      3
    • nu
      0


Postări Recomandate

"O lupta-i viata, deci te lupta"... daca am fost familiarizati a percepe ca eroi pe cei care au sucombat in lupte armate adesea comandate de interesele politice ale marilor puteri oare nu sunt eroi si cei care participa nemijlocit zi de zi la "razboiul socio-economic" in care zi de zi nu facem decit sa incercam sa evitam "inamicul", care poate fi cel putin in aparenta tot din "tabara" noastra, cit se poate de apropiati ca "limba si ca port". Dau doar un singur exemplu: taximetristii, care la un moment dat coplesiti de nenumarate acte normative noi si mereu-schimbatoare lucrau riscind amenzi, erau mereu vinati si controlati. Nu puteau sa nu lucreze deoarece majoritatea ( cum am fost si eu) erau incarcati cu rate, inclusiv pentru masina pe care lucrau. Taximetristii se anuntau prin statii unde este control sau politie, politia sau organele de control probabil se anuntau unde au fost observati taximetristii. O adevarata gherila urbana, mocnita, de uzura. Cel prins era condamnat la "ruinare" primind asa amenzi incit era nevoit sa-si vinda masina, statia, tot si e\ventual sa ramina si dator. La fel si micii intreprinzatori. Nu odata organele de control gasesc la unul nereguli si-l inchid pentru a-l favoriza pe altul. Cu marii intreprinzatori e altfel- stim din presa. Astept parerile si exemplele voastre pro si contra. Era cit pe ce sa uit de alte aspecte " ciudate" cum ar fi chestiunea "gripa aviara" si altele...

Editat de Victor Apostu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×