Sari la conținut
Forum Roportal
@anyry

Realitatea virtuala a unei relatii - ajutor!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Stiu ca ce voi scrie vi se va pare probabil o prostie sau ceva patetic, dar simt ca mai am putin si innebunesc.

In urma cu doi ani, am inceput sa schimb mesaje pe email cu cineva. Nu stiu nici varsta lui, nici ocupatia, stiu doar ca locuieste in alt oras, am avut si o poza a lui din profilul yahoo care acum nu mai e. Nu am vrut niciodata sa insist cu intrebari despre viata lui personala si nici sa intervin in vreun fel. Era foarte bine asa, nu doream nimic mai mult, nici sa ne intalnim personal vreodata, mai ales ca mi-era frica sa nu aflu ca el are prietena.

Acum trei-patru zile, am vrut sa-i trimit in continuare mesaj si mailer daemon-ul mi-a trimis un anunt automat ca mail-ul lui e disabled sau discontinued. Nu a fost din cauza ca nu-si mai accesase mail-ul, fiindca in urma cu o zi inainte de a se intampla asta ne trimisesem mesaje.

Cred ca a facut-o intentionat, pentru a rupe legatura cu mine.

Am stat in fata monitorului si am plans de-adevaratelea. Numai la asta ma gandesc. In fiecare zi de atunci incerc sa-i trimit mesaj si-mi vine mailer daemon-ul, fac asta de cateva ori pe zi si plang.

Sunt disperata.

Am nevoie de ajutor, desi stiu ca asa ceva e stupid si patetic...

Simt ca innebunesc.

Editat de Sailor_Moon

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Era foarte bine asa, nu doream nimic mai mult, nici sa ne intalnim personal vreodata, mai ales ca mi-era frica sa nu aflu ca el are prietena.

A fost o nepotrivire intre asteptarile tale si ale lui. Sau poate chiar are probleme cu contul de yahoo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scuza-ma ca iti zic dar chiar esti loco.

Parca ziceai ca n te interereseaza de el si acum plangi ca nu poti sa ii transmiti un msg?

Nu te-ai intalnit nicodata cu el nu sti cine e nu sti nimic si tu plangi ptr asta?

Poate o fi avand probleme casuta lui de mail.

Cand o sa verifice o sa isi dea seama.

Oricum daca ar fi ceva te va contacta el de pe un alt mail.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Era foarte bine asa, nu doream nimic mai mult, nici sa ne intalnim personal vreodata, mai ales ca mi-era frica sa nu aflu ca el are prietena.

 

Mda, asta e fraza cheie.

 

Iata traducerea:

 

1. "Era foarte bine asa, nu doream nimic mai mult" - fals, ai nevoie de o relatie reala nu virtuala; daca aveai una reala nu faceai dependenta - atasament bolnavicios de o persoana necunoscuta de pe internet.

 

2. "nici sa ne intalnim personal vreodata" - increderea in sine la pamant, in parte cu contributia ta ca o "adaptare" la mediul social pe care il percepi ostil.

 

3. "mai ales ca mi-era frica sa nu aflu ca el are prietena" - iti doreai inconstient (cu disperare) sa fi tu prietena intima a "prietenului necunoscut" indiferent cine ar fi fost el (ca sa devii prietena sau prietenul intim al cuiva nu se poate fara contact real, contactul virtual nu e pentru relatii intime cum ti-ai imaginat tu; doresti doar contact virtual cu un potential partener pentru ca nu ai incredere in tine ca poti fi acceptata altfel decat virtual).

 

Concluzie: esti falsa cu tine insati, te minti singura, in asemenea conditii e greu sa fi propriul tau prieten.

Incearca sa fi naturala si sincera cu tine insati si ceilalti si atunci vei avea prieteni reali nu virtuali.

 

Cum se ajunge in situatia de a face dependenta emotionala de necunoscuti prin internet:

- lipsa grup social

- relatie absenta cu partener de sex opus de foarte mult timp s-au cel mai probabil nu a existat inca

- relatii proaste cu familia, familia (mama, tata) la distanta

- sentimentul ca esti lipsit(a) de mijloacele necesera pentru a atrage un partener de sex opus

 

p.s. nu sariti pe mine, stiu ca nu e etic sa faci traduceri

Editat de iosafat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pana la urme despre ce discutam aici?

Problema de mail sau problema senttimentelor ei? :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil si-a schimbat adresa de mail. NU cred ca avea motive sa dispara brusc,mai ales daca zici ca ati vorbit cu o zi inainte.

Calmeaza,trage adanc aer in piept,relaxeaza-te. Poate chiar are probleme cu mail-ul.

Iosafat,ce e atat de grav in a vorbi cu cineva pe internet,fara a iti dori sa cunosti prea multe? S-a atasat de el,ii lipsesc discutiile cu el,simplu. Daca vreunu dintre ei isi dorea mai mult se intalneau pana acum,nu crezi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iosafat,ce e atat de grav in a vorbi cu cineva pe internet,fara a iti dori sa cunosti prea multe? S-a atasat de el,ii lipsesc discutiile cu el,simplu. Daca vreunu dintre ei isi dorea mai mult se intalneau pana acum,nu crezi?

"Ii lipsesc discutiile cu el, simplu." este tot una cu

"Sunt disperata.

Am nevoie de ajutor, desi stiu ca asa ceva e stupid si patetic...

Simt ca innebunesc."

 

Tu ce crezi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Probabil si-a schimbat adresa de mail. NU cred ca avea motive sa dispara brusc,mai ales daca zici ca ati vorbit cu o zi inainte.

Calmeaza,trage adanc aer in piept,relaxeaza-te. Poate chiar are probleme cu mail-ul.

Iosafat,ce e atat de grav in a vorbi cu cineva pe internet,fara a iti dori sa cunosti prea multe? S-a atasat de el,ii lipsesc discutiile cu el,simplu. Daca vreunu dintre ei isi dorea mai mult se intalneau pana acum,nu crezi?

 

Nu sunt grave discutiile pe internet atat timp cat nu faci dependenta afectiva de persoana virtuala.

 

"mai ales ca mi-era frica sa nu aflu ca el are prietena" - ea nu voia discutii, ea voia cumva sa aiba un prieten intim in virtual (adica satisfactii emotionale si sexuale, ceea ce numai o relatie reala poate oferi). Dar pe de alta parte spune "nici sa ne intalnim personal vreodata".

 

Nu suporta ca baiatul ala sa aiba prietena intima (atata timp cat vorbeste cu ea pe chat), dar la o adica ea nu e disponibila pentru el sa-i fie prietena intima. Inhibitie + excitatie = anularea actiunii (una din definitiile nevrozei, insa mecanismul se invarte in jurul lipsei de incredere in sine si a minciunii de sine, evident la nivel subconstient).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×